مدیران خودروعصر اعتبار

جانشین معاون ایمنی و پیشگیری سازمان آتش نشانی:

مرگ خاموش برای همه امکان دارد/ از افراد متخصص کمک بگیرید

عصر ساختمان- عبدولی گفت: این تصور که مرگ خاموش برای همه اتفاق می‌افتد، اما برای ما نه، اشتباه است و همه برای جلوگیری از این اتفاق باید نکات ایمنی هنگام نصب وسایل گرمایشی را رعایت کنیم.

مرگ خاموش برای همه امکان دارد/ از افراد متخصص کمک بگیرید
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از میزان، کامران عبدولی جانشین معاون ایمنی و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران گفت: هرساله با شروع فصل سرما شاهد از دست دادن برخی هموطنان بر اثر مرگ خاموش در مناطق بسته‌ای که وسیله گرمایشی وجود دارد، هستیم.

  وی درباره مفهوم "مرگ خاموش" افزود: گاز منواکسید کربن، توسط وسایل گرمایشی تولید می‌شود و این نوع گاز گرفتگی تنها توسط آشکار ساز‌ها قابل تشخیص است.

  عبدولی ادامه داد: این نوع گازگرفتگی برای تمامی کسانی که در فضای بسته قرار دارند، امکان پذیر است و این نوع تصور که برای دیگران اتفاق می‌افتد نه ما، کاملا اشتباه است.

  جانشین معاون ایمنی و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران گفت: علائم گازگرفتگی با منوکسید کربن، توسط انسان قابل احساس نیست. همچنین علائمی مانند خستگی و سر درد دارد که افراد با بیماری‌های دیگر مانند آنفولانزا  اشتباه می‌گیرند و به خواب رفته که باعث مرگ خاموش می‌شود.

  وی افزود: گاز منوکسید کربن از هر نوع سوخت فسیلی ایجاد می‌شود. گاز شهری یکی از انواع سوخت‌های فسیلی است که در خانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر این گاز هنگام سوختن، اکسیژن کافی در محیط در اختیار نداشه باشد، سوخت ناقص انجام می‌شود.

  عبدولی ادامه داد: محصول اصلی حریق، گاز دی اکسید کربن است، اما به تنهایی نمی‌تواند باعث خفگی شود. اما اگر این گاز کامل نسوزد، تمایل به چسبیدن به گلبول‌های قرمز که در بدن انسان خون رسان هستند را پیدا می‌کند. ترکیب منوکسید کربن با گلبول قرمز  هیچ اکسیژنی وارد بدن فرد نمی‌شود و در نتیجه بافت‌ها به مرور فلج شده و سیستم عصبی از کار می‌افتد.

  وی با اشاره به زلزله اخیر ضمن عرض تسلیت به هموطنان گفت: زلزله زدگانی که قرار است در چادر‌ها اسکان پیدا کنند نیز باید نکات ایمنی را رعایت کنند تا از مرگ خاموش پیشگیری شود.

  عبدولی گفت: عمده‌ترین علت نشت گاز به درون خانه ها، دودکش‌ها هستند. روش‌های مختلف برای تست ایمنی دودکش‌ها وجود دارد. همچنین در صورت نیاز میتوان با شماره 125 آتش نشانی تماس گرفته و از مشاوره متخصصان ایمنی بهره ببرند.

  جانشین معاون ایمنی و پیشگیری سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران برخی نواقص ساختمان‌ها باعث ایجاد مشکل برای ساکنین می‌شود؛ بنابراین از مهندسان خواهش می‌کنیم اصول ایمنی را هنگان ساخت دودکش‌ها رعایت کنند.

  وی در پایان توصیه کرد با نصب سنسور منوکسید کربن، کمک از افراد متخصص و رعایت اصول ایمنی در این فصل برای پیشگیری از مرگ خاموش اقدام کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی