مدیران خودروعصر اعتبار

قلعه‌ای که به فراموشی سپرده شد

عصر ساختمان:ایران سزمینی کهن است که در آن آثار باستانی زیادی وجود دارد، آثاری که برای هر کشوری حائذ اهمیت است اما مدتی است که برخی از این آثار به دلیل بی توجهی برخی از مسئولان در حال نابودی است.

قلعه‌ای که به فراموشی سپرده شد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۲۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۵۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان»،به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ در 56 کیلومتری جاده ساوه-همدان در انتهای سه راهی غرق آباد در فاصله 16 کیلومتری در روستایی به نام آردمین وجود دارد که در آن قلعه ای به اسم "اردمین" واقع شده است.

  این قلعه زیبا که امروزه به دلیل بی توجهی عده ای از مسئولان در حال نابودی است متعلق به دوره قاجاریان و جزء آثار تاریخی و منحصر به فرد کشور محسوب می شود.

  جالب است بدانید قلعه اردمین امروز به دلیل کم لطفی مسئولان سازمان میراث فرهنگی جولانگاه معتادان و کارتن خوابها شده و به زودی سراغ آن را فقط باید از خاک گرفت.

  این قلعه شامل بخش های اندرونی، ایوان ها، تالارهای شاه نشین و تزیین کاری شده و برج های متعدد است که همگی حکایت از معماری اشرافی آن دارد و وجود عناصری مانند حصار گلین، برج های رفیع، انبارهای بزرگ، اصطبل و طویله را می توان از بافت روستایی بودن قلعه دانست.

  نمای بنا از داخل حیاط به چارچوب مستطیل شکل شباهت دارد که یک در میان با استفاده از گچ تعبیه شده و تعداد اندکی از گچبری داخلی بنا بخصوص در تالار اندرونی باقی مانده است و گنبدهای داخلی برج جنوب غربی با گره کاری و شیشه های الوان، نرده های چوبی و در دو لنگه ورودی و بیرونی به طرزی خاص تزیین شده اند.بخش تحتانی برج نیز جلوه های گوناگونی از هنر چوب کاری دارد و برج ها و کوبه های فلزی در ورودی بیرونی نیز به عنوان ارزش های تزیینات مورد توجه است.

  این روزها به نظر می رسد سازمان میراث فرهنگی کشورتا حدودی از وظیفه اصلی خود که همانا حفظ و نگهداری از آثار با ارزش است فاصله گرفته و بناهای تاریخی را به حال خود رها کرده است و همین امر باعث می شود که در آینده نزدیک سراغ آثار تاریخی کشورمان را از کتاب ها بگیریم.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصر نمایشگاه (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی