مدیران خودروعصر اعتبار

معاون رییس جمهور از اولویت توسعه ریلی سخن گفت:

قطارهای حومه‌ای جایگزین تردد ده‌ها هزار خودرو

عصر ساختمان- هرچند شهرهای متصل به پایتخت با سرعتی بسیار بالا بزرگ می‌شوند و حتی برای مدیریت آنها در مختصات کشوری، نیاز به تاسیس یک استان جدید حس می‌شود اما هنوز زیرساخت‌های اتصال این شهرهای این به تهران بزرگ جنبه‌ای تک محوری دارد و جاده در آن حرف اول را می‌زند.

قطارهای حومه‌ای جایگزین تردد ده‌ها هزار خودرو
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، وزیر راه و شهرسازی در طول دو سالی که از عمر دولت می‌گذرد همواره بر لزوم توجه جدی به وضع معیشت در شهرهای حومه‌ای سخن گفته و اعلام کرده برای حل مشکلات ترافیکی و آلودگی تهران باید کاری کرد که حومه شهر قابل سکونت شود.

  در بین تمام گزینه‌هایی که برای ارتقای سطح زندگی ساکنان شهرهای حومه‌ای مطرح است، آخوندی بر لزوم توسعه و تکمیل خطوط حومه‌ای تاکید کرده و معتقد است با راه‌اندازی این قطارها از یک سو امکان اتصال ارزان و سریع شهرهای کوچک به تهران به وجود می‌آید و از سوی دیگر حجم قابل توجهی از سوخت مصرفی خودروها در این مسیر صرفه جویی خواهد شد.

  به دنبال این تاکیدات آخوندی در طول ماه‌های گذشته کار ساخت و تکمیل قطارهای حومه‌ای به طور خاص در استان تهران و البرز سرعت گرفته و قرار است در آینده نزدیک چند طرح اصلی در این حوزه افتتاح شوند.

  یکی از این طرح‌های مهم راه آهن حومه‌ای تهران-شهرقدس-کرج-هشتگرد- قزوین است که برای پیگیری آخرین تحولات آن معاون اول رییس جمهور و وزیر راه و شهرسازی را به محل کارگاهی پروژه کشیده است.

  جهانگیری و آخوندی صبح امروز با قطار به شهر هشتگرد رفته و آخرین تحولات این مسیر حومه‌ای مهم را بررسی کرده اند.

  معاون اول رییس جمهور در جریان این بازدید بار دیگر بر لزوم برنامه ریزی برای توسعه راه آهن حومه‌ای تاکید کرده و گفته راه آهن از ابتدای دولت تدبیر و امید از محورهای توسعه در نظر گرفته شد که باید به آن به طور ویژه پرداخته شود. وزارت راه و شهرسازی برنامه‌های ویژه‌ای برای توسعه خطوط قطارهای حومه دارد.

  جهانگیری هدف عمده از این طرح را کاهش مصرف سوخت اعلام کرده و گفته روزانه ده‌ها هزار خودرو از تهران به شهرهای حومه و بالعکس تردد می‌کنند و ما هرچه بتوانیم این حجم از تردد را به روی ریل منتقل کنیم در مصرف سوخت، انرژی و وقت مردم صرفه جویی کرده‌ایم.

  تاکید دوباره معاون روحانی بر لزوم پیگیری جدی قطارهای حومه‌ای این امید را به وجود می‌آورد که در آینده نزدیک بخشی از بار ترافیکی سنگین جاده‌های اطراف تهران به ریل انتقال یابد.طرح‌هایی که بخشی از آنها در آینده نزدیک افتتاح می‌شوند. تنها در صورت نهایی شدن طرح چهارخطه سازی خط تهران – کرج و قطار حومه‌ای تهران – هشتگرد – قزوین بخش قابل توجهی از ترافیک سنگین پرتردد ترین جاده‌های کشور یعنی آزادراه تهران – کرج و کرج – قزوین کاهش خواهد یافت.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصر ساختمان ( https://telegram.me/asresakhteman ) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی