مدیران خودروعصر اعتبار

کشف منطقه ۲ هزار ساله در جنوب فرانسه

عصر ساختمان- باستان‌شناسان بقایای یک محله قدیمی مربوط به حدود ۲ هزار سال قبل را در شهر جنوبی لیون در فرانسه کشف کردند.

کشف منطقه ۲ هزار ساله در جنوب فرانسه
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایسنا، در یک محوطه بزرگ در منطقه وین در حومه شهر جنوبی لیون فرانسه که برای ساخت یک مجتمع مسکونی در نظر گرفته شده بود، باستان شناسان موفق به کشف بقایای یک محله با خانه‌های لوکس و ساختمان‌های عمومی شدند که به طرز قابل ملاحظه‌ای سالم باقی مانده‌اند.

  وزیر فرهنگ فرانسه این اکتشاف را استثنائی توصیف کرد و «بنجامین کلمنت»، سرپرست تیم باستان‌شناسان در منطقه وین در 30کیلومتری جنوب شهر لیون نیز گفت: به طرز ناباورانه‌ای خوش‌شانس بودیم و بدون شک این بزرگ‌ترین اکنتشاف مربوط به محوطه‌های رومی در 40یا 50 سال اخیر است. این محله که قدمت آن به قرن اول پس از میلاد بازمی‌گردد تا 300سال پیش از آن که بر اثر مجموعه‌ای از آتش‌سوزی‌ها متروکه شود، محل زندگی مردم بوده است.

  این باستان‌شناس همچنین افزود: بسیاری از اشیاء مورد استفاده ساکنین این محوطه پس از فرار سالم باقی مانده و این محوطه را به یک "پُمپی کوچک" تبدیل کرده است (پمپی شهری در ایتالیا بوده است که ساکنان آن پس از فوران آتش‌فشان کوه وزوو زیر 4 تا 6 متر خاک و خاکستر به مدت 1500سال مدفون شده بودند).

  از جمله بقایای این محله می‌توان به یک خانه بزرگ و لوکس با سقف و بالکن‌های پرزرق و برق، نرده‌های سفالی کفپوش مرمر، یک باغ بزرگ و سیستم تامین آب اشاره کرد و متخصصان معتدند این خانه متعلق یه به یک تاجر ثروتمند بوده است و این قابلیت را دارد که تمام آن مورد مرمت و بازسالزی قرار گیرد.

  قرار است باستان‌شناسان در ماه‌های آینده به کاوش در عمق بیشتر این محوطه بپردازند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی