مدیران خودروعصر اعتبار

خواب پاییزی مسکن سنگین‌تر شد

عصر ساختمان- آمار رسمی حاکی از آن است که معاملات املاک در کشور و تهران طی آبان ماه امسال به ترتیب ۱۲ و ۱۵ درصد نسبت به مهر ۹۴ کاهش یافته که این مسئله نشان می‌دهد خواب پاییزی بازار مسکن سنگین‌تر شده است.

خواب پاییزی مسکن سنگین‌تر شد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از تسنیم،  حسام عقبایی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران چندی پیش با انتقاد از سیاست دولت در پرداخت وام 25 میلیونی خودرو به تسنیم گفته بود:‌ در ارائه تسهیلات بانکی باید سیاست‌های پولی و بانکی را کنترل دقیق‌تری کنیم تا روی ریل اصلی بیاید. یعنی این‌که اولویت قائل باشیم برای صنایع مادر مانند مسکن است تا این‌که به بخش‌های مانند خودرو تسهیلات اختصاص دهیم.

  وی با تاکید بر این‌که اگر وام خودرو به مسکن اختصاص می‌یافت شاهد رونق این بخش بودیم و در واقع "با یک تیر چند نشان زدن" بود، گفت: بعید بود که چنین اتفاقی -پرداخت تسهیلات خرید خودرو-روی دهد.

  وی با بیان این‌که افزایش تسهیلات بانکی یکی از ابزارهای لازم برای تحریک بازار مسکن است، بیان کرد: چنانچه دولت برای بخش مسکن نیاندیشد اقتصاد مسکن به سمت ورشکستگی می‌شود و این نیز به اضمحلال اقتصاد کشور منجر می‌شود.

  رئیس اتحادیه مشاوران املاک در ادامه به آمار معاملات املاک اشاره  کرد و با بیان این‌که در تهران هم به لحاظ اجاره و خرید در مهرماه 94 شاهد کاهش حجم معاملات بودیم، افزود: در شهر تهران طی مهرماه 13123 قرارداد خرید و فروش ثبت شد در حالی که در شهریورماه 14726 قرارداد ثبت شده بود.

  عقبایی با بیان این‌که در بخش اجاره در شهریور امسال 20129 قرارداد و در مهرماه 16264 قرارداد در شهر تهران امضا شد،  تصریح کرد: در استان تهران نیز طی مهرماه 30330 قرارداد خرید و فروش ثبت شد،‌ این در حالی بود که در شهریور ماه 35845 قرارداد خرید و فروش امضا شده بود.

  وی اظهار کرد: در سطح کشور نیز همین وضعیت حاکم بود و در مهرماه امسال 77453 قرارداد خرید و فروش ثبت شد اما در ماه پیش از آن یعنی شهریور 88216 قرارداد ثبت شده بود.

  به عبارت دیگر در کشور معاملات املاک 12.2 درصد در آبان‌ماه امسال نسبت به مهرماه کاهش یافته و در پایتخت نیز وضع بدتر بوده به‌طوریکه معاملا مسکن در بازه زمانی مورد اشاره 15.3 درصد کاهش یافته است.

  با این تفاسیر سری به جدیدترین قیمت آپارتمان در برخی مناطق تهران می‌زنیم، جایی که خواب پاییزی در آن با شروع سومین ماه فصل برگریزان سنگین‌تر شده است.

  هم‌اکنون یک واحد 156 متری واقع در فاطمی با قیمت 890 میلیون تومان در فایل فروش قرار گرفته است، این در حالی است که یک واحد 77 متری با تمام امکانات در نیاوران 840 میلیون قیمت‌گذاری شده است.

  همچنین واحد 76 متری واقع در شهران، 61 متری واقع در منیریه،‌ واحد مسکونی 60 متری در پونک، آپارتمان 73 متری واقع در شکوفه و واحد 77 متری واقع در تهرانسر به ترتیب 255 میلیون تومان، 239 میلیون، 190 میلیون  و 262 میلیون تومان تعیین شده است.

  یک دستگاه آپارتمان 67 متری با تمام امکانات واقع در وحیدیه 182 میلیون تومان و یک واحد 60 متری در جوادیه 155 میلیون تومان است، آپارتمان 73 مترمربعی در سازمان آب نیز 290 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

  قیمت یک دستگاه آپارتمان 76 متری در محدوده شمس‌آباد 304 میلیون تومان و واحد 65 متری در نارمک 297 میلیون است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی