مدیران خودروعصر اعتبار

در ۲.۵ سال گذشته اتفاق افتاد

کشف ۵۲ هزار میلیارد تومان زمین‌خواری در کشور

عصر ساختمان- طی ۲.۵ سال گذشته ۵۲ هزار میلیارد تومان اراضی ملی در حالی از تصرف زمین‌خواران خارج شده که گفته می‌شود سودجویان با شگردهایی همچون کاشت درخت، کشاورزی، سنگ‌چینی، دیوارکشی و جعل اسناد اقدام به تصرف زمین می‌کنند.

کشف ۵۲ هزار میلیارد تومان زمین‌خواری در کشور
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۰ - ۱۰:۳۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، طی 2.5 سال گذشته 52 هزار میلیارد تومان زمین دولتی از چنگ متصرفان بیرون آمده است. این حجم از زمین‌خواری در حالی اتفاق افتاده که درگیری فرسایشی ماموران یگان حفاظت با زمین‌خواران مرتبا ادامه دارد. هر ماه معمولا حدود 400 فقره زمین‌خواری فقط در اراضی دولتی اتفاق می‌افتد می‌افتد که در مقاطعی مثل عید نوروز یا تعطیلات مناسبتی به حدود 800 فقره نیز می‌رسد.

  چند روز قبل سردار محمدرضا مقیمی ـ رییس پلیس امنیت اقتصادی ناجا ـ از کشف بیش از 248 هکتار زمین خواری به ارزش بیش از 700میلیارد تومان طی مهرماه 1400 در کشور خبر داد. او اواخر شهریورماه هم به کشف یک فقره زمین‌خواری به ارزش 167 میلیارد تومان اشاره کرد.

  در تحقیقات و بررسی‌های میدانی و تطبیق اسناد مشخص شد افرادی با شیوه ‌و شگرد تسطیح، شخم‌زنی و کشاورزی، سنگ چینی، دیوارکشی و جعل اسناد به قصد اثبات مالکیت اقدام به تصرف غیرشرعی و غیرقانونی مقدار 18 هکتار از اراضی ملی و دولتی جهت تغیر کاربری کرده‌اند.

  در روزهای اخیر هم جواد خردمند ـ فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن ـ گفت: طی 2.5 سال گذشته حدود 52 هزار میلیارد تومان از اراضی تصرفی و تعرضی به بیت المال برگشت داده شده است و این مهم مورد تایید املاک حقوقی سازمان ملی زمین و مسکن قرار گرفته است.

  خردمند با بیان اینکه طرح هوشمند سازی اجرا می‌شود و در یگان، حفاظت هوشمند فعال است، گفت: تلفن 1656 پل ارتباطی با مردم برقرار شده و قبلاً چنین ارتباطی را با مردم نداشتیم و تبلت‌ها برای رصد آنلاین زمین و مسکن هم فعال شده و امروز به صورت لحظه‌ای گزارش‌ها ثبت می‌شود.

  آخرین آمار رفع تصرف از اراضی دولتی حاکی در مهرماه 1400 حاکی از آن است که استانهای آذربایجان غربی با 108 مورد، تهران با 72 مورد و خوزستان با 69 مورد در صدر موارد زمین خواری قرار دارند؛ از نکات قابل توجه می‌توان به تعرض به دو قطعه زمین در سیستان و بلوچستان با مساحت 400 هزار متر و یک قطعه در شرق سمنان به مساحت 68 هزار متر مربع اشاره کرد.

  از نکات قابل توجه مهرماه 1400 می‌توان به تعرض به 400 هزار متر مربع اراضی سیستان و بلوچستان فقط در دو مورد و 68 هزار متر مربع در شرق سمنان اشاره کرد. ماه قبل از آن هم یک قطعه زمین به مساحت 70 هزار متر مربع در سمنان رفع تصرف شده بود.

  آمار روایت می‌کند که حالا دیگر علاوه بر مناطق خوش آب و هوا، کوه‌ها و جنگل‌ها، نقاط کویری و سواحل هم از تیررس زمین‌خواران در امان نیست.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۴ سال پیش
    آرشیو