مدیران خودروعصر اعتبار

ساخت ۷ میلیون و ۹۰۰ مترمربع ساختمان در اصفهان

عصر ساختمان- رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اصفهان گفت: از شهریور سال گذشته تاکنون حدود ۷ میلیون و ۹۰۰ مترمربع ساختمان در اصفهان ساخته شده که به تاسیسات سرمایشی و گرمایشی نیاز دارند.

ساخت ۷ میلیون و ۹۰۰ مترمربع ساختمان در اصفهان
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از ایلنا، غلامحسین عسگری در نشست‌خبری حاشیه نمایشگاه هجدهمین نمایشگاه بین المللی تاسیسات سرمایشی و گرمایشی در اصفهان با بیان اینکه حذف شومینه یک از جزیی‌ترین اقدامات نظام مهندسی ساختمان است، اظهار کرد: 40 درصد مصرف انرژی کشور در بخش ساختمان است که می‌طلبد تمرکز بیشتری در مصرف انرژی و پرت انرژی در ساختمان‌ها و بازدهی خوب وسایل تاسیساتی و حرارتی داشته باشیم.

  وی همچنین تصریح کرد: بر اساس آمار طی سال های آینده ایران یک از وارد کنندگان منابع انرژی خواهد بود که این بسیار تاسف بار است.

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان خاطرنشان کرد: باید با تولید دستگاه‌ها و کسب استانداردهای جهانی، مصرف انرژی را در ساختمان‌ها کاهش دهیم.

  وی به برگزاری این نمایشگاه اشاره کرد و افزود: بیشترین شرکت کننده در این نمایشگاه از استان اصفهان است و این نشان از پتانسیل بالقوه ما است که باید بالفعل شود.

  عسگری با بیان اینکه از شهریور سال گذشته تا کنون حدود هفت میلیون و 900 مترمربع ساختمان در اصفهان ساخته شده که به تاسیسات سرمایشی و گرمایشی نیاز پیدا خواهند کرد، تاکید کرد: در اوج تحریم، گرانی و نبود مصالح این رقم ساخت و ساز در اصفهان قابل توجه است.

  واردات 400 میلیون دلاری تاسیسات سرمایشی و گرمایشی به کشور

  رئیس گروه صنایع حرارتی و برودتی وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در ادامه گفت: در حوزه تاسیسات سرمایشی و گرمایشی سال گذشته حدود 40 میلیون دلار در بخش صادرات و 400 میلیون دلار در بخش واردات کار شده است.

  مهشید نیاززاده با اشاره به سابقه بیش از 60 سال صنعت تاسیسات در کشور، اظهار کرد: ایران در آسیا بعد از ژاپن، کره، ترکیه، چین و هند در رتبه پنجم در این حوزه قرار دارد. همچنین ایران بر اساس اطلاعات ترندمپ در زمینه واردات رتبه 50 و در زمینه صادرات در رتبه 83 قرار دارد.

  وی ابراز امیدواری کرد که با همت شرکت های داخلی این رتبه بهبود یابد و برگزاری این نمایشگاه ها الگویی برای سایر شهرها باشد.

  رئیس گروه صنایع حرارتی و برودتی وزارت صنعت معدن تجارت با بیان اینکه صنایع متعددی از جمله هتلداری، بیمارستان، صنایع غذایی و دارویی به صنعت تاسیسات وابسته هستند، تصریح کرد: اکثر استان ها از جمله تهران، اصفهان، آذربایجان شرقی، مازندران، گیلان، خراسان رضوی، البرز و قزوین در این نمایشگاه حاضر هستند.

  وی با بیان اینکه بیش از 500 واحد تولیدی دارای پروانه در سطح کشور فعال است که به صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال بالای 50 هزار نفر را فراهم کرده اند، افزود: عمق ساخت در کشور در محصولات گرمایشی بالای 90 درصد و عمق ساخت در کالاهای سرمایشی و گرمایشی بالای 70 درصد است.

  نیاززاده از برگزاری نمایشگاه میز ساخت داخل در مورد تاسیسات در بهمن ماه در تهران خبر داد و گفت: میز ساخت داخل در صنایع بسیاری مانند پتروشیمی و خودرو فعال است. امیدوارم بتوانیم عمق ساخت را افزایش دهیم.

  وی ادامه داد: در حوزه صادرات بازار هدف حوزه CIS و همسایگان هستند و صادرات اندکی نیز به اروپا به خصوص اسپانیا و ایتالیا انجام می شود که مهمترین اقلام صادراتی یخچال های ویترینی، فن پکیج رادیاتور و دیگ های چدنی هستند. همچنین در پروژه های عراق نیز بسیاری از واحدها تولیدکنندگان چیلر و هواساز هستند.

  رئیس گروه صنایع حرارتی و برودتی وزارت صنعت معدن تجارت با اشاره به رشد صادرات در سال 97 ، گفت: سال گذشته حدود 40 میلیون دلار در بخش واردات و 400 میلیون دلار در بخش صادرات انجام شده است که 30 درصد آن شامل اجزا و قطعاتی مانند کمپرسور و سهم تامین بازار داخل بالای 70 درصد است.

  وی سبد تاسیسات کشور را حائز اهمیت دانست و افزود: امکان پیشرفت این حوزه فراهم است، زیرا بازار مناسبی در کشور و اطراف ما وجود دارد، علاوه بر این نیروهای تحصیل کرده بسیار زیادی در کشورمان وجود دارد که این افراد می توانند آرندی را افزایش دهند و ارزش افزوده در صنعت را بالا ببرند، همچنین ایران مناطق آب و هوایی متنوعی دارد  و می توانیم از این فرصت ها در کشور به خوبی استفاده کنیم.

  نیاززاده گفت: بعد از ترکیه جایگاه دوم را در منطقه داریم و امید است تا افق 1404 به مقام نخست برسیم، همچنین به واسطه تکمیل زنجیره تامین و تعمیق ساخت داخل میزان ارزبری را کاهش دهیم و بتوانیم بازارهای جدید صادراتی پیدا کنیم و با افزایش خدمات پس از فروش، مصرف گازهای مخرب در کشور کاهش یابد.

  وی اظهار کرد: برای تحقق این اهداف باید چالش ها شناخته و بسیاری از مشکلات در داخل کشور حل شود. به همین منظور کمیته ای در وزارت صنایع ایجاد شده و از همه خواستار مشارکت در این کمیته هستیم.

  رئیس گروه صنایع حرارتی و برودتی وزارت صنعت معدن تجارت با تاکید بر ضرورت گمرک تخصصی در صنعت تاسیسات، گفت: متاسفانه بسیاری از استانداردهای ما به روز نیستند. علاوه بر آن به دلیل مشکلات تحریم در دریافت گواهینامه‌های جهانی دچار مشکل هستیم، به همین منظور تولیدکنندگان دچار مشکل می شوند.

  سرمایه گذاری نامطلوب در حوزه تاسیسات سرمایشی و گرمایشی

  معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان هم در این نشست خبری با بیان اینکه در حال حاضر در بخش تاسیسات سرمایشی و گرمایشی کمتر از سه درصد سرمایه گذاری شده است، گفت: اولویت سرمایه گذاری استان در فولاد، سیمان، سنگ و موارد دیگر است، اما ما از سرمایه گذاری در زمینه تاسیسات حمایت می کنیم.

  محمد زینلی‌پور اظهار کرد: تاسیسات سرمایشی و گرمایشی در ساختمان و در صنعت بحث مهمی است.

  وی ادامه داد: ابتدا مصرف انرژی و افزایش بهره وری سیستم ها و تاسیسات و دوم کاهش آلایندگی متاثر از فعالیت این سیستم ها دو زمینه اصلی این مباحث است.

  معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با تقدیر از سازمان نظام مهندسی ساختمان اصفهان بابت حذف سیستم شومینه از بناهای جدید در نظام مهندسی و افزودن موارد جایگزین، گفت: اگر بخواهیم انقلاب صنعتی را بشماریم به چند دوره از جمله تولید دیگ بخار، سپس برق توسط ادیسون و در نهایت سیستم های الکترونیکی و دیجیتال برمی خوریم.

  وی با بیان اینکه هم اکنون در انقلاب چهارم صنعتی مباحث هوشمندسازی سیستم و ماشین آلات و ... وجود دارد، افزود: در حال حاضر هوشمندسازی تکنولوژی آغاز شده است که باید آن را به سیستم های حرارتی و گرمایشی تعمیم دهیم و جای کار زیاد است.

  زینلی‌پور ادامه داد: احتمال می رود هوشمند سازی سیستم ها در ایران آغاز شده باشد، اما اکنون کنترل آنها دستی انجام می شود که این موجب اتلاف انرژی و کاهش بهره وری تاسیسات خواهد شد.

  وی با تاکید بر موضوع استانداردسازی تاسیسات اظهار کرد: اقدامات مناسب تری به خصوص در سیستم های دانش بنیان باید انجام شود و مباحث هوشندسازی و استانداردسازی و در نهایت حمایت از تولید داخلی باید مدنظر قرار گیرد.

  معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان اضافه کرد: از نظر عددی 15 درصد واحدهای تاسیسات سرمایشی و گرمایشی کشور در اصفهان است، اما سرمایه گذاری جدیدی در این حوزه نشده است.

  وی ادامه داد: در حال حاضر در بخش تاسیسات سرمایشی و گرمایشی کمتر از 3 درصد سرمایه گذاری شده است و شاید اولویت سرمایه گذاری استان در فولاد، سیمان، سنگ و موارد دیگر است، اما ما از سرمایه گذاری در زمینه تاسیسات حمایت می کنیم، چراکه هوشمندسازی و استانداردسازی تاسیسات مهم است.

  نمایشگاه سرمایشی و گرمایشی اصفهان، دومین نمایشگاه بزرگ کشور

  عبدالمجید نایب ‌ زاده مدیر نمایشگاه ‌ های داخلی شرکت نمایشگاه بین المللی اصفهان در نشست خبری و آیین آغاز به کار هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی اصفهان، اظهار کرد: نمایشگاه تاسیسات با پشتوانه قوی مشارکت کنندگان از ابتدای سال 80 در تقویم نمایشگاه های استان به طور مجزا کار خود را آغاز و امروز یکی از نمایشگاه های شاخص اصفهان است.

  با اشاره به اینکه نمایشگاه تاسیسات سرمایشی و گرمایشی دومین نمایشگاه بزرگ کشور در این رشته است، گفت: همزمان با این نمایشگاه هجدهمین نمایشگاه تهران در مهرماه نیز سابقه ای معادل اصفهان دارد و در قالب هجدهمین نمایشگاه برگزار شده بود.

  وی اضافه کرد: نمایشگاه تاسیسات در اواسط دهه 80 با آغاز مبحث بهینه سازی مصرف سوخت و انرژی در ساختمان ها مورد توجه قرارگرفت و این مبحث نیز جزو زیرشاخه های اصلی این نمایشگاه است.

  مدیر نمایشگاه های داخلی شرکت نمایشگاه بین المللی اصفهان تاکید کرد: چشم انداز این نمایشگاه با توجه به عنوان آن که جزو 20 نمایشگاه  برتر استان شناخته شده و در زمره نمایشگاه هایی است که در تقویم پنج ساله استان دیده شده و این موضوع به سازمان توسعه تجارت نیز ابلاغ شده است.

  وی خاطرنشان کرد: در دی ماه سال 1399 نمایشگاه تاسیسات سرمایشی و گرمایشی در محل جدید نمایشگاه بزرگ اصفهان و همزمان با نمایشگاه آب و تاسیسات وابسته به عنوان مکمل این نمایشگاه، برگزار خواهد شد.

  گفتنی است هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی تجهیزات و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی اصفهان از 24 تا 27 دی‌ماه در محل برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان برگزار شد و 95 شرکت داخلی و خارجی در این نمایشگاه حضور پیدا کردند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی