مدیران خودروعصر اعتبار

گودبرداری در سقز خانه‌ای را تخریب کرد

عصر ساختمان- گودبرداری در خیابان شهدا شهر سقز موجب تخریب بخشی از یک واحد مسکونی شد.

گودبرداری در سقز خانه‌ای را تخریب کرد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۱ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از فارس، حسین بیگی معاون خدمات شهری شهرداری سقز، گفت: شامگاه شنبه به علت گودبرداری غیراصولی در خیابان شهدا سقز، بخشی از یک ساختمان دو طبقه فرو ریخت.

  وی با اشاره به اینکه، ساخت و سازها در کنار سایر واحدهای مسکونی دارای قوانین خاصی است که باید پیمانکاران و یا سازندگان عادی به آن توجه کنند، گفت: اگر افراد از این قوانین تخطی کنند باید جوابگوی خسارت‌هایی که به منازل مردم و یا تاسیسات دستگاه‌های خدمات‌رسان وارد می‌کنند، باشند.

  بیگی ادامه داد: گودبرداری غیراصولی هر از گاهی منجر به وقوع حوادث بی‌شماری در کشور شده است که علاوه بر خسارات مالی، جان بسیاری از انسان‌ها بر اثر این حوادث ناگوار گرفته شده است.

  معاون خدمات شهری شهرداری سقز افزود: به دنبال وقوع این حادثه بلافاصله تمام دستگاه‌های خدمات‌رسان در جریان قرار گرفتند تا نسبت به ایمن‌سازی محل اقدام کنند که از هر گونه حادثه احتمالی جلوگیری شود.

  بیگی افزود: از مالکین سه واحد دیگر کنار محل گودبرداری تعهد گرفته شد که تا ایمن‌سازی محل، منازل مسکونی خود را تخلیه کنند.

  محمد ایوبی صاحب خانه تخریب شده گفت: بنده به مهندس ناظر گوشزد کرده بودم که این گودبرداری بسیار عمق دارد و احتمال وارد کردن خسارت به خانه ما زیاد است.

  وی ادامه داد: غروب که به خانه برگشتیم متوجه صداهایی از دیوار خانه شدم و هنوز داخل خانه نشده بودیم که در یک لحظه بخشی از خانه ما به داخل محل گودبرداری پایین ریخت.

  وی افزود: پس از حضور ما در جلو خانه 2 دقیقه طول نکشید که بخش زیادی از منزل ما فروریخت و همراه با آن تعداد زیادی از وسایل خانه نیز در زیر مصالح ساختمانی فروریخته شده دفن شدند.

  محمد ایوبی گفت: درست است این اهمال کاری از سوی سازنده به لطف خدا خسارت جانی به دنبال نداشت، اما در این موقع سرد سال ما را دچار مشکل خواهد کرد.

  وی افزود: سازمان نظام مهندسی و مهندسین ناظر باید مالکین واحدها را با خطرات آن آشنا کنند تا گودبرداری براساس مجوز صادره انجام شود که علاوه بر خسارت‌های سنگین مالی، موجب خسارت جانی نشود.

  گفتنی است؛ سال گذشته، چهار خانه به علت گودبرداری غیراصولی در شهر سقز تخریب شده بود.

  براساس قانون، گودبرداری برای ساخت و ساز خانه در سقز باید تا سه متر در عمق باشد در حالی که سازندگان واحدهای ساختمانی در بسیاری از موارد آن را رعایت نکرده و گاها موجب بوجود آمدن حوادث ناگواری می‌شوند.

  ایرج گیلاسی مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سقز هم گفت: این سازمان نیروهای مجرب دارد اما اگر در طبقات دوم ساختمان هر گونه حادثه‌ای رخ دهد، با کمبود امکانات به ویژه در زمینه نردبان‌های بلند روبرو هستیم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی