مدیران خودروعصر اعتبار

خانه‌های چاپ ۳ بعدی با یک دهم قیمت خانه‌های معمول

عصر ساختمان- با توجه به پیشرفت فناوری چاپ سه بعدی، به زودی می‌توان خانه‌هایی را چاپ کرد که ضمن برآورده کردن تمام انتظارات و حفظ انرژی،‌ با یک دهم قیمت خانه‌های رایج کنونی قابل خریداری باشد.

خانه‌های چاپ ۳ بعدی با یک دهم قیمت خانه‌های معمول
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، به لطف پیشرفت در فناوری چاپ سه بعدی، تقریبا چاپ هر چیزی از جمله خانه مسکونی ممکن شده است. اما آیا می‌توان این خانه‌ها را به طریقی ساخت که حفظ انرژی را برآورده کنند و در عین حال با هزینه کم ساخته شوند؟

  اگر این کار انجام شود، می‌تواند به حل معضل کمبود مسکن در سراسر جهان کمک کند.

  این همان مسئله‌ای است که دانشمندان دانشگاه "تارتو"(Tartu) استونی و دانشگاه علوم زندگی استونی در حال کار بر روی آن هستند.

  آنها یک راه حل امیدوارکننده در قالب یک ماده سبک شبه بتنی قابل چاپ سه‌بعدی تولید کرده‌اند که از ترکیب زغال سنگ نارس آسیاب شده، خاکستر روغن شیل و نانوذرات سیلیس ساخته شده است.

  این ماده می‌تواند هزینه ساخت خانه‌های مسکونی خصوصی را حدود 10 برابر کاهش دهد.

  دکتر "ژوری لیو" پژوهشگر مرکز تحقیقات زغال سنگ استونی می‌گوید: زغال سنگ نارس دارای ویژگی‌های ضد باکتریایی و تحمل حرارت بسیار بالا است و در عین حال ارزان بوده و در بسیاری از مناطق جهان قابل دسترس است.

  وی افزود: با این حال، به دلیل تضعیف سختی بتن، به عنوان بخشی از مواد آلی بتنی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. اما ما قادر به ایجاد یک کامپوزیت پایدار با خواص حرارتی و مکانیکی بسیار بالا شده‌ایم.

  مواد کامپوزیتی که این تیم توسعه داده است هم بسیار قوی است و هم دارای خاصیت رسانایی و تحمل حرارتی بالا است.

  به رغم اینکه زغال سنگ به عنوان سوخت استفاده می‌شود، این ماده غیر قابل احتراق است.

  این ماده در یک روز از چاپ، سخت می‌شود، اگر چه به اندازه مورد نیاز انعطاف‌پذیر باقی می‌ماند تا همه شکاف‌های هوا بسته شود.

  طبق برآورد تیم سازنده، یک خانه با مساحت 45 متر مربع می‌تواند با حدود 5850 دلار چاپ شود.

  متاسفانه "لیو" می‌گوید که بودجه کافی برای چاپ یک خانه آزمایشی کامل وجود ندارد. به همین دلیل، آنها برای اثبات مفهوم خود، به چاپ دیواره‌ها بسنده کرده‌اند.

  "لیو" امیدوار است که پاییز امسال یک خانه چاپ سه بعدی کامل بسازند.

  این مقاله اخیرا در مجله "Materials and Technologies Sustainable Materials" منتشر شده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی