عصر اعتبار

رشد تولید فولاد ایران با وجود رکورد منفی تولید جهانی

عصر ساختمان- طبق آمار انجمن جهانی فولاد، تولید جهانی فولاد خام در ماه میلادی گذشته در پی کاهش تولید چین، به پایین‌ترین در هفت ماه گذشته رسید با اینهمه تولید ایران بر مبنای ماهانه و سالانه افزایش داشت.

رشد تولید فولاد ایران با وجود رکورد منفی تولید جهانی
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، تولید فولاد خام 66 کشوری که به انجمن جهانی فولاد (ورلد استیل) گزارش می‌دهند، در سپتامبر به 141.4 میلیون تن رسید که در مقایسه با سپتامبر سال گذشته 5.6 درصد رشد داشت اما بر مبنای ماهانه، 2.3 درصد کاهش یافت که پایین‌ترین میزان تولید ماهانه از فوریه بود.

  تولید فولاد خام ایران در سپتامبر 2.230 میلیون تن برآورد شد که در مقایسه با 1.588 میلیون تن در سپتامبر سال گذشته، 40.4 درصد رشد داشت. تولید ایران در 9 ماهه نخست سال میلادی جاری به 16.233 میلیون تن رسید که در مقایسه با 13.210 میلیون تن در مدت مشابه سال میلادی گذشته 22.9 درصد رشد داشت.

  تولید جهانی فولاد در 9 ماه نخست سال میلادی جاری 5.6 درصد در مقایسه با مدت مشابه در سال 2016 رشد کرد و به 1266.9 میلیون تن رسید. آسیا در مدت مذکور 876.3 میلیون تن فولاد خام تولید کرد که 5.9 درصد رشد داشت در حالیکه تولید فولاد اتحادیه اروپا با 4.1 درصد رشد، به 126.4 میلیون تن رسید. تولید آمریکای شمالی 3.5 درصد رشد کرد و به 86.7 میلیون تن بالغ شد. تولید کشورهای مشترک المنافع 76.4 میلیون تن فولاد خام در 9 ماه نخست سال میلادی جاری تولید کرد که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته تغییری نداشت. تولید منطقه خاورمیانه با 14.2 درصد رشد، به 24.504 میلیون تن رسید.

  تولید فولاد خام در چین که حدود نیمی از فولاد خام جهان را تولید می‌کند، به 71.8 میلیون تن در سپتامبر رسید که بر مبنای سالانه 5.3 درصد افزایش داشت اما بر مبنای ماهانه 3.7 درصد کاهش نشان داد.

  با تشدید مبارزه چین علیه مه‌دود، انتظار می‌رود تولید چین در زمستان امسال 30 میلیون تن کاهش پیدا کند. آمارهای رسمی از سوی چین نشان می‌دهد که این کشور 110 میلیون تن ظرفیت فولاد قانونی و 120 میلیون تن ظرفیت غیرقانونی را از ابتدای سال میلادی جاری کاهش داده اما کاهش صورت گرفته در ظرفیت اکنون به تولید کمتر منجر شده است.

  متوسط قیمت جهانی فولاد تحت تاثیر کاهش ظرفیت تولید در چین، افزایش هزینه در زیرساخت و افزایش حمایت‌گرایی تجاری حدود 50 درصد از رکورد پایین 12 ساله در دسامبر سال 2015 افزایش یافته است.

  با این‌همه ورلد استیل انتظار دارد سال آینده در چین تقاضا برای فولاد رشدی نداشته باشد زیرا هزینه پکن در زیرساخت کمتر می‌شود و این کشور تلاش‌ها برای متعادل کردن اقتصاد و حمایت از محیط زیست را آغاز می‌کند.

  بر اساس گزارش رویترز، صنعت فولاد به ارزش حدود 900 میلیارد دلار در سال معیاری برای سنجش سلامت اقتصاد جهان است.

  نسبت استفاده از ظرفیت تولید فولاد خام در 66 کشور عضو ورلد استیل در سپتامبر سال میلادی جاری 73.5 درصد بود که 2.8 درصد نسبت به سپتامبر سال 2016 افزایش داشت در حالی که نسبت به اوت سال 2017 به میزان 0.6 درصد رشد نشان داد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۲ روز پیش
  آرشیو