مدیران خودروعصر اعتبار

سکونت ۳۷ درصد جمعیت تهران در بافت فرسوده

عصر ساختمان- معاون شهرسازی شهرداری تهران اعلام کرد که ۳۷ درصد از جمعیت تهران در بافت فرسوده هستند و باید بهسازی و نوسازی بافت فرسوده را در دستور کار قرار داد.

سکونت ۳۷ درصد جمعیت تهران در بافت فرسوده
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، حمیدرضا صارمی صبح امروز با حضور در صحن علنی شورای شهر تهران گزارشی در خصوص نوسازی بافت فرسوده ارائه کرد و گفت: براساس پیشنهادات و تذکرات اعضای شورای شهر بررسی در خصوص نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد در شهر تهران انجام شده است و بر همین اساس 250 میلیارد تومان اوراق مشارکت برای محله نفرآباد در راستای اجرای 15 پروژه زیرساختی و تحرک توسعه تا پایان خرداد اختصاص داده می‌شود که بخشی از این پروژه‌های آموزشی، عمومی و فرهنگی تا پایان سال آغاز خواهد شد.

  وی با بیان اینکه برای 2500 هکتار از اراضی ناکارآمد طرح تهیه شده است، افزود: این در حالی است که طرح 750 هکتار از کوره‌پزخانه‌ها تصویب شده و با توجه به بازنگری ضوابط طرح تفصیلی در خصوص مشوق‌های مسکن نیز مجوزهای ساخت 5000 پروانه در بافت فرسوده در مرحله نهایی است و به زودی صادر خواهد شد.

  معاون شهردار تهران با بیان اینکه ما از استقرار خوشه‌های دانش‌بنیان در تهران استقبال می‌کنیم، گفت: اختصاص وام 600 میلیون تومانی برای بافت اطراف حرم عبدالعظیم حسنی (ع) در حال پیگیری است.

  صارمی با تأکید بر اینکه توجه به بافت فرسوده در دوره ششم عمیق‌تر شده است، اظهار کرد: رویکرد این دوره نوسازی و بازآفرینی است اما بهسازی نیز در دستور کار قرار دارد چرا که 37 درصد از جمعیت شهر تهران در بافت فرسوده ساکن هستند و امیدواریم بخش زیادی از این بافت نوسازی شود.

  وی با بیان اینکه 3280 هکتار بافت فرسوده در سال 85 مصوب شد که در سال 99 این عدد به 4420 هکتار یعنی معادل 7 درصد از مساحت تهران رسید، ادامه داد: این در حالی است که شورای شهر باید بسته‌های تشویقی بهتری را طراحی کند تا تحرک بیشتری برای ساخت و ساز در بافت فرسوده ایجاد شود.

  صارمی با بیان اینکه حجم زیادی از واحدهای مسکونی کمتر از 50 متر در محدوده جنوب انقلاب قرار گرفته است، گفت:‌ اعتبار نوسازی 10 درصد از بافت فرسوده در طول سال 44 هزار میلیارد تومان است که از این میزان 20 هزار میلیارد تومان به بهبود کیفیت خدمات عمومی اختصاص دارد.

  معاون شهردار تهران بیان کرد: وام 600 میلیون تومانی تنها برای بافت فرسوده در نظر گرفته شده و امیدواریم بتوانیم با پیگیری‌هایی این تسهیلات را برای بافت ناپایدار نیز اختصاص دهیم و انتظار داریم شورا در بافت فرسوده به شهرداری تهران بیش از گذشته کمک کند.

  وی با بیان اینکه بیش از 3000 پروانه در بافت فرسوده در حال صادر شدن است، گفت: تصمیم گیری درباره بافت فرسوده بسیار مهم است چرا که عمدتا مردم در این مناطق توان پرداخت تسهیلات را ندارند باید در این مورد فکری شود و باید مصوباتی داشته باشیم تا اگر حقوق مردم در اطراف پروژه‌ای ضایع شد آن را جبران کنیم.

  معاون شهرسازی شهرداری تهران با بیان اینکه ما تضمین می‌دهیم که صددرصد تعداد پروانه‌هایی که در بافت فرسوده تا سال 1405 پیش‌بینی شده را محقق کنیم، تصریح کرد: برنامه نوسازی پلاک‌ها تا سال 1405 مشخص شده است و بر این اساس 5235 پروانه امسال صادر خواهد شد که 300 درصد پیشرفت نسبت به سال قبل خواهیم داشت و براساس برنامه تا سال 1405 میزان صدور پروانه به بیش از 13 هزار مورد می‌رسد.

  وی با اشاره به مشکلات نوسازی در بافت فرسوده گفت:‌ در خصوص بهسازی و نوسازی بافت فرسوده دستگاه‌های متولی، بازآفرینی را جدی نمی‌گیرند و این در حالی است که نباید اجازه دهیم اتفاقی مثل متروپل در محدوده کوچکی رخ دهد و حالا که فرصت پیشگیری و پیش‌بینی بوجود آمده باید دستگاه‌های مسئول کمک کنند.

  صارمی در مورد تراکم جمعیت در نقاط مختلف شهر تهران با بیان اینکه 131 نفر در هکتار زندگی می‌کنند و در بافت فرسوده 391 نفر در هکتار هستند، گفت: سرانه خدماتی در بافت فرسوده 7 مترمربع و در کل تهران 30 مترمربع است و ما براساس چشم‌اندازی که شورا تعیین کرده محله‌محوری، تأمین مسکن استطاعت‌پذیر و همکاری و مشارکت با دیگر بخش‌ها را به عنوان راهبرد خود قرار می‌دهیم.

  صارمی افزود: 462 هزار مسکن نوساز در بافت فرسوده ایجاد شده و علاوه بر این طراحی پروژه‌های مختلف را نیز در دستور کار داریم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی