مدیران خودروعصر اعتبار

کوچ دلالان مسکن از شمال تهران به ترکیه

عصر ساختمان- قیمت خانه در بالای شهر تهران به قدری بالا رفته که در حال حاضر به حدود ۴ تا ۵ برابر ترکیه رسیده و خریداری در منطقه ۱ تهران وجود ندارد. واسطه‌های ملکی از انتقال تقاضای سفته‌بازی از تهران به استانبول، آنتالیا و ازمیر در ترکیه خبر می‌دهند. ایرانی‌ها در حال حاضر بعد از عراقی‌ها دومین گروه خریداران مسکن در ترکیه هستند.

کوچ دلالان مسکن از شمال تهران به ترکیه
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۶:۳۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، قیمت خانه در ترکیه به پول ایران از 500 میلیون تومان شروع می شود و تا 3 میلیارد تومان می‌رسد؛ در حالی که برای خرید یک آپارتمان 50 متری در ارزانترین منطقه تهران به طور میانگین باید 720 میلیون تومان هزینه کرد. در شمال تهران نرخ‌ها به قول معروف فضایی شده است. میانگین قیمت هر متر خانه در منطقه 1 تهران بر اساس آخرین آمار 64.5 میلیون تومان است. یعنی یک آپارتمان 100 متری 6.4 میلیارد تومان ارزش دارد. تازه این کف قیمتها است و آپارتمانهای نوساز از متری 100 میلیون به بالا شروع می‌شود که برای خرید یک واحد 100 متری دست کم باید 10 میلیارد تومان پرداخت کرد.

  با توجه به برآوردها قیمت مسکن در شمال تهران تقریبا 4 تا 5 برابر یک منطقه خوب و حدود 10 تا 12 برابر یک منطقه معمولی در ترکیه است.

  کیانی از واسطه‌های خرید و فروش ملک در ترکیه با بیان اینکه کف قیمت مسکن در اطراف استانبول 200 تا 300 هزار لیر است به ایسنا گفت: با این حساب می‌توان با 680 میلیون تومان یک آپارتمان در ترکیه خریداری کرد. البته خانه‌هایی با قیمت حدود 500 میلیون تومان هم وجود دارد که طبیعتا از امکانات کمی برخوردار و قدیمی است اما برای خرید یک آپارتمان یک خوابه مناسب با استخر، سونا، زمین بازی و دیگر امکانات باید 600 تا 800 هزار لیر معادل حدود 2 تا 2.7 میلیارد تومان بپردازید؛ یعنی یک آپارتمان نسبتا لوکس در ترکیه تقریبا یک چهارم شمال تهران قیمت دارد.

  طی دو سال گذشته هر روز بر تعداد سفته‌بازانی که شمال تهران را به مقصد ترکیه ترک کرده‌اند اضافه شده است. آقای کلاته از مشاوران املاک شرق تهران می‌گوید: قیمت آپارتمان در ترکیه با محله پیروزی، تهرانپارس و نیروی هوایی در تهران برابر و در مواردی کمتر شده است.

  با یکی از مشاوران املاک در غرب تهران نیز صحبت کردیم. آقای اسدی بیان می‌کند: بازار مسکن در تهران کاملا راکد و قیمتها در چند ماه گذشته رو به پایین است. البته برخی مالکان سعی می‌کنند نرخها را به شکل مصنوعی بالا نگه دارند. اما در دو سه ماه اخیر قیمتهای پیشنهادی در غرب تهران حدود 10 درصد کاهش یافته و احتمال افت بیشتر وجود دارد. در این شرایط سرمایه‌گذاری در تهران توجیه ندارد و دلالان کاملا بازار را ترک کرده‌اند. البته خرید زمین و آپارتمان در اطراف تهران تا حدی بیشتر از پایتخت است اما به طور کلی در شهرهای اطراف نیز رکود دیده می‌شود.

  در شرایطی که بازار مسکن در ایران راکد شده، به دلیل رکود اقتصادی حاکم بر ترکیه ناشی از کاهش تعداد گردشگران و رشد تقاضا برای دارایی‌های ثابت، قیمت ملک روند صعودی به خود گرفته است. تورم یک ساله مسکن در ترکیه به 32.4 درصد رسیده که با رشد 34 درصدی سالانه قیمت مسکن در تهران تقریبا برابری می‌کند. این در حالی است که تورم مسکن پایتخت ایران در سال گذشته 94 درصد بود.

  از طرف دیگر نرخ تورم بازار مسکن تورم شهر تهران طی شش ماه گذشته حدودا صفر شده اما در ترکیه روند صعودی دارد. از خرداد تا تیر 1400 یعنی فقط در یک ماه میانگین قیمت خانه در ترکیه 3.9 درصد  افزایش داشته و در آنکارا به 4.3 درصد رسیده است. این نرخ برای شهر تهران از تیر تا مرداد امسال 3.1 درصد و در شش ماه گذشته 2.3 درصد بوده است اما قیمت هر متر خانه در تهران از اسفند سال گذشته تا مرداد امسال در محدوده 30 میلیون تومان قرار دارد.

  ایرانی‌ها و عراقی‌ها در ماههای اخیر به بزرگترین گروه خریداران ملک در ترکیه تبدیل شده‌اند و رتبه آنها از اول به دوم معمولا جا به جا می شود. در ماه ژوئن (تیرماه 1400) 134 هزار و 731 واحد مسکونی در ترکیه به فروش رسیده که عراقی‌ها با 733 واحد اصلی‌ترین مشتریان خارجی خانه در ترکیه بودند و ایران با 683 واحد در رده بعدی قرار دارد. شهروندان روسیه، افغانستان و آلمان نیز در جایگاههای بعدی قرار گرفتند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی