مدیران خودروعصر اعتبار

مصرف زیاد گاز و برق و رابطه آن با خاموشی

عصر ساختمان- مصرف برق روز گذشته و درساعت ۱۸ و ۴۳ دقیقه در حالی به رقم ۴۰ هزار و ۳۰۳ مگاوات رسید که سردی هوا در اغلب مناطق کشور همچنان ادامه داشت و همین امر گاز رسانی بیشتر به بخش خانگی را به همراه دارد.

مصرف زیاد گاز و برق و رابطه آن با خاموشی
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، به گفته متولیان برق هرچقدر میزان مصرف گاز در بخش خانگی بیشتر شود، امکان عرضه گاز به نیروگاه ها برای تامین برق کمتر شده و همین موضوع از مهمترین علت هایی است که بروز خاموشی ها را دامن خواهد زد.

  مصرف گاز ایران در بخش خانگی و تجاری در10 روز نخست دی ماه امسال میانگین 602 میلیون متر مکعب در روز بوده که در مقایسه با سال گذشته که این عدد روزانه 491 میلیون متر مکعب برآورد شده، ‌ نشان‌دهنده رشد مصرفی 22.5 درصدی است.

  براساس تازه ترین گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران مصرف برق کشور در ساعت 18 و43 دقیقه روز پنجم بهمن ماه در حالی به عدد 40 هزار و 303 مگاوات رسید که پارسال و در همین بازه زمانی میزان مصرف 38 هزار و 359 مگاوات بود.

  این امر نشان از رشد مصرف برق به میزان یک هزار و 944 مگاواتی دارد که از نظر متخصصان صنعت برق برای مصرف زمستانی میزان قابل قبولی نیست و باید کاهش یابد.

  مدیرعامل توانیر در این باره در روزهای اخیر گفته بود: این روند نقش مشترکان خانگی و تجاری را در چرخه انرژی مصرفی کشور به خوبی نشان می دهد.

  محمد حسن متولی زاده خاطرنشان کرد: چنانچه هر یک از هموطنان دمای منزل و یا مرکز تجاری را یک درجه کاهش و یک لامپ اضافی نیز خاموش کنند، همه مشکل کشور در زمینه تامین سوخت گاز نیروگاه ها حل خواهد شد.

  آمارهای منتشره از سوی صنعت برق نشان می‌دهد که شدت مصرف انرژی الکترونیکی در کشور دو تا پنج برابر میانگین جهانی مصرف انرژی است که در مقایسه با کشور ژاپن این رقم 10 برابر می‌شود.

  ایران در بخش خانگی سه برابر متوسط جهانی انرژی مصرف می‌شود، در حالی که آمار متوسط جهانی 900 کیلووات ساعت در سال است، این رقم در کشور ما دو هزار و 700 کیلووات ساعت در سال ثبت شده است.

  آمارهای رسمی منتشر شده گویای آن است که سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه به ازای تولید هر مگاوات برق 600 هزار یورو است، به عبارتی برای احداث ظرفیت هزار مگاواتی تولید برق نیازمند 600 میلیون یورو است.

  همچنین شدت مصرف انرژی(گاز) در بخش خانگی بسیار زیاد است و بگونه ای که مصرف روزانه این انرژی از 825 میلیون متر مکعب عبور کرده که این رقم نگران کننده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۱۲ ماه پیش
    آرشیو