مدیران خودروعصر اعتبار

هر دقیقه باید منتظر وقوع زلزله باشیم

عصر ساختمان- مهدی معتق گفت: گسل مشاء یکی از گسل‌های اطراف تهران که مشاهدات لرزه‌نگاری نشان می‌دهد فعال است و اتفاق خاصی هم رخ نداد. زلزله با قدرت ۵ ریشتر در ابعاد زمین‌شناسی مقدار بزرگی نیست. اما حاشیه‌های مختلف مثل فعال شدن آتش‌فشان دماوند، وجود ماه کامل، و زلزله ۷ ریشتری باعث ایجاد نگرانی شد.

هر دقیقه باید منتظر وقوع زلزله باشیم
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از خبرآنلاین، مهدی معتق، استاد دانشگاه لایبنیتز هانوفر و مرکز علوم تحقیقات زمین آلمان، گفت: تا زمانی که مطالعات دقیق روی یک سیستم محدود در تهران صورت نگیرد، کسی نمی‌تواند در این رابطه چیزی بگوید. بیشتر بحث ما در این رابطه آماری و احتمالاتی است و به قطعیت نمی‌توانیم چیزی بگوییم. وقتی در منطقه زلزله‌خیر زندگی می‌کنیم نه تنها بعد از یک زلزله، بلکه باید هر لحظه و هر دقیقه برای زلزله آماده باشیم.

  او افزود: من شنیدم در این حادثه دو نفر از عزیزان بخاطر ترس ناشی از زلزله جان خود را از دست دادند، زلزله آن چنان بزرگایی نداشت که متاسفانه دو نفر از ترس بمیرند. من این را به حساب کمبود آموزش و عدم گسترش اطلاعات مناسب میگذارم. نباید خیلی آرام باشیم،  اما بدترین چیز در این مواقع ترس بیش از حد است.

  معتق ادامه داد: سال 2010، زلزله 7.1 در غرب شهر کرایست‌چرچ نیوزلند اتفاق افتاد. روز بعدش من برای تحقیقات مربوط به زلزله در شهر ولینگتن بودم، محققان نیوزلند خیلی خوشحال بودند و استانداردهای ساختمانیشان را نشان می‌دادند که این زلزله 7.1 صدمات زیادی وارد نکرده بود. اما حدود 5 ماه بعد بزرگترین پس لرزه آن با قدرت 6 ریشتر اتفاق افتاد و بیش از 180 نفر کشته شدند، عددی که در استاندارد نیوزلند خیلی زیاد است.

  استاد دانشگاه لایبنیتز ادامه داد: به همین دلیل این مسائل پیچیدگی‌های خاص خودش را دارد و کسی نمی‌تواند بگوید زلزله‌ها تمام شده است یا باید منتظر زلزله بزرگتری بمانیم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی