مدیران خودروعصر اعتبار

قیمت مسکن در تهران کاهش یافت

عصر ساختمان- براساس جدیدترین گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی قیمت مسکن در تهران در فروردین ماه امسال با کاهش حدود ۲ درصدی، به میانگین قیمتی هر متر مربع ۱۵ میلیون و ۵۴۵ هزار تومان رسید.

قیمت مسکن در تهران کاهش یافت
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از ایبِنا، بعد از دوماه تعطیلی بنگاه‌های املاکی به دلیل شیووع ویروس کرونا و کاهش معاملات مسکن در پایتخت تا حدود 80 درصد، گزارش فروردین ماه دفتر اقتصاد و برنامه‌ریزی مسکن وزارت راه از کاهش نسبی قیمت‌ها در برخی مناطق 22 گانه پایتخت خبر می‌دهد.

  این گزارش که به صورت ماهیانه وضعیت بازار مسکن در تهران را به تفکیک مناطق مختلف گزارش می‌دهد، میانگین قیمت مسکن در اولین ماه بهار 99 را 15 میلیون و 545 هزار تومان اعلام کرده است؛ این درحالی است که این رقم در اسفندماه سال گذشته 15میلیون و 658هزار تومان اعلام شده بود.
  بر اساس این گزارش تعداد معاملات ثبت شده در فروردین ماه امسال کاهش قابل توجهی نسبت به اسفند سال گذشته داشته است و به رقم 1300 ثبت خرید و فروش خانه در پایتخت رسیده است؛ این رقم در اسفند ماه امسال 10 هزار و 242 معامله مسکن بود.
  کاهش معاملات که دلیل اصلی آن شیوع کرونا و توقف فعالیت های خرید و فروش مسکن بود باعث شد که قیمت ها در نخستین ماه بهار امسال ثابت بماند، در برخی مناطق کاهش 500 تا 800 هزار تومانی را در هر متر مربع تجربه کند و البته در برخی مناطق پرتقاضا نیز رشد نسبی را تجربه کند.
  بر اساس آمار ارائه شده از بازار مسکن پایتخت در فروردین، قیمت گران‌ترین منطقه در تهران مثل ماه‌های گذشته به منطقه یک رسیده است با این تفاوت که در اسفندماه امسال قیمت خانه در این منطقه در هر متر مربع بیش از 33 میلیون و217 هزار تومان بود و اکنون با کاهش حدود 2میلیون تومانی، در هر متر مربع 31 میلیون و 920 هزار تومان به فروش می‌رسد.
  ارزان‌ترین معاملات مسکن پایتخت نیز بار دیگر در فروردین امسال در منطقه 18 شهر تهران با میانگین قیمت هر متر مربع 7 میلیون و 118 هزار تومان معامله شده است که البته نسبت به ماه گذشته خود کاهش قیمت حدود 400 هزار تومانی را در هر متر مربع تجربه می‌کند.
  در منطقه 5 تهران که به طور معمول بیشترین معاملات مسکن پایتخت را به خود اختصاص می‌دهد، با افزایش قیمت 500 هزار تومانی نسبت به ماه قبل مواجه هستیم و خانه در این منطقه در هر متر مربع به میانگین قیمتی 19 میلیون و 295 هزار تومان رسیده است.
  در منطقه 3 پایتخت نیز قیمت خانه حدود یک میلیون تومان کاهش را تجربه کرده است و از میانگین قیمتی27 میلیون و 616 هزار تومان در اسفندماه به قیمت 26 میلیون و 800 هزار تومان در فروردین امسال کاهش یافته است.
  با این حال برای منطقه 22 پایتخت که صاحب برج‌های سربه فلک کشیده و متعددی است و خانه‌های خالی زیادی نیز در این منطقه وجود دارد شاهد افزایش قیمت در هر متر مربع هستیم. خانه‌های منطقه 22 در فروردین امسال حدود یک میلیون تومان در هر متر مربع افزایش قیمت داشته است و به میانگین قیمتی 15 میلیون و 214 هزار تومان در هر متر مربع رسیده است.

  پورسعیدخلیلی