مدیران خودروعصر اعتبار

تلاش برای رایگان کردن هزینه صدور پروانه در بافت فرسوده

عصر ساختمان- مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران از تلاش برای رایگان کردن هزینه صدور پروانه در بافت فرسوده خبر داد و گفت: تسهیلات مورد نیاز برای زمین و برای ساخت ۱۴۵ هزار واحد مسکونی در حاشیه شهرها و بافت‌های فرسوده تامین شد.

تلاش برای رایگان کردن هزینه صدور پروانه در بافت فرسوده
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از میزان، بر اساس اعلام پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ؛مهدی عبوری از در نظر گرفتن دو نوع تسهیلات برای بازآفرینی بافت‌های هدف در کشور خبر داد و گفت: تسهیلات خودمالکی به مالکانی تعلق می‌گیرد که می‌خواهند منازل خود را نوسازی کنند و تسهیلات دیگری نیز به توسعه‌گران و سازندگان حرفه‌ای دارای صلاحیت پرداخت می‌شود.

  وی از معرفی 25 هزار متقاضی تسهیلات بازآفرینی به بانک خبر داد و افزود: از این تعداد تاکنون برای 21 هزار متقاضی پرونده تشکیل شده است که 11 هزار و 200 نفر از آنان، قسط اول تسهیلات بازآفرینی را دریافت کرده‌اند.

  رئیس هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه تسهیلات بازآفرینی به سه شکل در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: سقف این تسهیلات در تهران 250 میلیون تومان است که 50 میلیون تومان آن با سود 9 درصد و به شکل مشارکت مدنی و 200 میلیون تومان نیز با سود 18 درصد و به شکل فروش اقساطی 120 ماهه در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

  وی ادامه داد: برای مراکز استان‌ها و شهر‌هایی که بالای 200 هزار نفر جمعیت دارند، 220 میلیون تومان تسهیلات در نظر گرفته شده که باز هم 50 میلیون تومان با سود 9 درصد و 170 میلیون با سود 18 درصد محاسبه خواهد شد.

  به گفته عبوری میزان تسهیلات در نظر گرفته شده برای دیگر شهر‌ها نیز 180 میلیون تومان است که 40 میلیون تومان با سود 9 درصد و 140 میلیون تومان نیز با سود 18 درصد در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

  معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در زمینه ودیعه مسکن نیز کار‌های خوبی انجام شده است، گفت: در این خصوص برای هر نفر که منازل را در بافت فرسوده تخلیه و آن را برای نوسازی آماده می‌کند، 40 میلیون تومان با سود 4 درصد و در دوره 48 ماهه در نظر گرفته شده است.

  عبوری با بیان این که این تسهیلات برای تمام 31 استان کشور در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: هر استانی که بتواند تعداد بیشتری را جذب کند، تسهیلات بیشتری خواهد گرفت و در این زمینه محدودیت نداریم و همچنین تفاهم نامه‌ای که با سازمان برنامه و بودجه کشور منعقد کرده ایم، قابل تغییر است.

  وی درباره میزان بافت‌های فرسوده کشور با بیان اینکه در حال حاضر حدود 148 هزار هکتار با جمعیت پذیری 30 درصد شهر‌ها را داریم که شامل سه گونه بافت ناکارآمد میانی، بافت تاریخی و سکونتگاه غیررسمی یا حاشیه‌نشینی است، اظهار کرد: این 100هزار فقره، گام جدیدی برای نوسازی این بافت‌ها است و قطعا بعد از این که تسهیلات مورد نظر جذب شود، دولت تسهیلات جدیدی را معرفی خواهد کرد.
  تلاش برای رایگان شدن هزینه صدور پروانه ساختمانی در بافت‌های فرسوده
  وی در پاسخ به این که برنامه دولت برای از بین بردن کامل بافت‌های فرسوده در آینده چیست، اظهار کرد: در کنار این تسهیلات، بسته‌های تشویقی دیگری هم در نظر گرفته شده است؛ به‌عنوان مثال هزینه‌های طراحی، نظارت و اجرا در محلات هدف با هماهنگی سازمان نظام مهندسی تا 50 درصد رایگان شده است. علاوه بر این 50 درصد از هزینه صدور پروانه نیز بر اساس قانون حمایت از تولید رایگان شده است و در نظر داریم تا تفاهم‌نامه‌ای با سازمان شهرداری‌ها و دهیار‌های کشور امضا کنیم تا 50 درصد هزینه باقی‌مانده نیز رایگان شود.

  وی ادامه داد: همچنین بسته‌های تشویقی برای انشعابات بافت‌های فرسوده در نظر گرفته شده و از طریق سازمان برنامه و بودجه کشور و وزارت نیرو پیگیر این هستیم تا این موضوع نیز عملیاتی شود.

  رئیس هیات‌مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران در خصوص تامین مسکن 45 هزار واحد مسکونی در حاشیه شهر‌ها نیز توضیح داد: در راستای نامگذاری سال جدید، برنامه‌ریزی کردیم تا املاک در اختیار شرکت بازآفرینی شهری ایران را احصا کرده و حدود 765 قطعه زمین در 27 استان و 53 شهر سراسر کشور را آماده کرده‌ایم که 45 هزار واحد مسکونی بر روی آن‌ها در حال بارگذاری است.
  آغاز ساخت 1460 واحد مسکونی در دو استان
  مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تصریح کرد: تاکنون کار ساخت دو پروژه را شروع کرده‌ایم که پروژه "کرگانه" در خرم‌آباد لرستان با ظرفیت 780 واحد مسکونی و پروژه دیگر در شهر اهواز با هزار و 680 واحدمسکونی در حال ساخت است.

  رئیس هیات‌مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه قرارداد اجرایی این پروژه‌ها 24ماهه است، اظهار داشت: نکته مثبت این پروژه‌ها، تامین سرانه فضا‌های عمومی و خدمات شامل فضای سبز، فضا‌های آموزشی، درمانی، مذهبی، سوله‌های ورزشی است که هزینه‌های آن را دولت تامین می‌کند.

  عبوری افزود: بر اساس برنامه‌ریزی هیات‌مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران در نظر داریم نهایتا تا 6 ماه ابتدایی سال جاری تمام 45 هزار واحد مسکونی در سراسر کشور آغاز به کار کنند.

  معاون وزیر راه و شهرسازی در قسمت پایانی صحبت‌های خود گفت: سرعت بخشیدن به نوسازی بافت‌ها بستگی به بسته‌های تشویقی دارد که دولت ارایه می‌کند و برای اولین‌بار این بسته تشویقی با چنین کیفیتی اعلام شده است. پیش بینی ما بر این است که در سه ماه اول سال99 این کار عملیاتی شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی