مدیران خودروعصر اعتبار

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام:

بهسازی مسکن روستایی باید مورد تاکید قرار گیرد

عصر ساختمان-رئیس کمیسیون زیربنایی و تولیدی مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بازسازی روستا‌ها نباید موجب دگرگونی بافت سنتی روستا‌ها شود اما بهسازی مسکن روستایی و استفاده بهینه از انرژی، نظیر بهره گیری از انرژی خورشیدی و انرژی‌های تجدیدپذیر موضوعاتی هستند که باید مورد تاکید قرار گیرند.

بهسازی مسکن روستایی باید مورد تاکید قرار گیرد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از میزان، ایده اولیه سیاست‌های کلی توسعه روستایی و عشایری در نشست روز شنبه کمیته توسعه روستایی و عشایری با حضور دبیران کمیته‌های کمیسیون زیربنایی و تولیدی و کارشناسان دبیرخانه مجمع مورد بررسی قرار گرفت.

  در ابتدای این نشست، دکتر آذرشب رئیس کمیته توسعه روستایی و عشایری با اشاره به اینکه گزارش‌های 75 دستگاه، در موضوع توسعه روستایی پایش شده و در کمیته علمی با پنج کارگروه، روند توسعه روستایی، آسیب شناسی شده است و با احسای چالش‌های راهبردی داخلی و استفاده از تجارب جهانی بررسی شده و ایده‌های نهایی، در ذیل 25 بند تدوین شده است.

  وی گفت: محور‌های پیشنهادی ایده اولیه سیاست‌های کلی توسعه روستایی و عشایری در پنج محور «نهادی-سیاسی»، «محیطی اکولوژیک»، «کالبدی فضایی»، «اقتصادی» و «فرهنگی – اجتماعی» تنظیم شده است.

  میرسلیم گفت: اگر در موضوع مشارکت روستاییان، بر آگاهی تاکید نشود، موفقیت چندانی به دست نخواهیم آورد. آگاهی‌های علمی و مهارتی و آموزش‌های دینی روستاییان باید مورد توجه سیاستگذاران باشد.

  وی با تاکید بر موضوع ایمن سازی مسکن روستایی گفت: بازسازی روستا‌ها نباید موجب دگرگونی بافت سنتی روستا‌ها شود، اما بهسازی مسکن روستایی و استفاده بهینه از انرژی، نظیر بهره گیری از انرژی خورشیدی و انرژی‌های تجدیدپذیر موضوعاتی هستند که باید مورد تاکید قرار گیرند.

  رئیس کمیسیون زیربنایی و تولیدی دبیرخانه مجمع با اشاره به موضوع بازیابی هویت تاریخی و سنن و آئین‌های بومی در روستا‌ها و عشایر گفت: باید رقابت سازنده در میان روستائیان در موضوع اثرگذاری ملی را تقویت کنیم، همچنین موضوع زندگی عشایری را باید در قالب این سیاست ها، باید تعیین تکلیف کنیم.

  در ادامه پس از قرائت بند‌های پیشنهادی، اعضای کمیته توسعه روستایی و عشایری، پیرامون آن به بحث و تبادل نظر پرداختند.

  سجاد افروغ نماینده کمیته محیط زیست دبیرخانه مجمع، از اهتمام متولیان تهیه پیش نویس سیاست‌های کلی توسعه روستایی، به موضوع محیط زیست و آمایش سرزمین بر اساس مشخصات اقلیمی قدردانی کرد.

  بیک محمدلو از کمیته توسعه دریامحور، ضمن برشمردن انتقاد‌هایی برای ایده‌ی ارائه شده گفت: باید به جایگاه این سیاست کلی نسبت به سایر سیاست‌های کلی به ویژه سیاست‌های ابلاغی قانونگذاری اشاره می‌شد و در چارچوب یک نقشه جامع از سیاست‌ها نگاه می‌شد.

  همچنین مرتضایی دبیر کمیته‌ی انرژی گفت: باید به نقطه غایت و هدف و مطلوب تهیه کنندگان این پیشنویس اشاره می‌شد.  امیر عظیمی، دبیر کمیته حمایت از تولید ملی، صنعت معدن و فن آوری به برخی واژه گزینی‌ها در بند‌های ایده‌ی اولیه سیاست‌های کلی اشاره کرد و گفت: جایگاه روستای هوشمند در جهان دیجیتال در این پیش نویس اشاره نشده است.

  خانم حق روستا دبیر کمیته شهرسازی، آمایش و مسکن گفت: متولی و نحوه اجرای این سیاست ها، مشخص نیست و باید در پیوست این سیاست‌ها به این موضوع اشاره شود.

  وی با تاکید بر الویت بندی در سیاست ها، گفت: در تنظیم این سیاست ها، ادبیات و شیوه نگارش سیاست‌ها در کمیسیون زیربنایی باید در نظر گرفته می‌شد.

  در ادامه محسنی دبیر کمیته کشاورزی، آب و منابع طبیعی گفت: شایسته است که منظورمان را از توسعه‌ی روستایی به وضوح بیان کنیم تا دچار ناهمخوانی توسعه روستایی نشویم. باید تکلیف امور بخشی را در قبال توسعه روستایی که در سایر سیاست‌ها و قوانین آمده را مشخص کنیم. بحث تضمین درآمد مردم روستا، در توسعه روستا یک موضوع محوری است. در کشور‌های توسعه یافته به ساماندهی نظام بازار محصولات روستایی و کشاورزی توجه ویژه‌ای شده است و لازم است ما رویکرد اصلی خودمان را در این سیاست ها، به طور شفاف بیان کنیم.

  آذرشب در پایان با اشاره به فرایند تدوین ایده اولیه سیاست‌های کلی توسعه روستایی گفت: اگر بخواهیم همه مسائل را یکباره و یکجا حل کنیم، توفیقی نخواهیم داشت و باید به اولویت‌ها پرداخته شود. در این پیش نویس با محوریت انسان روستایی و عشایری، مسائل و چالش‌ها را دیده ایم و برای هر بند هدفگذاری و تعیین شاخص کرده ایم.

  قوام ملکی دبیر کمیته توسعه روستایی و عشایری، به جمع بندی مباحث و نکات مطرح شده در این نشست پرداخت و گفت: برای ارائه ایده اولیه، مباحث را به صورت مطول مطرح کردیم و با استفاده از آرای صاحبنظران تراز اول مباحث روستایی و 75 دستگاه متولی و مسئول به این بند‌ها رسیده ایم. کارگروه‌های علمی تدوین این ایده ها، همه سیاست‌های کلی کشور اعم از کشاورزی، منابع آب و انرژی و جمعیت و را مورد بررسی قرار دادیم و با توجه به آسیب‌های عملکرد‌های دولت‌ها و نهاد‌های مختلف در دهه‌های اخیر، به این محور‌های پیشنهادی رسیدیم.

  در پایان میرسلیم رئیس کمیسیون زیربنایی و تولیدی با اشاره به ضرورت تدوین مقدمه‌ای بر این ایده ها، بر ارائه پیوستی از شاخص‌های کلیدواژه‌های آن تاکید کرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه عصر ساختمان
    آخرین بروزرسانی ۲ سال پیش
    آرشیو