مدیران خودروعصر اعتبار

اوراق تسهیلات مسکن در آستانه ورود به کانال ۲۰ هزار تومان

عصر ساختمان- بازار اوراق تسهیلات خرید مسکن تحت تاثیر رکود بازار با افت شدید قیمت مواجه شده و در حال ورود به کانال ۲۰ هزار تومانی است.

اوراق تسهیلات مسکن در آستانه ورود به کانال ۲۰ هزار تومان
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از مهر، بازار اوراق تسهیلات خرید مسکن تحت تاثیر رکود بازار با افت شدید قیمت مواجه شده و در حال ورود به کانال 20 هزار تومانی است.کاهش تعداد مبایعه نامه ها، در کاهش تقاضای دریافت تسهیلات مسکن نیز مؤثر بوده است. به گونه ای که به دلیل کاهش تقاضای وام مسکن، اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن نیز در بازار فرابورس با کاهش تقاضا و درنتیجه با افت شدید قیمت روبه رو شده است.

  ارزانترین برگه های تسهیلات مسکن

  هر برگه اوراق تسهیلات مسکن صادره در مهر ماه 96 (تسه 9607) به 33 هزار و 870 تومان رسیده و امروز تنها 54 فقره معامله این برگه ها ثبت شده است که در جریان این معاملات، 929 برگه از این نماد معاملاتی به فروش رفته است. هر چند که اتمام تاریخ اعتبار این نماد معاملاتی در پایان ماه جاری، می تواند یکی از عوامل ارزانتر بودن آن نسبت به سایر نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن باشد.

  اوراق تسهیلات مسکن صادره در آبان 96 (تسه 9608) نیز در معاملات امروز بازار سرمایه به 35 هزار و 555 تومان رسیده است که تاریخ اعتبار این نماد معاملاتی نیز در ماه آتی به اتمام می رسد. اما در معاملات امروز فرابورس، 91 فقره معامله از تسه 9808 به ثبت رسید و 895 برگه فروخته شد.

  8 نماد معاملاتی دیگر نیز در بازار سرمایه در بازه 36 هزار تومان 9 نماد معاملاتی دیگر در بازه 37 هزار تومان خرید و فروش شدند.

  پُرفروشترین نمادهای اوراق تسهیلات مسکن

  پُرفروش ترین اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز به نماد معاملاتی تسه 9806 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در شهریور 98) اختصاص داشت که معمولا در ابتدای هر ماه، پُرتقاضاترین برگه ها، به اوراق صادره در همان ماه اختصاص دارد؛ به خصوص که با توجه به انتشار گمانه هایی در رسانه ها مبنی بر احتمال کاهش قیمت و تعداد معاملات مسکن در ماه های آتی، دارندگان حساب سپرده ممتاز بانک عامل بخش مسکن بلافاصله پس از دریافت اوراق خود در هر ماه، اقدام به فروش آنها در بازار می کنند که در نتیجه در ماه جاری شاهد ورود حجم عظیمی از دارندگان اوراق تسهیلات مسکن شهریور 98 هستیم.

  نماد معاملاتی مذکور (تسه 9806) در معاملات امروز به قیمت 38 هزار و 700 تومان کشف قیمت شد و 35 هزار و 200 برگه از آن به فروش رسید. همچنین 2 هزار و 165 فقره معامله ثبت شد و 1 میلیارد و 359 میلیون تومان ارزش امروز بازار برای این نماد بود.

  در حال حاضر پُرفروش ترین برگه های اوراق تسهیلات مسکن پس از نماد تسه 9806 همچنان به نماد معاملاتی تسه 9805 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در مرداد 98) تعلق دارد که در معاملات امروز (دوشنبه 8 مهر) فرابورس، با کمی بیش از 3 هزار برگه جزء پُرفروش ترین ها میان نمادهای متعلق به اوراق تسهیلات مسکن بود.

  ضمن اینکه این نماد 384 هزار ریال قیمت گذاری شد و 386 فقره معامله برای این نماد به ثبت رسید؛  مجموع ارزش بازار برای این نماد معاملاتی، 120 میلیون تومان بود که یکی از با ارزشترین نمادهای تسه در روز جاری محسوب می شود.

  در معاملات امروز 61 هزار و 275 برگه حق تقدم تسهیلات مسکن به فروش رسید و مجموع ارزش ریالی آن حدودا 2 میلیارد و 400 میلیون تومان برآورد می شود.

  افت 41 درصدی ارزش معاملات اوراق تسهیلات مسکن در شهریور 98

  گفتنی است در شهریور ماه امسال 1 میلیون و 400 هزار برگه تسهیلات مسکن فروخته شد که ارزش آن 55 میلیارد تومان بود. ارزش معاملات اوراق تسهیلات مسکن در شهریور ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل از آن (شهریور 97) کاهش 41 درصدی داشته است.

  قیمت وام مسکن کاهش یافت

  با توحه به اینکه میانگین قیمت اوراق تسهیلات مسکن در معاملات امروز، 36 هزار تومان برآورد می شود، برای دریافت وام 90 میلیون تومانی خرید مسکن در تهران (تسهیلات فردی) متقاضی دریافت تسهیلات می بایست 160 برگه به ارزش 5 میلیون و 760 هزار تومان پرداخت کند.

  همچنین متقاضیان دریافت تسهیلات 140 میلیون تومانی خرید مسکن در تهران (زوجین) نیز می بایست 240 برگه به ارزش 8 میلیون و 640 هزار تومان برای خرید اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن بپردازند.

  با توجه به اینکه متوسط قیمت مسکن در شهریور ماه در پایتخت بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، 12 میلیون و 969 هزار تومان در هر متر مربع اعلام شده، با وام مسکن زوجین می توان صرفا 10.7 متر از یک واحد مسکونی را خریداری کرد که این میزان وام تنها معادل 17.8 درصد از هزینه یک واحد مسکونی 60 متری را در تهران پوشش می دهد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی