مدیران خودروعصر اعتبار

۸ بنای مشهور جهان که پس از فجایع بزرگ بازسازی شده‌اند + تصاویر

عصر ساختمان- کاخ سفیدی که امروز شاهد آن هستیم، نخستین نسخه‌ی ساخته شده از این بنا نیست. ساختمان اصلی خانه سفید که در گذشته «کاخ ریاست جمهوری» نامیده می‌شد، در سال ۱۸۱۴ میلادی سوخت و از بین رفت.

۸ بنای مشهور جهان که پس از فجایع بزرگ بازسازی شده‌اند + تصاویر
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایلنا، فارغ از عاملی که بنا‌های باستانی در طول تاریخ تخریب شده‌اند، از زلزله و آتش‌سوزی گرفته تا حملات تروریستی، بسیاری از دولتمردان به منظور حفظ ثروت تاریخی و فرهنگی کشور خود به بازسازی و مرمتِ دوباره آن‌ها اقدام کرده‌اند.

  کاخ سفیدی که امروز شاهد آن هستیم، نخستین نسخه‌ی ساخته شده از این بنا نیست. ساختمان اصلی خانه سفید که در گذشته «کاخ ریاست جمهوری» نامیده می‌شد، در سال 1814 میلادی سوخت و از بین رفت.

  سه رئیس جمهور اول ایالت متحده آمریکا یعنی جرج واشنگتن، جان آدامز و توماس جفرسون هرگز در کاخ سفید زندگی نکردند. در عوض، آن‌ها در کاخ ریاست جمهوری ساکن بودند که بزرگ‌ترین خانه کشور در آن زمان بود.

  زمانی که جیمز مدیسون دفتر را گرفت، کشور آمریکا وارد جنگ 1812 میلادی با بریتانیا شد. در طول جنگ، نفربر‌های بریتانیایی وارد واشنگتن دی‌سی شدند و ساختمان‌های متعددی از جمله خانه ریاست جمهوری را در سال 1814 میلادی سوزاندند.

  به مدت سه سال، معماری به نام جیمز هوبان مراحل بازسازی این بنا را آغاز کرد. در سال 1817 میلادی، رئیس‌جهور جیمز مونرو به کاخ سفید جدید نقل مکان کرد. اما این تاریخ چندین سال پیش از تکمیل مراحل بازسازی ساختمان بود. طراحی داخلی و خارجی کاخ سفید آمریکا بار‌ها تغییر یافته است.

  رویال اکسچنج در شهر لندن دو بار به طور کامل تخریب شده و دوباره ساخته شدند.

  تصویر نقاشی شده از رویال اکسچنج در دهه 1700 میلادی و در حال حاضر اولین ساختمان Royal Exchange در سال 1571 میلادی ساخته شد و به عنوان یک مرکز تجاری در شهر لندن فعالیت می‌کرد. اما این بنا در سال 1666 میلادی در یک آتش‌سوزی بزرگ به طور کامل از بین رفت، اما چند سال بعد مورد مرمت قرار گرفت.

  دومین باری که این ساختمان در اثر آتش‌سوزی فروریخت در سال 1838 میلادی بود. در سال 1844، ملکه ویکتوریا سومین نسخه از ساختمان بازسازی شده رویال اکسچنج را افتتاح کرد، بنایی که با همان طراحی قرن شانزدهمی خود ساخته شده بود و شامل حیاط، معماری رومی و هنر‌های رنسانسی ایتالیایی بود.

  امروز، این ساختمان مشهور و تاریخی بیش از 30 فروشگاه خرده‌فروشی لوکس دارد.

  هتل فرمونت سان فرانسیسکو نیز پس از زلزله مهیب سال 1906 میلادی دچار حریق شد و در آتش سوخت. اما یک سال بعد موردبازسازی قرار گرفت.

  در سال 1906 میلادی سان فرانسیسکو شاهد یکی از بزرگ‌ترین زمین‌لرزه‌های تاریخ بود که در اثر این فاجعه طبیعی 3 هزار نفر جان خود را از دست دادند و بیش از 28 هزار ساختمان تخریب شد. هتل فرمونت که در بالای نوب‌هیل واقع شده بود به طرز معجزه‌آسایی در زلزله سراپا باقی ماند، اما دچار خسارت‌های بسیار زیادی شده بود که در نتیجه‌ی آتش‌سوزی بعد از زلزله پدیدار شد.

  در شب افتتاحیه در سال 1907 میلادی، یک جشن بسیار باشکوه و بزرگ برگزار شد و ده‌ها کیلوگرم لاک‌پشت و صدف سرو و با آتش‌بازی و نوشیدنی‌های متنوع از مهمانان پذیرایی شد.

  کلیسای سنت پاول در شهر لندن چندین بار خراب شده و مورد مرمت قرار گرفته است. اما بزرگ‌ترین نوسازی آن پس از بمباران هوایی شهر لندن در سال 1940 میلادی صورت گرفت.

  کلیسای جامع سنت پل چندین بار دچار آتش‌سوزی شده است؛ از حمله وایکینگ‌ها گرفته تا جنگ‌های مدنی این بنای مذهبی همیشه مورد حمله مهاجمان قرار داشته است. اولین بار معماری به نام سر کریستوفر رِن مرمت کلیسا را به عهده گرفت و در سال 1710 میلادی این شاهکار را به اتمام رساند به طوری که همچنان نیز به عنوان یکی از برجسته‌ترین و مشهورترین ساختمان‌های لندن بشمار می‌رود.

  این کلیسا در سال 1940 میلادی در طول جنگ جهانی دوم نیز برای چندمین بار مورد هجوم قرار گرفت. بمباران هوایی لندن که به نام «بلیتس» شناخته می‌شود در خلال جنگ جهانی دوم (از 7 سپتامبر 1940 تا 10 مه 1941) بود که از سوی آلمان نازی علیه بریتانیا انجام شد. در این یورش راهبردی، لندن و نقاط دیگر بریتانیا 57 شب پی‌درپی از سوی نیروی هوایی آلمان نازی مورد تهاجم هوایی و بمباران قرار گرفت. در تهاجم بلیتس بیش از یک میلیون خانه در لندن نابود شد و بیش از 40 هزار نفر کشته شدند که نیمی از آنان اهل لندن بودند.

  در آن زمان، وینستون چرچیل دستور داد کلیسای St. Paul به هر قیمتی که شده باید حفظ شود. این بنای مذهبی و تاریخی پس از مرمت به نماد مقاومت نیرو‌های بریتانیا در طول جنگ تبدیل شد. در سال 1945 میلادی، پس از پایان یافتن جنگ جهانی دوم به طور کامل بازسازی شد.

  ورشو در کشور لهستان نیز در بمباران هوایی در طول جنگ جهانی دوم تخریب شد، اما در کنار دیگر ساختمان‌های شهر که به تلی از خاکستر تبدیل شده بودند، بازسازی شد.

  پس از جنگ جهانی دوم ورشو به طور کامل از بین رفت. 85 درصد از مراکز تاریخی این شهر با خاک یکسان شد. اما شهروندان این شهر بدون فوت وقت مراحل بازسازی محل زندگی خود را آغاز کردند. آن‌ها با پوستر‌های مشهور برجا مانده از واراسا نمای کلی ساختمان‌ها را در اختیار داشتند و بر همان اساس بنا‌ها را مرمت می‌کردند.

  در سال 1955 میلادی، بیشتر قسمت‌های شهر قدیمی ورشو مورد مرمت قرار گرفت، اما این روند همچنان تا دهه 80 میلادی ادامه یافت. امروزه ورشو یکی از شهر‌های پررونق اروپا بشمار می‌رود، اما همچنان تحت تاثیر گذشته خود قرار دارد.

  کلیسای Frauenkirche در درسدن نیز پس از تخریب شدن در طول جنگ جهانی دوم مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.

  همانند واراسا شهر آلمانی درسدن نیز در فوریه سال 1945 میلادی به مدت سه شبانه‌روز زیر بمباران هوایی قرار داشت و بخش‌های زیادی از آن تخریب شد. این بنای تاریخی و مذهبی، کلیسای مذهب پروتستان بود که ده‌ها سال به حالت مخروبه باقی ماند تا اینکه شهروندان درسدن کمیته‌ای برای بازسازی و نوسازی آن تشکیل دادند. مراحل بازسازی این بنا از سال 1994 میلادی شروع شد و از بیشتر متریال‌های بنای اصلی برای نوسازی استفاده شد. در سال 2005 میلادی این کلیسا برای خدمت‌رسانی به مردم گشایش یافت.

  در اولین سخنرانی مذهبی که پس از بازسازی در این کلیسا صورت گرفت، جوچن بول گفت: «زخم‌های عمیقی که برای مدت طولانی خونریزی دارند نیز ترمیم می‌شوند. از قلب نفرت و زشتی‌ها نیز آشتی و صلح جوانه خواهد زد و دوستی را شکل خواهد داد.

  مشهورترین سالن اپرای بارسلون در کشور اسپانیا نیز در سال 1994 میلادی در شعله‌های حریق سوخت و خاکستر شد، اما نمونه مشابه آن به همان سبک و معماری ساخته شده و در سال 1999 میلادی گشایش یافت.

  سالن Gran Teatre del Liceu بیش از 150 است که به عنوان نماد فرهنگی و اجتماعی در قلب شهر بارسلون واقع شده و یکی از بزرگ‌ترین سالن‌های تئاتر و اپرا در سراسر جهان بشمار می‌رود و دلیلش هم استیج بزرگ و مجهز آن است. پنج سال پس از فروریختن در اثر آتش سوزی در سال 1994 میلادی با صرف حدود 95 میلیون دلار این سالن دوباره ساخته و نونوار شد.

  مرکز تجارت جهانی در شهر نیویورک نیز به جای برج‌های دوقلو ساخته شده‌اند که در حادثه تروریستی سال 2001 به طور کامل تخریب شد.

  در ساعات ابتدایی 11 سپتامبر سال 2001 میلادی، هواپیما‌های تروریست‌ها بر فراز برج‌های دوقلو پرواز کرده و با اصابت خود به این ساختمان مشهور باعث فروریختن آن شدند. به موجب این حادثه تروریستی 2753 نفر جان خود را از دست دادند. هر دو برج دوقلو به طور کامل تخریب شدند.

  پس از سال‌ها برنامه‌ریزی و طراحی، در نهایت ساختمان جدید نیویورک در سال 2006 میلادی ساخت شد. این بنا در سال 2014 میلادی به صورت رسمی افتتاح شد. این ساختمان که برج آزادی نام دارد حدود 540 متر ارتفاع دارد و سومین برج بلند جهان بشمار می‌رود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی