مدیران خودروعصر اعتبار

سالانه ۲ میلیارد تن خاک کشور دچار فرسایش می شود

عصر ساختمان- رییس انجمن علوم خاک ایران گفت: برآوردها نشان می دهد سالانه ۲ میلیارد تن از خاک کشور دچار فرسایش می شود که این موضوع خسارت زیادی را به دنبال دارد.

سالانه ۲ میلیارد تن خاک کشور دچار فرسایش می شود
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، منوچهر گرجی روز دوشنبه در همایش گرامیداشت روز جهانی خاک در قزوین افزود: خسارت این میزان فرسایش خاک در کشور سالانه به بیش از 50 میلیارد دلار می رسد.
  رییس انجمن علوم خاک ایران با بیان اینکه سالانه 10 هزار هکتار از اراضی کشاورزی تغییر ماهیت پیدا می کنند، اظهار داشت: سرعت فرسایش خاک و میزان تغییر کاربری اراضی با توجه به محدودیت های کشور و اینکه در یک اقلیم خشک قرار داریم، بالا و زیاد است.
  گرجی با بیان اینکه باید با بسیج امکانات کشور حفاظت از منابع آبی و خاکی خود را با اهتمام بیشتری دنبال کنیم، خاطرنشان کرد: بی توجهی به صیانت و حراست از منابع خاک و آب کشور می تواند ما را با چالش های زیادی از جمله در حوزه امنیت غذایی و زیست محیطی روبرو سازد.
  رییس انجمن علوم خاک کشور با بیان اینکه حدود 18.5 میلیون هکتار از اراضی کشور برای تولید محصولات کشاورزی به کار گرفته می شود، یادآور شد: از این میزان 8.5 میلیون هکتار آبی و 10 میلیون هکتار آن دیم است که باید حراست و حفاظت از این اراضی را بسیار جدی بگیریم.
  وی خاطرنشان کرد: عملیات بهنگام و مناسب خاک ورزی، مدیریت بقایای گیاهی، تجهیز و نوسازی اراضی، افزایش مواد آلی از جمله مواردی است که باید در حوزه مدیریت امور خاک کشور مورد توجه و اولویت قرار بگیرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی