مدیران خودروعصر اعتبار

کنتورها هوشمند می‌شود

راه‌اندازی آزمایشی خانه‌های هوشمند

عصر ساختمان- رئیس سازمان فناوری اطلاعات گفت: فعالیت‌های اولیه در راستای هوشمندسازی خانه‌ها به‌صورت آزمایشی در حال انجام و اولویت بندی است.

راه‌اندازی آزمایشی خانه‌های هوشمند
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از مهر، رسول سرائیان در کنگره جهانی فناوری‌های هوشمند گفت: انرژی، محیط‌زیست، اشتغال، بهره‌وری و رشد اقتصادی و مهم‌تر از همه شفافیت، از جمله چالش های پیش روی کشور محسوب می شوند که فناوری اطلاعات رکن مؤثر برای مقابله با آن‌ها است.

  وی با بیان اینکه باور ما این است که کوتاه‌ترین و بهینه‌ترین مسیر برای عبور از چالش‌ها، فناوری اطلاعات است، افزود: فناوری های ارتباطی تنها فناوری محسوب می شوند که برخلاف سایر فناوری ها، پیشرفت در آن ها موجب کاهش هزینه و افزایش بهره وری می شود.

  سرائیان با تاکید براینکه نخستین رکن شهر هوشمند زیرساخت ارتباطی است که در ابتدا باید تغییرات، اندازه‌گیری و داده‌ها جمع‌آوری و سپس مدیریت شود، خاطرنشان کرد: خوشبختانه به‌واسطه زیرساخت ارتباط تلفن همراه موجود در کشور، فعالیت‌های نخست در راستای خانه‌های هوشمند به‌صورت آزمایشی در حال انجام و اولویت بندی است.

  معاون وزیر ارتباطات با اشاره به امضای تفاهم نامه با وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی تصریح کرد: براساس این تفاهم نامه، استفاده از فناوری های جدید نظیر اینترنت اشیا و هوشمندسازی صنایع به منظور کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری در دستور کار قرار می گیرد.

  وی ادامه داد: با اجرایی شدن این تفاهم نامه ها، کنتورهای آب و برق، کلیدها، پست های برق و روشنایی معابر هوشمند می شود و میزان مصرف آب و برق کاهش پیدا می‌کند.

  نخستین کنگره جهانی فناوری هوشمند 2018 با همکاری 10 کشور جهان و با سه رویکرد دولت هوشمند، شهر هوشمند و بانکداری هوشمند در دانشگاه شهید بهشتی در حال برگزاری است.

  ارائه تجربیات بین‌المللی در مبحث فناوری‌های هوشمند و فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله اهداف این کنگره دو روزه عنوان شده است و در این رویداد مهمانانی از کشورهای ایتالیا، اسپانیا، انگلیس، فرانسه، سوئد، هلند، بلاروس و یونان حضور دارند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی