مدیران خودروعصر اعتبار

خانه‌های مسکونی در مریخ چه شکلی خواهند بود؟ +فیلم و تصاویر

عصر ساختمان- ناسا طرح خانه‌های مهاجران آینده به سیاره مریخ را به نمایش گذاشت.

خانه‌های مسکونی در مریخ چه شکلی خواهند بود؟ +فیلم و تصاویر
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سازمان فضایی ناسا با همکاری دانشگاه برادلی مسابقه‌ای را برای توسعه مسکن برای فضانوردان در مریخ برگزار کرد که  پنج فینالیست به عنوان بهترین طراح  از میان آنها انتخاب شدند. رتبه اول بهترین طرح مربوط به مهندسان ایالت آرکانزاس بود. ویژگی اصلی این پروژه ماژول فرود  است ( فرودگر یا سطح نشین، فضاپیمایی است که پس از رسیدن به سیاره یا اجرام آسمانی بر سطح آن فرود می آید) که خانه ها را بدون دخالت انسان بر اساس اصل خانه زنبوری، می سازد. بر اساس این ایده، تمام مصالح برای ساخت خانه‌ها به طور مستقیم توسط روبات‌های مینیاتوری در مریخ جمع‌آوری می‌شود و پس از آن ماژول‌ها بر روی چاپگر 3D چاپ و جمع‌آوری خواهند کرد.
   

  مهندسان نیویورک هم رتبه دوم را به دست آوردند. به نظر آنها، فرم مطلوب خانه برای ساکنان سیاره سرخ شکل استوانه‌ای است که شامل دو لایه و چهار طبقه است. طبقه اول گاراژ و اولین آزمایشگاه، طبقه دوم آشپزخانه و دومین آزمایشگاه، طبقه سوم اتاق خواب و در طبقه چهارم اتاق برای استراحت طراحی شده است.

  رتبه سوم به پروژه Kahn-Yates رسید. طرح باغی گنبدی شکل که ساخت آن هشت مرحله ای است و مواد لازم برای ساخت از سطح سیاره سرخ استخراج می شود.

  برنده مقام چهارم نیز از مهندسان قطب شمال الهام گرفتند. پروژه ساخت خانه این گروه تعادل بین میزان نور طبیعی و محافظت از اشعه را مد نظرقرار داده است. طراحان این پروژه اتاق را در جایی طراحی کرده اند که فضانوردان بیشترین وقت خود را در آنجا صرف می کنند تا از بهترین تابش بهره مند شوند.

  رتبه پنجم هم به مهندسان دانشگاه شمال-غرب تعلق گرفت. نکته مهم این پروژه شکل کوره ای ساختمان بود که فضای بی نظیری را بوجود می‌آورد.مهندسان نیم کره را به دو بخش تقسیم کردند. یکی شامل آزمایشگاه، آشپزخانه و سرویس بهداشتی و دیگری اتاق خواب است. پروژه ها در وب سایت رسمی سازمان منتشر شده است.

   

   

   

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی