عصر اعتبار

معاون شهرسازی و معماری شهردار شیراز:

ساخت‌وساز به افراد اهل‌فن واگذار شود

عصر ساختمان:معاون شهرسازی و معماری شهردار شیراز گفت: در دورانی که کمیت مطرح بوده، ساخت‌وساز در اختیار افراد فاقد دانش قرار گرفته که برای احیای معماری ایرانی-اسلامی باید افراد اهل‌فن کار را به دست بگیرند.

ساخت‌وساز به افراد اهل‌فن واگذار شود
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از فارس، محمود صفایی، اظهار داشت: مباحث علمی و نظری نسبت به مباحث عملی مانند مقاوم‌سازی سخت‌تر به عرصه اجرا وارد می‌شود و از این نظر برای آن‌که یک موضوع را به اجرا بگذاریم به وضع قوانینی نیاز داریم که بتوان آن‌ها را به شکل عملی و الزام‌آور مطرح کرد.

  وی با ذکر مثالی در این زمینه ابراز داشت: برای موضوع سیمای شهری، مبانی نظری بسیار مناسب و خوبی وجود دارد اما از نظر علمی کار بسیار کمی در سطح شهرها انجام‌ شده و بنابراین برای اجرای یک اندیشه لازم است الگوهای مناسب به‌صورت قوانین و ضوابط ابلاغ شود.

  وی خاطرنشان کرد: دو دستگاه اصلی تحقق معماری ایرانی اسلامی، نظام‌مهندسی و شهرداری هستند که اولی از مهندسان تشکیل‌ شده که بدنه کارشناسی ساخت‌وساز را تشکیل می‌دهند و مجری قوانین و آئین‌نامه‌ها محسوب می‌شوند و شهرداری نیز به‌عنوان دستگاهی اجرایی مسئول صدور پروانه، نظارت، اجرا و پایان کار است و توانایی الزام‌آور برای موظف کردن سازندگان به رعایت قوانین و ضوابط را دارد.

  صفایی بیان کرد: در صورت همکاری این دو مجموعه باهم، توان فنی یکدیگر را پوشش می‌دهند و هم‌افزایی مفیدی برای سیمای شهر ایرانی اسلامی رخ خواهد داد.

  وی یادآور شد: در هرحال حاضر بدنه شهرداری‌ها کمیت‌گرا شده و تمایل بیشتر بر این است که بیشتر و سریع‌تر به مطالبات مردم پاسخ داده شود و ازاین‌رو توجه بر جزئیات کمتر صورت می‌پذیرد و معماری به کارفرمایان و مهندسان واگذار شده است.

  به گفته وی، این امر محصول زمانی است که بنا بر رونق ساخت‌وساز و مشاغل وابسته بوده و برخی سازندگان و سرمایه‌گذاران معمولاً افراد اهل‌فن نبودند و تنها به سود بیشتر در ساخت‌وساز فکر می‌کرده‌اند.

  معاون شهردار شیراز عنوان کرد: در این زمینه باید کار ساخت‌وساز به‌تدریج به افراد و شرکت‌های حرفه‌ای دارای دانش علمی واگذار و ضوابط لازم نیز در این حوزه‌ها ابلاغ‌ شده و در اختیار همگان قرار گیرد.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  آخرین بروزرسانی ۷ روز پیش
  آرشیو