مدیران خودروعصر اعتبار

از کمبود اعتبار تا وعده و انتظار

پروژه بزرگراه کربلا ۲۴ساله شد

عصر ساختمان- بزرگراه کربلا از بزرگ‌ترین پروژه‌های کشور در حوزه راه است که باوجود گذشت ۲۴ سال از آغاز عملیات اجرایی آن هنوز مشکلات مالی بر این پروژه سایه افکنده است.

پروژه بزرگراه کربلا ۲۴ساله شد
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از مهر، پروژه بزرگراه کربلا به‌عنوان بزرگ‌ترین پروژه راه‌های کشور در سال 1370 کلنگ زنی شد و از آن سال تاکنون اسیر فراز و نشیب‌های زیادی بوده است.

  تلاش نمایندگان دولت و متولیان امر برای تزریق اعتبار به منظور اتمام پروژه و تسریع در عملیات اجرایی بعضاً به نتایجی رسیده اما هیچ زمان مشخصی برای اتمام نهایی و بهره‌برداری کامل از این پروژه پیش بینی نشده است.

  از سوی دیگر اهمیت توسعه راه‌ها در ابعاد مختلف اقتصادی، فرهنگی و مذهبی بر کسی پوشیده نیست . برخورداری از بزرگراه‌ها و آزادراه‌های امن و مطمئن موهبتی است ارزنده که در صورت برخورداری از آن بسیاری از مشکلات اقتصادی و فرهنگی مردم نیز برطرف می‌شود.

  اجرای پروژه‌های ملی نماد توسعه‌یافتگی استان‌ها است

  استان کرمانشاه از استان‌های محروم کشور محسوب می‌شود و اجرای پروژه‌های عظیم ملی همچون بزرگراه کربلا می‌تواند رونقی عظیم در اقتصاد و صادرات این استان ایجاد کند و به‌عنوان نماد توسعه‌یافتگی برای کرمانشاه تلقی شود.

  مدیر ساخت و توسعه راه‌های استان کرمانشاه در خصوص آخرین وضعیت پروژه بزرگراه کربلا به خبرنگار مهر گفت: عملیات اجرایی پروژه از اولین قطعه بزرگراه که حدفاصل بین صحنه و بیستون است کماکان ادامه دارد و پروژه بزرگراه کربلا با طول بیش از 321 کیلومتر در دست انجام است.

  مهرداد آهکی از بهره‌برداری قطعات حدفاصل اسلام‌آباد غرب تا سرپل ذهاب در سال آینده خبر داد و افزود: عمده قطعات باقی‌مانده شامل اسلام آباد غرب تا حدفاصل قصر شیرین است، حدفاصل اسلام‌آباد تا سرپل ذهاب در قالب 6 قطعه در دست اجرا است که کمربندی اسلام‌آباد غرب و قطعات 2 و 3 به اتمام رسیده و قطعات 4 و الف 5 نیز در دست انجام است.

  اتمام پروژه بزرگراه کربلا بالغ‌بر 360 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

  آهکی ادامه داد: قطعات سرپل ذهاب به قصر شیرین طی ماه‌های آینده جهت واگذاری به پیمانکار و عقد قرارداد به مناقصه گذاشته می‌شود و فراخوان سراسری انتخاب پیمانکار برای شروع عملیات اجرایی پروژه انجام می‌شود.

  وی محل تأمین اعتبارات این پروژه را از ردیف منابع ملی و سفر مقام معظم رهبری به استان کرمانشاه عنوان و تصریح کرد: با توجه به وسعت پروژه بزرگراه کربلا، تا کنون اعتباراتی قابل‌توجه صرف این پروژه شده و امیدواریم با جذب اعتبار بیشتر روند پیشبرد پروژه را تسریع بخشیم.

  آهکی اعتبار موردنیاز برای اتمام و به سرانجام رساندن پروژه را بالغ‌بر 360 میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: هم‌اکنون بالغ‌بر 1500 نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول کار بر روی پروژه بزرگراه کربلا هستند .

  وی با ابراز رضایت از عملکرد پیمانکاران این پروژه گفت: درخواست ما از هیئت دولت تزریق منابع مالی بیشتر و مناسب‌تر و به‌موقع تر برای پیشبرد کار است اما از مردم درخواست داریم کسانیکه اراضی آن‌ها در طرح بزرگراه کربلا قرار می‌گیرد با توجه به اینکه دولت حق کسی را ضایع نکرده و برابر ضوابط و مقررات پرداخت خسارت می‌کند، مردم به ما کمک کنند که سریع‌تر پروژه را با تعامل و همکاری به نتیجه برسانیم.

  نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی نیز در خصوص آخرین اقدامات برای جذب اعتبارت جهت پیشبرد پروژه بزرگراه کربلا به خبرنگار مهر گفت: متأسفانه خبرهای خاصی در این رابطه نداریم و همچنان منتظر حمایت دولت هستیم.

  محمدابراهیم محبی ادامه داد: در این خصوص با آقای نوبخت بارها صحبت شده و پیگیری‌های لازم برای تأمین منابع پروژه راه‌آهن و بزرگراه کربلا ادامه دارد.

  به گزارش خبرنگار مهر، پروژه بزرگراه کربلا در زیرساخت توسعه استان کرمانشاه بسیار مهم است و تاکنون اعتبارات میلیاردی برای آن هزینه شده است، بزرگراه‌ها عالی‌ترین نوع راه‌ها جهت تردد بوده و می‌تواند باعث توسعه استان، تسهیل در سفر زوار عتبات عالیات، رونق در صادرات 52 درصدی به عراق باشد و همچنین قسمتی از جاده باستانی و قدیمی راه ابریشم نیز محسوب می‌شود به‌طوری‌که شرق و غرب آسیا را به هم متصل می‌کند.

  اهمیت این پروژه کمتر از آزادراه حرم تا حرم نیست و دولت باید روند اتمام پروژه بزرگراه کربلا را با تأمین منابع لازم سرعت بخشد.

   

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی