مدیران خودروعصر اعتبار

تصویب آیین‌نامه مسکن کارگری در دولت

عصر ساختمان- معاون وزیر کار با اشاره به هدف‌گذاری ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکن کارگری ابراز امیدواری کرده است که آیین نامه مسکن کارگری هرچه زودتر در دولت به تصویب برسد تا از ظرفیت جهش مسکن به عنوان برنامه اصلی دولت برای احداث مسکن کارگری استفاده شود.

تصویب آیین‌نامه مسکن کارگری در دولت
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دی ماه 1398، تفاهم‌نامه احداث مسکن کارگری را با وزارت راه و شهرسازی به منظور ساخت 200 هزار واحد مسکونی به امضا رساند که بر اساس آن در فاز اول 200 هزار واحد مسکونی برای کارگران، مستمری‌بگیران و بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی ظرف سه سال ساخته شود.

  معاونت فرهنگی اجتماعی وزارت کار در دولت سیزدهم نیز با هدف ساخت 400 هزار واحد مسکونی برای کارگران و بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی مهرماه سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای را با وزارت راه و شهرسازی به امضا رساند که به موجب این تفاهم‌نامه در مرحله نخست شناسایی، پالایش و اولویت بندی متقاضیان مسکن واجد شرایط از جمله کارگران باید صورت گیرد.

  در حال حاضر ظرفیت‌های قانونی بسیاری برای تأمین مسکن کارگران وجود دارد و کارشناسان معتقدند که در ماده 149 قانون کار برای تامین مسکن کارگران تکالیفی بر عهده جامعه کارفرمایی گذاشته شده است که می توان با استناد به این ماده قانونی، از ظرفیت شهرکهای صنعتی برای ساخت مسکن استفاده کرد و کارفرمایان را برای تامین زمین و مسکن کارگران مشارکت داد.

  در روزهای اخیر، علی حسین رعیتی فرد  - معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مسکن را یکی از دغدغه‌های اصلی کارگران عنوان کرد و گفت: اقدامات خوبی در دولت مردمی سیزدهم در زمینه تامین مسکن کارگران انجام شده است که امیدواریم با کمک وزارت مسکن و شهرسازی و وزارت صنعت، معدن و تجارت بتوانیم دغدغه کارگران را در حوزه مسکن برطرف کنیم.

  وی با اشاره به هدفگذاری ساخت 200 هزار واحد مسکن کارگری ابراز امیدواری کرده که آیین نامه تعاونی‌های مسکن کارگری در دولت به تصویب برسد تا از ظرفیت جهش مسکن به عنوان برنامه اصلی دولت برای احداث مسکن کارگری استفاده شود.

  آنطور که رعیتی فرد گفته، با اصلاح آیین نامه مسکن کارگری و توافق با وزارت راه و شهرسازی مقرر شده است سالانه 200 هزار مسکن برای کارگران ساخته شود.

  آیت اسدی - عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار  در گفت‌وگو با ایسنا، به ساخت مسکن کارگری در شهرک‌های صنعتی اشاره کرده و می گوید: اگر چه ساخت مسکن در شهرک‌های صنعتی ایده خوبی است ولی تنها کارگران شاغل در شهرک‌های صنعتی را خانه‌دار می‌کند و همه کارگرانی که در بخشهای دیگر مشغول کار هستند را در برنمی‌گیرد.

  وی با اشاره به ثبت نام بسیاری از کارگران در طرح‌های مسکن می‌گوید: ما منتظریم تا آیین‌نامه تصویب شود و درصددیم تا از همه ظرفیت‌ها در بحث ساخت و ساز و تامین مسکن کارگران استفاده کنیم.

  به گفته اسدی، هم اکنون بخش عمده هزینه‌های سبد معیشت کارگران به مسکن و اجاره بها اختصاص دارد و اجاره خانه در حاشیه شهرها به شدت افزایش یافته است، از این رو تامین مسکن کارگران و رفع دغدغه مسکن خانوارهای کارگری در این شرایط ضروری است.

  پیش از این بهمن عبداللهی - رئیس اتاق تعاون ایران از امضای تفاهم‌نامه با وزارت راه و شهرسازی برای احداث 200 هزار واحد مسکونی در جوار شهرک‌های صنعتی در قالب ادغام با طرح ملی مسکن خبر داده بود.

  به گزارش ایسنا، برابر ماده 149 قانون کار، کارفرمایان مکلفند با تعاونی‌های مسکن و در صورت عدم وجود این تعاونی‌ها مستقیماً با کارگران فاقد مسکن جهت تأمین خانه‌های شخصی مناسب همکاری لازم را صورت دهند. کارفرمایان بنگاه‌های بزرگ نیز موظف به احداث خانه‌های سازمانی در جوار کارگاه یا محل مناسب دیگر هستند و دولت موظف شده با استفاده از تسهیلات بانکی و امکانات وزارت راه و شهرسازی، شهرداری‌ها و سایر دستگاه‌های ذیربط همکاری لازم را در این خصوص صورت دهد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی