مدیران خودروعصر اعتبار

نرخ‌های روز اجاره مسکن در تهران و حومه

عصر ساختمان- پس از آنکه نرخ‌های اجاره مسکن در شهر تهران از توان بسیاری از مستاجران فراتر رفت، قیمت‌ها در شهرهای اطراف نیز به تدریج در حال افزایش است؛ رهن کامل یک آپارتمان ۸۰ متری نوساز در مهرشهر کرج به حدود ۴۵۰ میلیون تومان، در پردیس حدود ۲۰۰ میلیون و در پرند به ۱۶۰ میلیون تومان می‌رسد.

نرخ‌های روز اجاره مسکن در تهران و حومه
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۹ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، فصل داغ بازار اجاره از 18 روز قبل آغاز شده و نوسانات این بازار، مستاجران را شوکه کرده است. طبق آمار رسمی در یک سال اخیر نرخ رشد اجاره بها در شهر تهران 46.5 درصد بوده است. طبق آمار اردیبهشت 1401 نرخ اجاره هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران 126 هزار و 900 تومان است.

  با توجه به آمارهای موجود به طور میانگین اجاره ماهیانه یک واحد 50 متری در شهر تهران  6 میلیون و 345 هزار تومان و یک آپارتمان 70 متری 8 میلیون و 883 هزار تومان است. اگر این ارقام را به ودیعه تبدیل کنیم، به طور متوسط رهن کامل یک واحد 50 متری در بازار اجاره شهر تهران 211 میلیون و یک واحد 70 متری 296 میلین تومان خواهد بود.

  همانطور که گفته شد ارقام مذکور، میانگین نرخ اجاره در شهر تهران را نشان می‌دهد اما اجاره بها در مناطق شمالی و حتی میانی شهر تهران بیش از این مقدار است و بعضا تا دو برابر اعداد فوق می‌رسد.

  متغیرهای بیرونی و درونی همچون نرخ تورم، انتظارات تورمی، رشد نقدینگی و میزان ساخت و ساز بر بازار مسکن تاثیرگذار است و اجاره بها به عنوان تابعی از بازار مسکن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این شرایط بسیاری از مستاجران با مشکلات عدیده‌ای مواجه شده‌اند. فروش خودرو و حتی اثاثیه خانه به منظور فراهم کردن ودیعه و کوچ طبقاتی از تبعات رشد قیمتها در بازار اجاره است که در سالهای اخیر بخصوص از سال 1398تا کنون مشکلاتی را برای اجاره‌نشین‌ها ایجاد کرده است.

  سالهای قبل عنوان می شد که اجاره بها در برخی موارد تا 80 درصد هزینه های خانوارها در تهران را به خود اختصاص می‌دهد. در حال حاضر بعضی کارشناسان می‌گویند که این رقم به 100 درصد رسیده است. یعنی تمامی درآمد یک خانواده به اجاره اختصاص می‌یابد.

  گزارشهای میدانی حاکی از آن است که بسیاری از مستاجران تهرانی، حومه را به عنوان گزینه جایگزین پایتخت انتخاب کرده‌اند. کرج، گرمدره، شهر قدس، هشتگرد، پردیس، پرند، پاکدشت، رباط کریم و بسیار دیگر از شهرهای حومه تهران به محل مهاجرت ساکنان تهران تبدیل شده و همین مساله به رشد اجاره بها در این مناطق دامن زده است. در آگهی‌ها نرخ رهن یک آپارتمان 80 متری نوساز در مهرشهر کرج 460 میلیون تومان، واحد 87 متری مسکن مهر در پردیس 200 میلیون تومان، واحد 87 متری مسکن مهر هفت سال ساخت در شهر جدید پرند 140 میلیون تومان و واحد نوساز حدود 160 میلیون درج شده است.

  آنچه دولت به عنوان بسته حمایت از مستاجران پایتخت در نظر گرفته تعیین سقف مجاز برای اجاره بها به میزان 25 درصد و پرداخت تسهیلات تا سقف 100 میلیون تومان است. رشد 46 درصدی اجاره بها از عدم توفیق سیاست اول و عدم تناسب بین تعداد مستاجران و نرخهای اجاره با وامهای پرداختی از ناکارآمدی سیاست دوم حکایت دارد.

  در شرایطی که حدود 9 میلیون خانوار مستاجر در کشور وجود دارد طی دو سال گذشته جمعا 450 هزار فقره تسهیلات کمک ودیعه پرداخت شده است. این در حالی است که نیمی از جمعیت تهران در خانه‌های اجاره‌ای سکونت دارند و فقط در این شهر بیش از 1.5 میلیون خانوار مستاجر زندگی می‌کند.

  در دو سال گذشته بسیاری از مستاجران که درخواست وام ودیعه خود را در سامانه طرحهای حمایتی وزارت راه و شهرسازی به ثبت رساندند موفق به دریافت تسهیلات نشدند. ایراداتی که سیستم بانکی به وثیقه و ضامن مستاجران می‌گرفت و بسیاری افراد را به نوعی دست به سر می‌کرد، صورت ماجرا بود اما در واقع مشکل اصلی به نبود منابع کافی برمی گردد. مقدار اعتباری که سال گذشته برای وام ودیعه در نظر گرفته شده بود 10 هزار میلیارد تومان بود که امسال به 40 هزار میلیارد تومان رسیده اما این عدد هم نمی‌تواند مرهمی بر زخمهای بازار اجاره باشد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی