مدیران خودروعصر اعتبار

سازمان امور مالیاتی:

هنوز خانه‌ خالی جدیدی معرفی نشده است

عصر ساختمان- در شرایطی که وزیر راه و شهرسازی از گزارش حدود ۴۰۰ هزار خانه جدید خالی خبر داده است، سازمان امور مالیاتی می‌گوید که هنوز اطلاعات جدید خانه‌های خالی به این سازمان ارسال نشده است.

هنوز خانه‌ خالی جدیدی معرفی نشده است
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، براساس قانون وظیفه شناسایی خانه‌های خالی و ارسال اطلاعات مربوط به ‌آن‌ها به سازمان امور مالیاتی برعهده وزارت راه و شهرسازی است.

  در این زمینه، پس از کش و قوس‌های بسیار بین این دو دستگاه از چگونگی ارسال اطلاعات تا بررسی صحت آن‌ها در سال گذشته، سازمان امور مالیاتی اعلام کرد که 568 هزار واحد مسکونی خالی شناسایی شد که بالغ بر 488 هزار واحد از آنها در شهرهای بالاتر از صد هزار نفر جمعیت بوده و مشمول پرداخت مالیات شدند.

  پیش از این، سازمان مالیاتی درباره روند و میزان اخذ مالیات از این تعداد خانه خالی گفته بود که فقط یک میلیارد تومان مالیات خانه خالی پرداخت شده است و حدود 5000 نفر از مالکان این خانه‌ها در درگاه سازمان اعلام کردند که خانه آنها خالی نبوده و عدم پذیرش را انتخاب کردند.

  همچنین، حدود 500 نفر از صاحبان خانه‌های خالی نیز پذیرش مالیات خانه خالی را اعلام کردند اما همه این افراد مالیات خود را پرداخت نکرده‌اند بلکه نصف این افراد مالیات خود را پرداخت کردند.

  برخی دیگر از مشمولان مالیات خانه خالی نیز وارد درگاه سازمان امور مالیاتی شدند و هیچ عکس‌العملی نداشته‌اند.

  وزارت راه: 400 هزار خانه خالی جدید گزارش دادیم

  در شرایطی که مشمولان مالیات خانه‌ها خالی اعتراض داشتند که خانه آن‌ها به اشتباه، خالی شناسایی و مشمول مالیات شده است، وزارت راه و شهرسازی فرصت داد تا دریافت‌کنندگان پیامک از سرشماره V.MASKAN اطلاعات سکونتی خود را در سامانه املاک و اسکان ثبت یا به‌روز کنند.

  در این بین، وزیر راه و شهرسازی در اظهارات اخیرش درباره اجرای قانون اخذ مالیات از خانه‌های خالی گفت که 560 هزار واحد مسکونی خالی به وزارت اقتصاد و دارایی معرفی شده که از این میزان 60 هزار واحد اعتراض کردند و این اعتراضات در دست بررسی است. وی همچنین از گزارش حدود 400 هزار خانه جدید خالی خبر داده است.

  بدین منظور، برای بررسی آخرین وضعیت ارسال اطلاعات جدید خانه‌های خالی، مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی اظهار کرد: هنوز اطلاعات جدیدی از خانه‌های خالی به سازمان امور مالیاتی ارسال نشده و اطلاعات جدید ممکن است که اطلاعات دقیق و موثق همان 576 هزار خانه خالی قبلی پس از بررسی‌های صورت گرفته باشد.

  وی افزود: اعتراضات درباره شناسایی خانه‌های خالی از سوی صاحبان این واحدهای مسکونی به وزارت راه و شهرسازی رفته و تغییرات وارد شده در اطلاعات خانه‌های خالی را به سازمان امور مالیاتی ارسال خواهد کرد.

  افزایش وصول مالیات از خانه‌های خالی از تیرماه به بعد

  جهانگیر رحیمی ادامه داد: بخش ابتدایی که از تعداد خانه‌های خالی در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گرفت، زیاده نبوده و سازمان هنوز برگ مطالبه ارسال نکرده‌ است. افزایش وصول مالیات از خانه‌های خالی به اطلاعات جدید بستگی دارد زیرا، احتمال اینکه شناسایی این خانه‌ها دقیق باشد، بیشتر است و هر چه اطلاعات دریافتی درست‌تر باشد، آمار وصولی نیز بالا می‌رود.

  مدیرکل دفتر طراحی و تحلیل فرآیندهای مالیاتی در پایان سخنانش تاکید کرد که بعد از تیرماه اطلاعات خوبی از وصول پایه‌های مالیاتی از جمله مالیات خانه‌های خالی اعلام خواهد شد.

  طبق این گزارش، بر اساس قانون مالیات خانه‌های خالی مصوب آذرماه سال گذشته، اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای 100 هزار نفر بیش از 120 روز خالی از سکنه باشد،  مشمول مالیات می‌شود و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور،  ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره به شرح ضرایب سال اول معادل شش برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل 12 برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل 18 برابر مالیات متعلقه خواهد شد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی