مدیران خودروعصر اعتبار

رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا عنوان کرد:

فرسایش ساختمان‌ها در اثر وزش طوفان‌های گرد وخاک

عصر ساختمان- رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا با اشاره به آسیب‌های ناشی از پدیده گردوخاک به زیرساخت‌های کشور گفت: یکی از مهم‌ترین خسارات ناشی از طوفان گرد وخاک، فرسایش بناهای ساختمانی و اختلال در صنعت حمل‌ ونقل است.

فرسایش ساختمان‌ها در اثر وزش طوفان‌های گرد وخاک
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، «صادق ضیائیان» درباره هزینه‌ها و آسیب‌های طوفان‌های گردوخاک برای سازه ها و زیرساخت‌های کشور خاطرنشان کرد: همزمانی وزش باد و طوفان با پدیده گردوخاک، آسیب‌های ناشی از آن را تشدید می‌کند و اولین آسیب این پدیده به زیرساخت‌ها مربوط به شن‌های روان است که موجب مسدود شدن راه‌ها، ‌ جاده‌ها و مسیرهای ریلی خواهد شد.

  وی با اشاره به خسارات ناشی از طوفان‌های گردوخاک به ساختمان‌ها و بناهای تاریخی افزود: با توجه سرعت وزش باد و وزن ریزگردها، انرژی جنبشی ریزگردها افزایش یافته و منجر به فرسایش بناهای تاریخی و ساختمان‌های میراث فرهنگی می‌شود.

  ضیائیان در ادامه به لطمات گردوخاک به صنعت هوانوردی کشور اشاره کرد و گفت: ‌ایجاد تاخیر و یا لغو پروازها در وهله اول صنعت هوانوردی را با اختلال مواجه کرده و آسیب ثانویه آن نیز صنعت و تجارت کشور را هدف می‌گیرد.

  رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا در ادامه گفت: همه بخش‌هایی از ساختمان که در معرض وزش باد هستند از جمله نمای ساختمان دچار فرسایش می‌شوند، علاوه بر این، رسوب گردوخاک و نیاز به پاکسازی هم در نمای ساختمان‌ها، هزینه پاک کردن ماسه از جاده و ساختمان، هزینه‌های مربوط به تصادفات، هزینه‌های مربوط به پاک‌سازی زیرساخت‌های ساختمانی مدفون مانند خطوط انتقال نفت به دلیل ماسه و گردوخاک برخی دیگر از خسارات ناشی از پدیده‌های گردوخاک است.

  وی افزود: پاکسازی وسایل نقلیه و زیرساخت‌ها ار رسوبات گرد و خاک علاوه بر اینکه هزینه بالایی دارد، ‌سایر حوزه‌ها مثل صنعت برق، ‌ لوله و فاضلاب و خدمات شهری را نیز درگیر می‌کند و باری بر دوش اقتصاد کشور می‌گذارد.

  ضیائیان خاطر نشان کرد: در کنار آن حوادث جاده‌ای و خطرات حمل‌ونقل هوایی نیز به دلیل کاهش دید، تأخیر در فرود و برخاست پروازهای هوایی و محدود شدن حرکت کشتی‌ها رخ می‌دهد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی