مدیران خودروعصر اعتبار

رییس بنیاد مسکن:

"متروپل‌های" دیگری در کشور در حال ساخت است

عصر ساختمان- رییس بنیاد مسکن کشور با اشاره به عدم تحقق افزایش ۱۰۰درصدی تسهیلات مقاوم سازی مسکن روستایی، گفت: افزایش نیافتن این تسهیلات مردم روستاها را به سمت ساخت واحدهای ناایمن سوق می دهد و این یعنی متروپل های دیگری در کشور درحال ساخت است.

"متروپل‌های" دیگری در کشور در حال ساخت است
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا؛ اکبر نیکزاد امروز (10 خرداد) در حاشیه آیین تکریم و معارفه مدیرکل بنیاد مسکن استان کرمانشاه، در جمع خبرنگاران با ابراز تاسف از حادثه متروپل و همدردی با جانباختگان این حادثه، گفت: این حادثه تلخ باید زنگ هشداری برای پیشگیری از حوادث بعدی باشد، چرا که مشابه این ساختمان در دیگر نقاط کشور هم موجود است و هم در دست احداث است.

  به گزارش ایسنا، نیکزاد افزود: متروپل های دیگری هم اکنون در کشور در حال ساخت است و باید از ساخت آن پیشگیری کنیم.

  نیکزاد گفت: هر واحد غیرمقاوم می‌تواند در کشور حادثه‌آفرین شود و باید ضمن پیشگیری از ساخت این واحدها، نسبت به مقاوم سازی واحدهای ناایمن موجود هم اقدام کند.

  وی افزود: خوشبختانه بحث مقاوم سازی واحدهای روستایی از سال 1384 در دستور کار قرار گرفته و از آن زمان که تنها هفت درصد واحدهای روستایی کشور مقاوم بود، به 50 درصد رسیده‌ایم.

  نیکزاد گفت: در حال حاضر نیمی از واحدهای روستایی کشور مقاوم هستند، اما نیاز است برای مقاوم سازی مابقی واحدها اقدام سریع صورت گیرد.

  وی با اشاره به پایین بودن میزان تسهیلات مقاوم سازی، گفت: سال گذشته مجلس با توجه به حساسیت موضوع مقاوم سازی رقم این تسهیلات را دو برابر کرد و به 200 میلیون تومان رساند که متاسفانه تا به امروز اجرایی نشده است.

  وی افزود: انتظار این است که سازمان برنامه و بودجه با توجه به حساسیت و ضرورت موضوع مقاوم سازی در این زمینه همکاری کرده و هرچه سریعتر تحقق این رقم تسهیلات را عملیاتی کند.

  نیکزاد گفت: اگر این رقم تسهیلات فراهم نشود، روستاییان به ساخت و ساز واحدهای ناایمن ادامه می‌دهند که می‌تواند خطرآفرین شد و با یک زلزله کوچک کلی تلفات دهد و این یعنی متروپل های دیگری در کشور در حال ساخت است، بنابراین درخواست داریم که تسهیلات 200 میلیون تومانی با سود پنج درصد و تضمین زنجیره ای پرداخت شود و امیدواریم مسئولین مربوطه همکاری کنند.

  رییس بنیاد مسکن با اشاره به تاثیرات مقاوم سازی بر حفظ جان و سلامت مردم، گفت: علاوه بر این مقاوم سازی و افزایش سطح رفاه در روستاها موجب ماندگاری روستاییان در روستاها شده و نقش موثری در رونق اقتصاد کشور از طریق رونق روستاها خواهد داشت.

  نیکزاد در ادامه اشاره ای هم به اجرای طرح جهش تولید مسکن داشت و افزود: بر اساس این طرح دولت باید سالانه یک میلیون واحد مسکونی بسازد که ساخت 400 هزار واحد آن به بنیاد مسکن واگذار شده است.

  این مسئول گفت: در مجموع طی چهار سال باید 1.6 میلیون واحد احداث کنیم که کار ساخت 100 هزار واحد آن در شهرها شروع شده و در نیمه دوم امسال هر ماه شاهد افتتاح تعدادی از این پروژه ها خواهیم بود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی