مدیران خودروعصر اعتبار

زمان پرداخت خسارت نوسانات برق اعلام شد

عصر ساختمان- در شرایطی که هنوز درخواست برخی هموطنان برای پرداخت خسارت به وسایل برقی‌شان از سوی توانیر بی پاسخ مانده و قول پرداخت آن برای ماه‌های آینده داده شده بود، امروز اعلام شد که پرداخت خسارت‌های نوسانات برق مشترکان از آبان ماه آغاز خواهد شد.

زمان پرداخت خسارت نوسانات برق اعلام شد
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۰۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، افزایش دمای هوا طی تابستان امسال موجب رکوردزنی در مصرف برق و به دنبال آن افزایش قطعی برق در کشور شد، این در حالی بود که شهروندان علاوه بر گلایه از خاموشی‌های پی در پی و بعضا بی برنامه، از آسیب و خرابی وسایل برقی خود گزارش می‌دادند، از سوی دیگر در گزارش های غیررسمی بسیاری از مغازه‌ها و تعمیرگاه‌های لوازم خانگی اعلام میکردند که میزان تقاضا برای تعمیر وسایل برقی در برخی شهرها افزایش یافته که شاید یکی از دلایل آن قطعی برق بود.

  در این شرایط بود که از سوی مسوولان صنعت برق اعلام شد که مشترکینی که از نوسانات برق آسیب می‌بینند، به محض وقوع حادثه حتما در سامانه بیمه مشترکین ثبت نام و کد رهگیری دریافت کنند. اما بعدتر اعلام شد که هنوز شرکت بیمه پیمانکار برای پرداخت خسارت به مشترکان خسارت دیده مشخص نشده است.

  طبق اعلام مصطفی رجبی مشهدی به ایسنا، تاکنون دو مرتبه مناقصه برای مشخص شدن تکلیف شرکت بیمه پیمانکار برای پرداخت خسارت به مشترکان خسارت دیده ناشی از نوسانات و قطعی‌های برق برگزار شده، اما هیچکدام به نتیجه نرسیده بود.

  زمان پرداخت خسارت نوسانات برق سال 1400 اعلام شد

  اما امروز مدیر کل امور بین الملل توانیر گفته است که پرداخت خسارت نوسانات برق مشترکان از آبان ماه آغاز می شود و تا پایان سال تمامی خسارت نوسانات برق سال 1400 پرداخت خواهد شد.

  صالحی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی اعلام کرد اغلب خسارات بیمه مشترکین در سال 1399 پرداخت شده است و در سال 1400 هم مطابق قانون بعد از برگزاری مناقصه عمومی و تعیین شرکت بیمه گر معتبر خسارت مشترکین را پرداخت می‌شود. اولویت پرداخت به افرادی است که کد رهگیری آن‌ها زودتر ثبت شده باشد.

  بر این اساس، سال گذشته 65 میلیارد تومان بابت خسارت به لوازم منزل مشترکان ناشی از قطع و نوسانات برق و حدود 8 میلیارد تومان، خسارت ناشی از نوسانات برق به خانواده‌ها پرداخت شده است. مشترکان خانگی شهری 100 تومان به ازای هر ماه و مشترکان تجاری شهری 1000 تومان به ازای هر ماه پرداخت می کنند و این مبلغ برای مشترکان روستایی نصف می شود.

  هر مشترکی که نسبت به این موضوع شکایتی دارد می تواند اطلاعات و شکایت خود را به طور کامل در وب سایت بیمه توانیر ثبت کند و مطمئن باشد که قطعا به آن رسیدگی خواهد شد. زمانی که مشترکان وارد سایت bimetavanir.org.ir شدند باید شناسه قبض خود را وارد و اگر مستنداتی دارند لازم است که اطلاعات آن را وارد کنند، علاوه بر این اگر هزینه ای پرداخت کردند، فاکتور آن را به درخواست خود اضافه کنند که پس از آن وارد مراحل رسیدگی، بررسی کارشناس، تعیین خسارت، گرفتن شماره شبا و نهایتا پرداخت می شوند.

  چنانچه این خسارات در حوزه وسایل خانگی نباشد و آتش سوزی اتفاق افتاده باشد، اگر تایید شود که منشاء آن به دلیل برق بوده، پس از تعیین برآورد و انجام اقدامات کارشناسی، مراحل کار پیش می رود. اگر حادثه منجر به قطع عضو شود، مجددا بر اساس قوانینی که وجود دارد، هزینه‌ها برآورد و پرداخت صورت می گیرد، همچنین اگر حادثه منجر به فوت نیز شده باشد، بر اساس مستندات پزشک قانونی مراحل کار پیش می رود و هزینه ها پرداخت می شود، در واقع در پنج گروه لوازم خانگی، آتش سوزی، پزشکی، نقص عضو و فوت هزینه ها پرداخت می شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی