مدیران خودروعصر اعتبار

آرامش نسبی ۲ تا ۳ ساله در مبلغ رهن و اجاره‌بهاء مسکن

عصر ساختمان- رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان اصفهان با بیان اینکه حداقل تا ۱۵ تا ۲۰ سال آینده جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار مسکن وجود دارد، گفت: زمان فعلی بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری، خرید ملک و ساخت‌و‌ساز است.

آرامش نسبی ۲ تا ۳ ساله در مبلغ رهن و اجاره‌بهاء مسکن
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان » به نقل از تسنیم، رسول جهانگیری، با اشاره به رکود بازار مسکن در 3 - 4 سال گذشته اظهار داشت: از معایب رکود اقتصادی، رکود اقتصادی شهری و کاهش درآمد شهرداری‌ها است که اداره‌ها، سازمان‌ها و اقتصاد شهری را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

  وی افزود: تنها مزیت رکود بازار مسکن، آرامش نسبی 2 تا 3 ساله در مبلغ رهن و اجاره‌بهاء و در نتیجه نقل و انتقال کمتر مستاجران است. هنگامی که خرید و فروش رونق می‌گیرد قیمت‌ها به‌صورت تصاعدی بالا رفته و مالکان قیمت‌هایی را به مستاجران خود پیشنهاد می‌دهند که مجبور به جابجایی می‌شوند.

  رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان با بیان اینکه متولی و قانونی برای تعیین اجاره‌بهاء وجود ندارد، تصریح کرد: در قانون اساسی مالکیت، محترم است و کسی نمی‌تواند برای رهن و اجاره مبلغ تعیین کند و تنها عرضه و تقاضا تعیین‌کننده مبالغ اجاره بها است.

  وی در زمینه میزان افزایش نرخ اجاره‌بهاء خاطرنشان کرد: به‌طور معمول میزان افزایش نرخ اجاره بها براساس تورم جامعه است و به طور تقریبی افزایش تورم و اجاره بها یکسان است.

  جهانگیری با بیان اینکه اتحادیه مشاوران املاک اصفهان دارای 3 شعبه حل اختلاف است، گفت: در صورت بروز مشکل بین مالک و مستاجر و مشاور املاک، گرفتن کمیسیون اضافه توسط مشاوران املاک و همچنین امتناع از تحویل دین‌هایی که در اختیار مشاوران املاک قرار گرفته، چنانچه طرح دعوا کنند اتحادیه موضوع را بررسی می‌کند، اما مسائل کلی بین مالک و مستاجر در مراجع قضایی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  وی با اشاره به اینکه مبلغ کمیسیون دریافتی توسط مشاوران کل کشور ثابت است، اظهار داشت: مبلغ یک‌چهارم اجاره بهای یک ماه، برای یک قرارداد یک ساله از هر طرف معامله گرفته می‌شود و برای رهن کامل برای هر یک میلیون تومان  7 هزار و 500 تومان محاسبه می‌شود.

  رئیس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان با اشاره به وضعیت خرید و فروش در شرایط فعلی بیان کرد: با توجه به رکود، خرید و فروش ملک در حال حاضر نوسان زیادی نداشته و در این زمینه تغییرات محسوسی مشاهده نمی‌شود.

  وی با بیان اینکه حداقل تا 15 الی 20 سال آینده جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار مسکن وجود دارد، تصریح کرد: زمان فعلی بهترین زمان برای سرمایه‌گذاری، خرید ملک و ساخت‌و‌ساز است. کسی اگر توانایی سرمایه‌گذاری دارد، بهترین موقعیت برای سرمایه‌گذاری و خرید است.

  جهانگیری گفت: عرضه بیش از تقاضا علت رکود در خرید و فروش ملک نیست، بلکه این رکود اقتصادی حاکم بر جامعه است که متولیان امور باید راهکار اقتصادی بیندیشند و جامعه را از رکود خارج کنند.

  وی با اشاره به تاثیر خانه‌های خالی موجود و تاثیر آن‌ها در معاملات خاطرنشان کرد: زمانی خانه‌های خالی بسیار زیاد بود و به علت اینکه قیمت‌ها به صورت تصاعدی افزایش پیدا می‌کرد، کمتر سازنده‌ای مایل به اجاره ملک خود بود، چون با گذشت یک سال سود پول و ارزش‌افزوده آن بیش از مبلغ رهن و اجاره بود، اما در شرایط فعلی با رکود اقتصادی که ایجاد شده سازندگان ترجیح می‌دهند ملک خود را برای کمک مالی به صورت رهن در اختیار قرار دهند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه عصر ساختمان
    • هفته نامه عصر ساختمان
    • ماهنامه ساختمان
    آخرین بروزرسانی ۹ روز پیش
    آرشیو