مدیران خودروعصر اعتبار

رییس اتحادیه املاک مطرح کرد؛

فاصله ۲۰۰۰ درصدی قیمت ساخت با نرخها در بازار مسکن

عصر ساختمان- رییس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه حداکثر قیمت ساخت در کل کشور متری ۴.۶ میلیون تومان اعلام شده است گفت: برخی سازندگان قیمتهای بالای ۱۰۰ میلیون تومان در هر متر مربع برای واحدهای خود تعیین می کنند که همین مساله باعث رکود شده است.

فاصله ۲۰۰۰ درصدی قیمت ساخت با نرخها در بازار مسکن
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۷ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، مصطفی قلی خسروی اظهار کرد: بر اساس اعلام سازمان نظام مهندسی ساختمان، کف هزینه ساخت مسکن متری 2.3 میلیون و سقف آن متری 4.6 میلیون تومان است اما می بینیم که بعضی بساز و بفروشها در تهران قیمتها را متری 100 تا 170 میلیون تومان و حتی بالاتر تعیین می کنند. در واقع قیمت ساخت با نرخ فروش بیش از 2000 درصد فاصله دارد است.

  وی افزود: خوشبختانه از آبان ماه روند قیمتها در بازار مسکن نزولی بوده و معتقدم در سال آینده به ثبات می رسد. یعنی افزایش قیمت نخواهیم داشت. اینکه بانک مرکزی به علت در اختیار داشتن تعداد بسیار زیادی املاک، آمار را صعودی نشان می دهد نمی تواند نشان دهنده وضعیت واقعی بازار باشد.

  رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور با انتقاد از برخی سازندگان که انتظار سودهای بالای 500 درصد را دارند گفت: در دهه های گذشته ساخت و ساز بسیار سودآور بود و انبوه سازان بین 100 تا 500 درصد سود می کردند. همین مساله باعث رشد قیمت زمین و مسکن در کلانشهرها شد؛ تا جایی که قیمتها آنقدر بالا رفت که دیگر مردم توان خرید ندارند. بنابراین بازار مسکن ظرفیت خود را از دست داده و رشد مجدد قیمتها اتفاق نخواهد افتاد.

  خسروی خاطرنشان کرد: از آبان ماه به دلیل اثرگذاری متغیرهای سیاسی بر بازار مسکن و همچنین در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری ایران، بازار مسکن به سمت کاهش قیمت تمایل پیدا کرده است. اما عجیب است که برخی می خواهند افزایش چند درصدی نرخ مصالح ساختمانی را ملاکی برای رشد مجدد قیمتها قرار دهند. اولا سیمان و فولاد کمتر از یک درصد قیمت فروش مسکن را به خود اختصاص می دهند، ثانیا همانطور که گفتم بازار دیگر ظرفیت ندارد.

  وی چشم انداز اقتصاد ایران را بعد از انتخابات ریاست جمهوری، مثبت دانست و گفت: بحمدالله تمامی شاخصها اوضاع اقتصاد کشور را امیدوارکننده نشان می دهد. این مساله به آرامش بازار مسکن نیز منجر می شود و امیدواریم در سال جاری با تثبیت قیمتها، متقاضیان واقعی بتوانند به تدریج وارد بازار شوند. افرادی هم که به هر نیت هنوز بر طبل گرانی می کوبند از رکود فعلی متنبه شوند و اجازه دهند مقداری بازار رونق بگیرد.

  مسکن در تهران متری 28.3 میلیون تومان

  بنابراین گزارش، بهمن ماه 1399 متوسط قیمت مسکن شهر تهران 28.3 میلیون تومان بوده که نسبت به ماه قبل 3.7 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 97.2 درصد افزایش نشان می دهد. طبق اعلام بانک مرکزی در ماه مذکور تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 3917 هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل 11.4 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 70.5 درصد کاهش یافت. گزارش اسفند 1399 نیز هنوز ارائه نشده است. در سال‌های 1397 و 1398 نیز گزارش تحولات بازار مسکن در اسفندماه از طرف بانک مرکزی ارائه نشد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی