مدیران خودروعصر اعتبار

دو رفتار متفاوت عرضه و تقاضا در بازار مسکن

عصر ساختمان- برخی مشاوران املاک در مناطق مختلف شهر تهران عنوان می‌کنند میزان مراجعه متقاضیان خرید آپارتمان به بنگاه‌های املاک اندکی کاهش پیدا کرده است. به گفته آنها در مقابل در مقطع کنونی بخشی از مالکان که چشم‌انداز قیمتی بازار را همچون ماه‌های گذشته از سال‌جاری، با شتاب زیاد رشد همراه نمی‌بینند برای فروش آپارتمان مسکونی خود پیشقدم شده‌اند.

دو رفتار متفاوت عرضه و تقاضا در بازار مسکن
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۱:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از دنیای اقتصاد، آخرین گزارش تحولات بازار مسکن مربوط به آبان‌، نشان داد که از شتاب رشد قیمت مسکن در شهر تهران کاسته شده است.
    به‌طوری‌که برمبنای این آمار که از سوی بانک‌مرکزی منتشر شد، تورم ماهانه مسکن به 8/ 1 درصد رسید. این درحالی است که در ماه‌های گذشته از سال‌جاری به‌طور میانگین تورم ماهانه مسکن بین 8 تا 10 درصد بود. برخی از فعالان بازار مسکن معتقدند درحال‌حاضر با وجود کاهش شتاب رشد قیمت‌ها در بازار مسکن، به‌دلیل کاهش قابل توجه و شدید قدرت خرید متقاضیان مصرفی از یکسو و همچنین کاهش انگیزه تقاضای سرمایه‌ای به این بازار، حجم مراجعه برای جست‌وجو و خرید آپارتمان چندان زیاد نیست. اما در این میان برخی از مالکان به ویژه گروهی که طی ماه‌های گذشته با انگیزه سرمایه‌ای به این بازار وارد شده بودند با مشاهده سینگال ورود بازار مسکن به فاز رکود، سعی می‌کنند با تعدیل قیمت پیشنهادی خود برای فروش ملک خود پیشقدم شوند. به گفته مشاوران املاک بعد از مشخص شدن نتایج انتخابات آمریکا این وضعیت به شکل محسوس‌تری نمود پیدا کرد. در جدول نبض بازار امروز قیمت پیشنهادی واحدهای مسکونی با سن بنای کمتر از 20 سال معرفی شده است. نکته قابل‌توجه در مورد این گروه از املاک عرضه شده به بازار جهت فروش در مورد محدوده قیمت‌های پیشنهادی از سوی مالکان در مناطق جغرافیایی تقریبا مشابه است. به نظر می‌رسد قیمت‌گذاری از سوی مالکان از الگوی مشخصی پیروی نمی‌کند.

    برچسب ها
    پورسعیدخلیلی