مدیران خودروعصر اعتبار

اقناع سازندگان مسکن از تکمیل ظرفیت شمال پایتخت

عصر ساختمان- دو نمایه از تغییر استراتژی ساخت و ساز از شمال به جنوب تهران حکایت دارد؛ کاهش ۶۰ متری متوسط مساحت پروژه های آماده به ساخت و افت قیمت پیشنهادی فروش آپارتمان طی سه هفته اخیر می تواند به معنای اقناع طرف عرضه به اشباع ساخت و ساز در شمال تهران باشد.

اقناع سازندگان مسکن از تکمیل ظرفیت شمال پایتخت
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، پیشی گرفتن تورم زمین از مسکن با کاهش مساحت پروژه های آماده به ساخت در شهر تهران همراه شده است. تورم سالیانه زمین در تهران بر اساس معاملات تابستان امسال 86 درصد بوده و این در حالی است که در همین بازه زمانی رشد قیمت مسکن 76 درصد بوده است. از سوی دیگر میانگین مساحت زمین یا ساختمان کلنگی فروخته شده در شهر تهران از 270 متر در تابستان گذشته به 210 متر در دومین فصل از سال جاری رسیده است.

  این می تواند نشانه چرخش بازار ساخت و ساز از شمال به جنوب تهران باشد؛ زیرا متراژ آپارتمانها در شمال شهر، بزرگتر از نیمه جنوبی تهران است. به نظر می رسد رکود معاملاتی املاک لوکس و نیمه لوکس منجر به کوچ سرمایه ای شده است.

  از سوی دیگر آمارها نشان می دهد که فروش واحدهای نوساز در شهر تهران نسبت به پنج سال قبل یعنی 1394 بالغ بر 27 درصد کاهش یافته است. سهم واحدهای کمتر از پنج سال از کل معاملات شهر تهران در آبان ماه 1394 به میزان 52 درصد بوده که این رقم در آبان امسال به 40 درصد رسیده است.

  کاهش توان طرف تقاضای مصرفی در جنوب تهران تاثیر بسزایی در افت فروش آپارتمانهای نوساز داشته و بازار ساخت و ساز را به ورطه رکود کشانده است. تعداد واحدهای در حال ساخت شهر تهران در نیمه نخست سال 1399 کاهش 14 درصدی نسبت به شش ماهه ابتدای سال 1398 و افت 76 درصدی نسبت به نیمه نخست سال 1392 را نشان می دهد. اشباع تعریف آپارتمانهای جدید و تکمیل ظرفیت قیمتی در شمال تهران نیز سازندگان را مستاصل کرده اما ظاهرا برخی فعالان عرصه ساخت و ساز در حال تغییر مکان تعریف پروژه از شمال به جنوب هستند.

  ارزان ترین خانه در تهران متری 3.5 میلیون تومان

  مطابق اعلام مرکز آمار، حداقل قیمت فروش یک متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران طی دومین فصل از سال جاری 3 میلیون و 580 هزار تومان بوده است. تابستان امسال همچنین یک زمین یا ساختمان مسکونی کلنگی در تهران به مبلغ متری 5 میلیون و 30 هزار تومان فروخته شده که کمترین قیمت فروخته شده یک زمین در فصل مذکور را نشان می دهد. از طرف دیگر بالاترین قیمت هر متر خانه مربوط به یک واحد مسکونی به مبلغ 130 میلیون تومان در هر متر مربع بوده و رکورد بیشترین قیمت زمین نیز به زمینی با نرخ 155 میلیون تومان در هر متر مربع مربوط می شود.

  تورم زمین از مسکن جلو زد

  قیمت زمین یا ساختمان کلنگی شهر تهران در هر دو شاخص فصلی و سالیانه از تورم قیمت واحدهای مسکونی پیشی گرفت. تابستان امسال متوسط قیمت فروش هر متر مربع زمین یا ساختمان مسکونی کلنگی در شهر تهران 34 میلیون و 793 هزار تومان بوده که نسبت به بهار سال جاری 36 درصد و در مقایسه با تابستان سال گذشته 86 درصد رشد نشان می دهد.

  میانگین مساحت خانه های کلنگی یا زمینهای معامله شده در دومین فصل سال جاری 210 متر مربع بوده است. تعداد معاملات زمین در پایتخت نیز نسبت به تابستان 1398 بالغ بر 20 درصد رشد نشان می دهد.

  از سوی دیگر متوسط قیمت فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده شهر تهران در تابستان 1399 بالغ بر 24 میلیون و 146 هزار تومان با میانگین مساحت 88 متر مربع و متوسط عمر بنای 12 سال بوده که رشد 28 درصد نسبت به فصل قبل و افزایش 76 درصدی نسبت به فصل مشابه سال قبل را نشان می دهد. تعداد معاملات خانه هم در تابستان امسال نسبت به تابستان سال گذشته 162 درصد افزایش یافته است.

  همچنین متوسط مبلغ اجاره ماهیانه هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران با احتساب سه درصد ودیعه پرداختی طی دومین فصل از سال جاری 64 هزار و 191 تومان با میانگین مساحت 79 متر مربع و متوسط عمر بنای 14 سال بوده که نسبت به فصل قبل 15 درصد و در مقایسه با فصل مشابه سال گذشته 47 درصد افزایش داشته است.

  میانگین قیمت هر متر خانه در پایتخت طی تابستان امسال مطابق گزارش مرکز آمار در حالی 24 میلیون و 146 هزار تومان اعلام شده که در آبان ماه بر اساس اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت به 27 میلیون و 100 هزار تومان رسیده است. همچنین میانگین قیمت مسکن در هشت ماهه نخست سال جاری در شهر تهران متری 21 میلیون و 680 هزار تومان بوده است.

  فقر آپارتمانهای نوساز، بخصوص در مناطق میانی و جنوبی تهران ناشی از رکود مسکن، پایین آمدن بازده سرمایه در بخش ساخت و ساز و افت قدرت خرید باعث ایجاد فاصله قیمتی بین خانه های نوساز با خانه های قدیمی ساز، عرف و میانگین قیمت مناطق مصرفی تهران شده است. طی سه هفته اخیر نرخهای کاذب به تدریج از بازار کنار رفته اما کماکان دیده می شود، به دلیل کمبود فایلهای مرغوب و نوساز، این نوع از آپارتمانها بعضا 10 تا 20 میلیون تومان بالاتر از میانگین قیمت مسکن در مناطق شهر تهران عرضه می شود. فاصله 10 درصدی تورم زمین از تورم مسکن نشانه ای از کمبود فایلهای مرغوب و نوساز در پایین شهر حکایت دارد که مقصد آینده سازندگان را نشان می دهد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی