مدیران خودروعصر اعتبار

سهم املاک کمتر از ۲۰سال در بازار معاملات

عصر ساختمان- مشاوران املاک در مناطق مختلف شهر تهران می‌گویند: آپارتمان‌های با عمربنای کمتر از ۲۰ سال، همچنان طرفداران بیشتری در میان خریداران دارند.

سهم املاک کمتر از ۲۰سال در بازار معاملات
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۱:۱۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از دنیای اقتصاد، مشاوران املاک با اشاره به حجم اندک خرید و فروش آپارتمان در شهر تهران طی یکی، دو ماه اخیر عنوان می‌کنند: در میان معدود معاملات انجام شده، بخش عمده متقاضیان به دنبال خرید و فروش آپارتمان‌های کمتر از 20 سال هستند. به عقیده این گروه از متقاضیان این دسته سنی از آپارتمان‌های مسکونی از یکسو برای سکونت و از سوی دیگر برای سرمایه‌گذاری نیز گزینه مناسبی هستند.

  سهم بالای آپارتمان‌های مسکونی کمتر از 20 سال از مجموع معاملات شهر، با استناد به آمار رسمی بانک مرکزی نیز قابل ردیابی است.

  به‌عنوان مثال بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمربنا در آخرین ماه از فصل گذشته نشان می‌دهد: 3/ 87 درصد از مجموع 8 هزار و 463 واحد مسکونی معامله شده گروه سنی نوساز تا 20 سال ساخت را شامل می‌شود. از این میزان نیز، سهم آپارتمان‌های نوساز تا پنج سال ساخت معادل 38 درصد، آپارتمان‌های 6 تا 10 سال ساخت معادل 3/ 18 درصد، واحدهای مسکونی 11 تا 15 سال ساخت معادل 6/ 13 درصد، آپارتمان‌های 16 تا 20 سال ساخت نیز معادل 4/ 17 درصد بوده است.

  در این ماه، سهم آپارتمان‌های بیش از 20 سال از مجموع معاملات انجام شده معادل 7/ 12 درصد بوده است.

  البته قابل ذکر است، طی یک‌سال و نیم اخیر به‌دلیل جهش قیمت مسکن و کاهش شدید قدرت خرید متقاضیان، سهم آپارتمان‌های نوساز تا 5 سال ساخت از معاملات ماهانه کاهش یافته و در مقابل به سهم آپارتمان‌های میانسال افزوده شده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی