مدیران خودروعصر اعتبار

انتقاد از فرایند طولانی صدور پروانه ساختمان

عصر ساختمان- عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران از طرح الزام نتایج مطالعات ترافیک قبل از صدور پروانه ساختمان‌های بزرگ مقیاس انتقاد کرد و آن را موجب شکل‌گیری بازار کاذب و فساد دانست.

انتقاد از فرایند طولانی صدور پروانه ساختمان
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایلنا، علی اعطا در مخالفت با طرح الزام نتایج مطالعات ترافیک قبل از صدور پروانه ساختمان های بزرگ مقیاس که در جلسه امروز شورای شهر تهران بررسی شد، گفت: ظاهر موضوع خوب است که چرا ساختمان‌های بزرگ مقیاس را مجبور به مطالعه ترافیکی کنیم، اما چند نکته مهم در خصوص این طرح وجود دارد که باعث مخالفت با آن می‌شود.

  او با تاکید بر اینکه در طرح تفصیلی برای هر پلاک تکلیفی تعیین شده، افزود: سقف تراکم هر پلاک بر اساس طرح تفصیلی روشن است.

  اعطا با تاکید بر اینکه طرح امکان سنجی ترافیکی الزام و ضمانت اجرایی ندارد، گفت: شهرداری تهران موظف است بر اساس طرح تفصیلی مصوب کمیسیون ماده 5 پروانه ساختمانی صادر کند نه بر اساس طرح امکان سنجی که یک شرکت مشاور مهندسی آن را اعلام کرده است.

  عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: آنچه پیش بینی می‌شود این است که این طرح به هیچ عنوان ضمانت اجرایی ندارد و از طریق این طرح اهداف مقدسی که کمیسیون شهرسازی آن را دنبال می کند، محقق نمی‌شود.

  او در ادامه با بیان اینکه تصویب این طرح موجب شکل‌گیری بازار کاذب می‌شود و فسادزا است، گفت: شرکت‌های مهندسی در این طرح ورود می‌کنند و مطالعات امکان سنجی را بگونه‌ای که مالک تمایل دارد انجام می‌دهند و این طرح موجب فساد می شود.شرکت هایی می آیند که به ازای دریافت رقمی بالاتر،  آنچه کارفرما می خواهد را تامین می‌کنند و از این طریق نیز کمیسیون به اهداف خود نمی رسد.

  اعطا در ادامه  گفت: اگر مطالعات این شرکت های مهندسی بر اساس طرح تفصیلی باشد نیز در حقیقت گردش اضافی در صدور پروانه ایجاد کرده‌ایم. در حالیکه اعضای شورا معتقدند که صدور پروانه طولانیست، با تصویب این طرح گردش اضافه‌ای در صدور پروانه ایجاد خواهد شد.

  عضو شورای شهر تهران ادامه داد: بر اساس قانون تاسیس شورای عالی شهرسازی، قانون 55 شهرداری ها، قانون 100 شهرداری، آرای وحدت رویه دیوان عدالت اداری،  طرح جامع و ضوابط طرح تفصیلی، شهرداری تهران نمی‌تواند محدودیتی غیر از آنچه طرح تفصیلی اعلام کرده برای مالکان اعمال کند.

  او از اعضای شورای شهر خواست به این طرح رای ندهند و گفت: نداشتن ضمانت اجرایی، گردش کار اضافی، ایجاد بازار کاذب، طولانی شدن صدور پروانه ها و فساد زا بودن دلایل مهمی است که نباید به این طرح رای داده شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی