عصر اعتبار

بازار اجاره پایتخت در فصل جابه‌جایی+ جدول

عصر ساختمان:با شروع فصل تابستان اجاره بها در شهر تهران حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است. البته در برخی از قراردادها این رقم تا ۴۰ درصد می رسد اما متوسط افزایش بیش از ۱۰ درصد نیست.

بازار اجاره پایتخت در فصل جابه‌جایی+ جدول
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۱ تير ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان » به نقل از ایسنا، بازار اجاره شهر تهران امسال با شروع تیرماه که شروع فصل جابه‌جایی محسوب می‌شود مقداری با سالهای قبل متفاوت است؛ چرا که کاهش سود بانکی به 15 درصد اثر منفی بر این بازار ایجاد کرد. با این‌که رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران پیش از این پیش‌بینی کرده بود امسال اجاره بالا نمی‌رود، کاهش سود بانکی، مقداری وضعیت این بازار را متلاطم کرد؛ ‌ چرا که برخی مستاجران انتظار دارند زیان ناشی از پایین آمدن سود بانکی را از طریق اجاره بها جبران کنند.

  جدول زیر مظنه اجاره بها در نقاط مختلف شهر تهران در تیرماه را نشان می دهد:

   گزارشهای میدانی از بازار اجاره نشان می دهد با اینکه همواره در طی دهه های متمادی، تمایل موجران به دریافت اجاره ماهیانه، بیش از علاقه‌ی آنها به دریافت پول پیش است، امسال این مساله بروز بیشتری یافته است؛ چرا که معادله 30 هزار تومان اجاره در مقابل یک میلیون تومان پول پیش برای موجران به صرفه‌تر از سود بانکی است. به همین دلیل برخی معتقدند حالا که سود بانکی کم شده است معادله 30 هزار تومان یک میلیون تومان باید تغییر کند اما عقبایی رییس اتحادیه مشاوران املاک می‌گوید این عرفی است که بین مردم رایج شده و به این زودی‌ها با بخشنامه و ابلاغیه تغییر نمی‌کند.

  اما براساس آخرین آمار در هشت روز اول تیرماه در تهران 5738 مورد قرارداد اجاره به ثبت رسیده است. همچنین در خردادماه با وجودی که بازار خرید و فروش مسکن تهران مثل اردیبهشت سرد بود، تنور اجاره گرم شد و تعداد قراردادها 29 درصد نسبت به اردیبهشت ماه افزایش یافت.

  رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران و ایران همچنین در مورد نقل و انتقالات مسکن بیان کرد: معمولا نقل و انتقالات از 15 خردادماه تا پایان شهریورماه ادامه می‌یابد و در ماه رمضان با کاهش نقل و انتقالات مواجهیم.

  به گفته‌ی عقبایی، وقتی میزان افزایش اجاره را رصد می کنیم حداکثر رشد حدود 10 درصد است. حالا ممکن است کسی بگوید مالک من کرایه را 40 درصد بالا برده که شاید آن مستاجر از سال 1392 در آنجا ساکن بوده و حالا بعد از سه سال مجددا قرارداد امضا کرده است.

  وی اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود در برخی از بافت‌های شهری تا 10 درصد افزایش اجاره‌بها داشته باشیم و اگر بیش ازاین رقم قراردادهایی انجام شود و تخلفاتی صورت گیرد که مربوط به مشاوران املاک و در حیطه اتحادیه باشد، مردم می‌توانند با شماره تلفن 7334 تماس گرفته و هر مشکلی را که با آن مواجه شدند گزارش دهند تا با آن برخورد کنیم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • کلید قفل مسکن
  • عصر ساختمان
  • دکوراسیون
  • شماره ۸ ماهنامه
  آخرین بروزرسانی ۴ روز پیش
  آرشیو