مدیران خودروعصر اعتبار

پس از رفع ایرادها

طرح مالیات خانه‌های خالی دوباره به شورای نگهبان رفت

عصر ساختمان- طرح مالیات بر خانه‌های خالی مصوب مجلس شورای اسلامی که شورای نگهبان ایراداتی به آن گرفته بود هفته گذشته پس از رفع ایرادات مجدداً به شورا ارسال شده است.

طرح مالیات خانه‌های خالی دوباره به شورای نگهبان رفت
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، 15 مردادماه امسال، مجلس شورای اسلامی، اصلاحیه ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم موسوم به قانون مالیات بر خانه های خالی را در حالی به تصویب رساند که برای واحدهای خالی از سکنه، ضرایب مالیاتی 6 برابر 12 برابر و 18 برابر مالیات متعلقه بر اجاره سالیانه وضع کرد؛ طرحی که البته شورای نگهبان 16 ایراد به آن گرفت.

  امروز علی نیکزاد، نایب رئیس دوم مجلس خبر داده که طرح مالیات بر خانه‌های خالی هفته گذشته بعد از رفع ایرادات شورای نگهبان بار دیگر به شورا ارسال شده است.

  روز 28 مرداد 1399 سامانه املاک و اسکان که اطلاعات واحدهای مسکونی کل کشور در آن ثبت خواهد شد به مرحله اجرا رسید.

  قرار است این اطلاعات با همکاری سایر دستگاه‌های مرتبط جمع آوری و برای وضع مالیات متعلقه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد.

  طبق ماده 54 قانون مالیات های مستقیم واحدهای مسکونی خالی در سال اول مشمول شش برابر مالیات متعلقه خواهند شد که البته شورای نگهبان ایراداتی به آن گرفته است.

  وزارت راه و شهرسازی قول داده تا پایان تابستان اولین اطلاعات واحدهای مسکونی را در اختیار سازمان امور مالیاتی بگذارد. تا روز  28 مرداد 13 میلیون و 400 هزار واحد مسکونی شناسایی و شناسنامه دار شده است که 40 تا 45 درصد از واحدهای مسکونی کشور را شامل می‌شود. پروانه اصلانی گفته که روزانه 100 هزار پیامک به مالکان بیش از یک واحد مسکونی ارسال می شود و این افراد دو هفته زمان دارند تا وضعیت سکونت واحدهای خود را اعلام کنند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی