عصر اعتبار

خانه سازی روی شکاف زمین در داراب

عصر ساختمان :مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب (مرکز شیراز) گفت: در دشت داراب وضعیت شکاف زمین به حد بحران رسیده است و متاسفانه هم اینک در این منطقه و روستاهای اطراف مردم بر روی این شکاف ها ساخت و ساز انجام می دهند.

خانه سازی روی شکاف زمین در داراب
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، طهمورث یوسفی بیان کرد: گروه های ما از این مناطق بازدید کرده اند که در بازدید ها مشخص شده افراد از شکاف های ایجاد شده بر روی سطح زمین به عنوان شالوده استفاده و اقدام به ساخت و ساز خانه بر روی این شکاف ها کرده اند.
  وی افزود: در منطقه دشت داراب و روستاهای اطراف همه مردم علت ایجاد این شکاف ها بر روی سطح زمین را می دانند اما متاسفانه اقدام به ساخت خانه می کنند و این موضوع در آن منطقه عمومیت پیدا کرده و در حال گسترش است.
  یوسفی با بیان اینکه نظارت بر ساخت و سازها دراین منطقه باید با جدیت دنبال شود اظهارداشت:باید بررسی شود چگونه مجوز و استعلام های ساخت این خانه ها در دشت داراب و روستاهای اطراف صادر می شود.
  او اضافه کرد: یکی از دلایل عدم توجه کافی به ساخت و سازها در این منطقه، عدم مسکونی بودن دشت داراب است درحالی که شکاف های زمین در داخل روستاهای اطراف نیز قابل رویت و در حال گسترش است.
  مدیر مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب (مرکز شیراز) ادامه داد: زمانی که زمین استحکام ، یکپارچگی و تراکم خود را از دست می دهد و سست می شود شکاف هایی در زمین ایجاد می شود که اگر سازه ای بر روی این بخش ها و شکاف ها ساخته شود تبعات بدی را دارد.
  یوسفی عنوان داشت: بر اساس عملیات های ژئوفیزیکی انجام شده در مناطق پیرامونی تا بیش از 300 متر از اطراف شکاف های ایجاد شده بر روی زمین، شاهد گسست و سست بودن خاک هستیم که نباید در این مناطق ساخت و سازی به ویژه مسکونی انجام شود.
  وی از عوامل اصلی وجود شکاف ها بر روی زمین در دشت داراب و آن منطقه را خشکسالی و پایین رفتن سطح ایستایی آب عنوان کرد و افزود: در ادامه روند پایین رفتن آب در این منطقه، گسل ها و شکاف هایی در زمین ایجاد می شود که هم اینک این روند در دست داراب در حال گسترش است.
  داراب در 225 کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است.
  ** فروچاله جدیدی در مهارلو وجود ندارد
  یوسفی گفت: پارسال یک فروچاله با عمق یک متر که بیشتر به صورت ترک و شکاف بود در سطح شرقی دریاچه مهارلو شیراز رخ داده بود که امسال اکیپی برای بررسی وضعیت منظقه مهارلو اعزام کردیم.
  او بیان کرد: در بررسی ها میدانی و تحقیقاتی انجام شد که مشخص شد در این منطقه فروچاله جدیدی دیده نشده و عمق فروچاله ای که سال گذشته دیده شده، تغییری نکرده و افزایش عمق نداشته است.
  وی اظهارداشت: این درحالی است که سطح فروچاله ها در این منطقه از نمک است که در پروسه زمانی و با انحلال تغییراتی در آن ایجاد می شود اما فروچاله ای در عمق هفت متر و قطر 20 متر دیده نشده است.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۷ روز پیش
  آرشیو