مدیران خودروعصر اعتبار

پاکسازی نمای ساختمان با نانورنگ‌های فوق آب‌گـریز سیمان

عصر ساختمان- رنگ فوق آب‌گـریز سیمان CSHP تولید شده از سوی محققان کشور علاوه بر آنکه باعث می‌شود اثرات ناخالصی‌های آب باران بر سطح باقی نماند بلکه با جذب گرد و غبار موجب پاکسازی سطح خواهد شد.

پاکسازی نمای ساختمان با نانورنگ‌های فوق آب‌گـریز سیمان
نسخه قابل چاپ
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، در شهرهای پرجمعیت و آلوده، آب باران حاوی ذرات معلق و آلاینده است که پس از تبخیر موجب بروز لک روی نمای ساختمان می‌شود؛ چرا که ماهیت اسیدی آب باران در شهرها نیز در طولانی مدت می‌تواند منجر به تخریب نمای ساختمان‌ها می‌شود، این در حالی است که پوشش‌دهی سطوح و ایجاد خاصیت خودتمیزشوندگی راهکاری برای کاهش هزینه‌های شستشو و تمیزکاری است.

  در این روش، سطح مورد نظر با مواد کم انرژی پوشش داده می‌شود تا ضمن افزایش زاویه تماس سطح، خاصیت آب‌گریزی آن بهبود یابد. پوشش آب‌گریز حاصل ضمن محافظت از سطح در برابر انواع آلودگی‌ها و کثیفی‌های ناشی از گرد و غبار، از تثبیت لک جلوگیری می‌کند و نیاز به تکرار عملیات شستشو را به تعویق می‌اندازد.

  در این راستا یکی از شرکت‌های فناور اقدام به توسعه فناوری رنگ فوق آب‌گـریز سیمان CSHP کرده است که با ایجاد لایه‌ای موجب بروز رفتار فوق آبگریزی در سطح می‌شود. یعنی قطرات باران پس از برخورد با نمای ساختمان روی آن غلتیده و به پایین می‌افتند. در چنین شرایطی نه‌تنها قطرات آب باران ناخالصی خود را روی سطح باقی نمی‌گذارند، بلکه با جذب گرد و غبار موجود روی سطح، منجر به پاکسازی سطح می‌شوند. از طرفی با توجه به نچسبیدن قطره به سطح، خاصیت اسیدی باران فرصت تخریب نما را نخواهد داشت.

  استفاده از این فناوری بسیار آسان و به‌صرفه بوده و به نوعی می‌توان گفت که آینده نمای ساختمان چنین رنگ‌هایی هستند.

  به گزارش ستاد نانو، هر کیلو از این محلول توانایی پوشش‌دهی 5 متر مربع را داشته و با استفاده از پیستوله می‌توان آن را روی نمای ساختمان اسپری کرد که تا چهار ماه روی سطح ماندگاری دارد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی