مدیران خودروعصر اعتبار

مالیات دیگری برای مسکن در راه است

عصر ساختمان- مالیات بر عایدی سرمایه با هدف جلوگیری از معاملات سوداگرانه در بازار مسکن در دستور کار دولت و مجلس قرار گرفت؛ این دومین گام برای ساماندهی بازار مسکن پس از اقدامات مقدماتی برای دریافت مالیات از خانه های خالی است.

مالیات دیگری برای مسکن در راه است
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، به اعتقاد کارشناسان، رهاشدگی بازار مسکن در ایران ناشی از غفلت سیاست گذار در وضع مالیات بر معاملات سوداگرانه در کنار نوسانات بازار های موازی، بخش مسکن را طی دهه های اخیر با تلاطمات قیمتی مواجه کرده و در این فرآیند دلالان بیشترین سود را میبرند.

  طبق یک پژوهش 77 درصد معاملات در بازار مسکن ایران از نوع سفته بازانه و سوداگرانه است. به بیان دیگر واحدهای مسکونی مرتباً از یک سرمایه گذار به سرمایه گذار دیگر دست به دست می شود. خروجی این روند به رشد قیمت و دور شدن متقاضیان واقعی از مسکن منجر می‌شود. از طرف دیگر حذف متقاضیان مصرفی به شکل کاهش ساخت و ساز بروز می‌یابد؛ به طوری که با وجود نیاز سالیانه به حدود یک میلیون واحد مسکونی، هم اکنون ساخت و ساز در محدوده 300 تا 350 هزار واحد قرار دارد.

  لایحه دولت هنوز نیامده است

  مالیات بر عایدی سرمایه و املاک که در بیش از 180 کشور جهان اجرایی می شود، در سال 1397 مجلس ارائه شد اما دولت از آبان ماه همان سال قول داد که لایحه ای را در این خصوص به مجلس می آورد که هنوز تحقق نیافته است. البته بنا به گفته محمود محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی، تلاش ها در دولت برای نیل به این هدف در حال انجام است و هیچ دلیلی برای عدم تحقق آن وجود ندارد.

  مالیات بر عایدی سرمایه قرار است معاملات مکرر در حوزه هایی همچون مسکن، خودرو، ارز و طلا را هدف قرار دهد. کارشناسان می گویند اگر این قانون به نتیجه برسد خرید و فروش به قصد سرمایه گذاری و سود از حوزه مسکن حذف خواهد شد.

  روز گذشته طرح مالیات بر عایدی سرمایه یک بار دیگر در مجلس به گردش افتاد. در نشست کمیسیون عمران بر ضرورت اخذ مالیات از عایدی سرمایه مسکن و مالیات بر نقل و انتقالات به عنوان یکی از ابزارهای موثر مدیریت بازار مسکن تاکید شد.

  محمدرضا رضایی کوچی - رئیس کمیسیون عمران مجلس درباره این طرح گفت: خلأ قانونی در حوزه معاملات مسکن موجب شده که دلالان سالانه واحدهای بسیاری را خرید و فروش کنند و با این روش عملاً قیمت مسکن در کشور بالا رفته است بنابراین ساماندهی این حوزه می تواند بخشی از تلاطمات را کاهش دهد.

  همچنین علیرضا پاک فطرت - عضو کمیسیون عمران اظهار کرد: به نظر من مالیات از عایدی سرمایه باید به صورت همه جانبه و در تمام بازارهای اقتصادی اجرایی شود. اگر این قانون تنها در بازار مسکن اجرا شود سرمایه و نقدینگی از این بازار به بازارهای دیگر اقتصادی منتقل خواهد شد.

  لزوم معافیت سازندگان از مالیات

  در این جلسه همچنین علی نیکزاد - نایب رئیس مجلس و عضو کمیسیون عمران با اشاره به محورهای فصل ششم طرح جهش تولید و عرضه مسکن درباره اخذ مالیات از عایدی سرمایه مسکن و مالیات بر نقل و انتقالات گفت: بر اساس این طرح انبوه سازان و تولیدکنندگان مسکن در اولین نقل و انتقالات پس از ساخت و ساز از پرداخت مالیات معاف هستند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی