مدیران خودروعصر اعتبار

۲۹۴ برابر شدن قیمت مسکن در ۲۷ سال اخیر

عصر ساختمان- یک کارشناس اقتصادی با اشاره به ۲۹۴ برابر شدن قیمت مسکن در ۳۰ سال اخیر، گفت: عرضه مسکن در هفت سال اخیر متناسب با تقاضای بازار مسکن نبوده است، بر اساس مطالعات صورت گرفته سالانه ححداقل یک میلیون واحد مسکونی باید در کشور ساخته شود.

۲۹۴ برابر شدن قیمت مسکن در ۲۷ سال اخیر
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، ابوالفضل نوروزی، کارشناس اقتصادی، دیشب در برنامه پایش که با موضوع «بررسی مالیات بر خانه های خالی» پخش شد، ادامه داد: بر اساس تعداد پروانه های صادر شده در 6 سال گذشته، آمار ساخت مسکن در هر سال 350 هزار واحد گزارش شده، که تقریبا پنج میلیون مسکن در این شش سال کمتر از نیاز ساخته شده است.

  نوروزی افزود: بازار مسکن جولانگاه سوداگران است، طبق مطالعات انجام شده، از هر 10 مسکن معامله شده، هفت معامله توسط سوداگران صورت گرفته است، به عنوان مثال ما در کشور افرادی داریم که در یکسال بیش از 300 خرید و فروش مسکن داشته است.

  کارشناس اقتصادی برنامه پایش گفت: معضل مسکن در سال های قبل از انقلاب هم بوده است و بعد از انقلاب نیز حل نشد، برای کنترل تقاضای سوداگری، باید مالیات های تنظیم گری مثل مالیات بر خانه های خالی، مالیاد بر عایدی سرمایه، مالیات بر احتکار زمین و مالیات بر زمین های خالی ایجاد گردد.

  وی ادامه داد: موضوع مالیات بر زمین های خالی، مسئله ای است که کمتر مورد توجه قرار گرفته، بنابراین باید در حوزه زمین سیاست گذاری مناسبی داشته باشیم و زمین های خالی در خدمت تولید مسکن قرار گیرند، کلا زمین و مسکن در حال احتکار است، در حال حاضر دو و نیم میلیون مسکن خالی در کشور وجود دارد و باید با احتکار کنندگان برخورد کرد.

  کارشناس مسکن با بیان اینکه عزمی برای برخورد با محتکرین نیست، گفت: در سال 94 قانون اصلاح مالیات های مستقیم بیان می کند باید در شش ماه سامانه ملی املاک و اسکان شکل بگیرد و متناسب با آن از خانه های خالی مالیات گرفته شود، اما از سال 94 تا 98 هیچ اقدامی انجام نشد.

  کارشناس مسکن کشور بیان کرد: در حال حاضر با حمایت وزیر راه و شهرسازی این سامانه طراحی شده، باید عزمی جدی بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی شکل بگیرد و قانون نیز باید اصلاح شود تا مالیات بر خانه های خالی آن بازدارنگی را داشته باشد.

  نوروزی گفت: در قانونی که در حال حاضر در مجلس بررسی می شود روی نرخ موثر مالیات کار شده تا بتواند افراد را مجبور به عرضه خانه های خالی کنند، شیوه محاسبه مالیات نیز بر اساس ارزش ملک است، مشارکت مردم در شناسایی خانه های خالی نیز ابتکار قانون جدید است.

  وی ادامه داد: همکاری بین دستگاهی نیز نکته دیگر قانون جدید است، از این طریق می توان خانه های خالی را آنلاین شناسایی کرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی