مدیران خودروعصر اعتبار

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم؛

هدف مجلس حذف سفته‌بازی از بازار مسکن است

عصر ساختمان- نخستین طرح دو فوریتی مجلس یازدهم در شرایطی تصویب شد که نمایندگان ملت در جریان بررسی این طرح تمرکز اصلی خود را به یکی از مهمترین مطالبات اقشار مختلف مردمی در حوزه مسکن و طرح مالیات بر خانه های خالی قرار دادند تا از دل این ریل‌گذاری‌های جدید، بخشی از تلاطمات بازار مسکن مهار شود.

هدف مجلس حذف سفته‌بازی از بازار مسکن است
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از اقتصادآنلاین، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم در همین خصوص با اشاره به رویکرد جدید مجلس در خصوص دریافت مالیات‌ در بخش‌های گوناگون اقتصادی می‌گوید که مجلس در طرح مالیات برخانه‌های خالی به دنبال آن است که از رشد سفته‌بازی در بازار مسکن جلوگیری کند و موضوع جبران کسری بودجه دولت یک موضوع ثانویه در فرآیند بررسی این طرح‌هاست. طغیانی همچنین موضوع مالیات بر عایدی سهام را فعلا در اولویت بررسی‌های کمیسیون اقتصادی ندانست و اعلام کرد مجلس در این خصوص هنوز تصمیم قطعی اعلام نکرده است.

  مهدی طغیانی با اشاره به دورنمایی که نمایندگان در بررسی طرح مورد توجه قرار دادند گفت:« با توجه به نقشه راهی که رهبر معظم انقلاب در بخش‌های مختلف ارائه کرده‌اند، مشکلاتی که دغدغه‌های بیشتری برای مردم محروم ایجاد کرده‌اند در راس برنامه‌ریزی‌های اقتصادی قرار خواهند گرفت. اما باید توجه داشت که در جریان بررسی و تصویب طرح‌های اقتصادی که مجلس یازدهم دنبال می‌کند، حداقل مباحثی که در کمسیون اقتصادی دنبال می‌شود، موضوع درآمدزایی برای دولت و جبران کسری بودجه دولت مطرح نیست. اعضای کمیسیون به دنبال آن هستند که با اتخاذ تصمیمات کارشناسی‌شده بخشی از مشکلات عمومی مردم رفع شود.»

  نماینده مردم اصفهان در ادامه اظهاراتش تاکید کرد:«موضوعی که در اصلاح فرآیند مالیات بر خانه‌های‌خالی برای مجلس مطرح است؛ خارج کردن سفته‌بازی از بازار مسکن و جلوگیری از احتکار مسکن در بازارهاست. حالا اگر در بطن اجرای این طرح‌ها برای دولت و نظام اجرایی کشورمان هم درآمد و ارزش افزوده‌ای ایجاد شود، موضوع ثانویه است. واقعیت آن است که اصل برای مجلس این است که بازار مسکن از مشکلات و تلاطمات مخرب دور شود و فضای متوازن میان عرضه و تقاضا در این بخش شکل بگیرد.»

  او در ادامه در پاسخ به پرسش که آیا با اجرای این طرح مشکلات بخش مسکن در حوزه رهن و اجاره حل می‌شود، گفت:«هیچکس نمی‌تواند ادعا کند که یک طرح می‌تواند به سرعت همه مشکلات را حل کند، اما بدون تردید اجرای این مصوبه در نظام عرضه و تقاضای مسکن تکانی ایجاد خواهد کرد. چرا که معتقدیم بخشی از گرانی بازار مسکن به دلیل عدم توازن بخشیدن به عرضه مسکن، متناسب با افزایش تقاضاها طی سالیان اخیر است. این طرح تلاش می‌کند تا این توازن را به این بازار بازگرداند.»

  طغیانی در ادامه خاطرنشان کرد:«مالیات بر عادی سهام که این روزها در فضای رسانه‌ای مطرح شده، هنوز در کمسیون اقتصادی مجلس بررسی نشده است. ضمن اینکه بر اساس بررسی‌های تخصصی و اقتصادی کمیسیون اقتصادی به این نتیجه رسیده است که این موضوع در شراتیط فعلی اقتصادی کشور در اولویت نیست. قبلا هم اشاره کردیم که مالیات بر عایدی سهام در لیست بررسی‌های عاجل کمیسیون قرار ندارد و باید منتظر باشیم تا بعد از تحولات آتی در بازارهای اقتصادی در خصوص آن تصمیم‌گیری شود.

  پیگیری‌های خبرنگار اقتصادآنلاین از نمایندگان حاکی از آن است که جزئیات طرح مذکور در هفته جاری در دستور کار صحن علنی خواهد بود و نمایندگان ابعاد و زوایای گوناگون آن را بررسی خواهند کرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۵ ماه پیش
    آرشیو