مدیران خودروعصر اعتبار

به ادارت کل راه و شهرسازی ابلاغ شد؛

دستورالعمل جدید ترویج شهرک سازی در کشور

عصر ساختمان- عضو هیئت‌مدیره شرکت عمران شهر‌های جدید از ابلاغ دستورالعمل جدید ترویج شهرک‌سازی در کشور به ادارات‌کل راه و شهرسازی و شرکت‌های تابعه شهر‌های جدید در کشور خبر داد.

دستورالعمل جدید ترویج شهرک سازی در کشور
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، خانم زهره داودپور در این خصوص با تأکید براینکه ایجاد شهرک به عنوان یکی از روش‌های مؤثر تأمین مسکن در شکل موقت و دائم در کشور‌ها محسوب می‌شود گفت: شهرک‌ها و شهر‌های جدید هر دو به عنوان بازو‌های سیاستی دولت ها، می‌توانند نقشی مهم در ایفای رسالت ساماندهی نظام اسکان، تعادل بخشی به پهنه سرزمین و همگرایی با رویکرد‌های توسعه‌ای محسوب شوند.
  وی در این باره افزود: سابقه شهرک سازی در کشور به تجربه پروژه‌های انبوه سازی و بزرگ مقیاس پیرامون شهر‌های بزرگ در دهه 40 ه. ش باز می‌گردد. نخستین تجارب کشور در این خصوص بدون وجود دستورالعمل مشخص برای برنامه ریزی و مدیریت شهرک‌ها اجرا می‌شد که غالبا طی دهه‌های اخیر و در جریان رشد و گسترش کالبدی شهرها، به بافت موجود شهر‌ها الحاق شدند.
  به گفته داودپور، آیین‌نامه استفاده از اراضی، احداث بنا و تأسیسات در خارج از حریم مصوب سال 1355، برای نخستین بار تعریف مشخصی از شهرک به دست داد و متعاقب آن در سال 1356 اولین دستورالعمل شهرک‌سازی تحت عنوان «دستورالعمل صدور پروانه تاسیس و پروانه بهره برداری از شهرک در خارج از محدوده قانونی و حریم شهرها» در کشور به تصویب رسید. این دستورالعمل در سال 1386 مورد بازنگری قرار گرفت و نسخه اخیر، اصلاحی است که بر دستورالعمل سال 1386 صورت گرفته است.
  عضو هیئت‌مدیره شرکت عمران شهر‌های جدید همچین ادامه داد: اگرچه پیش از این، فرآیند شهرک‌سازی در کشور در قالب دو دستورالعمل مربوط به سال‌های 1356 و 1386، مدیریت و نظارت شده است. اما آسیب‌شناسی کاستی‌های دستورالعمل‌های پیشین و ظرفیت‌های این بخش برای حضور مؤثر در برنامه‌ریزی توسعه شهری و منطقه‌ای در کشور، وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران شهر‌های جدید به‌عنوان متولی امر شهرک‌سازی و دبیرخانه ستاد مدیریت شهرک‌سازی کشور را برآن داشت، تا با هدف تدوین سازوکار دقیق و شفاف نظام رسیدگی، مدیریت، نظارت و ترویج شهرک‌سازی در کشور، اقدام به بازنگری در دستورالعمل ترویج شهرک سازی مصوب سال 1386 کند.
  وی با اشاره به طرح موضوع ساخت و ساز‌های خارج از قاعده در پیرامون شهر‌ها و عرصه‌های واجد ارزش اکولوژیک خصوصا در مناطق شمالی کشور در جریان مطالعات بازنگری دستورالعمل، گفت: دستورالعمل کنونی علاوه بر تلاش برای هماهنگ‌سازی اقدامات و ساخت‌وساز‌ها در عرصه‌های طبیعی پیرامون شهر‌ها و جلوگیری از تخریب محیط زیست، اهداف دیگری را نیز دنبال می‌کند که از آن جمله می‌توان به شفاف ساختن تعریف شهرک و دسته‌بندی‌های مختلف آن، تدوین نظام برنامه‌ریزی، نظارت، مدیریت و اجرای شهرک ها، تمهید مکانیزم جذب سرمایه‌گذاری درشهرک‌ها و همچنین ساماندهی شهرک‌های نیمه‌تمام و تمامی مجتمع‌ها، مجموعه‌ها و مراکزی است که با عناوین مختلف طی سنوات پیشین در کشور ساخته شده و چارچوب ضابطه‌مندی برای کنترل و نظارت بر آن‌ها وجود نداشته است.
  داودپور افزود: خوشبختانه این دستورالعمل در جلسه شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در تاریخ 8 اردیبهشت‌ماه بررسی و به تصویب رسید و با اهتمام وزیر راه و شهرسازی ابلاغ شد. امید است با وجود بستر‌های قانونی کارآمد همچون این دستورالعمل، علاوه بر همگرا ساختن اقدامات در حوزه شهرک‌سازی و برنامه‌ریزی برای آینده در این حوزه، با اعمال محدودیت‌های قانونی، تمامی فعالیت‌ها خارج از چارچوب را در کشور ساماندهی کنیم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی