مدیران خودروعصر اعتبار

با همکاری دولت و مجلس؛

راه فرار محتکران مسکن از مالیات خانه‌های خالی بسته می‌شود

عصر ساختمان- انتظار افکار عمومی این است که برای کمک به ایجاد آرامش در بازار مسکن، تمهیداتی به منظور ورود خانه‌های خالی به بازار مصرف در نظر گرفته شود، بلکه نرخ اجاره و فروش مقداری پایین بیاید؛ در این خصوص دولتی‌ها و مجلسی‌ها می‌گویند که با استفاده از تقاطع اطلاعاتی، راههای فرار از مالیات خانه‌های خالی را مسدود می‌کنند.

راه فرار محتکران مسکن از مالیات خانه‌های خالی بسته می‌شود
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، دریافت مالیات خانه‌های خالی طبق وعده وزیر راه و شهرسازی قرار است از تابستان امسال اجرایی شود. بر اساس قانون اصلاح مالیات‌های مستقیم مصوب 1394 قرار بوده اخذ مالیات از خانه‌های خالی از سال 1395 اجرا شود، بنابراین هر واحدی که از سال 1395 خالی از سکنه بوده در سال اول معاف از مالیات است و از سال دوم به بعد مشمول مالیات می‌شوند.

  سامانه املاک و اسکان در بهمن ماه 1398 برای شناسایی واحدهای خالی از سکنه توسط وزارت راه و شهرسازی رونمایی شد و هم اکنون در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دارد.

  در سال دوم معادل 50 درصد ارزش اجاره، مالیات گرفته می‌شود

  محمود علیزاده، معاون فنی و مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفته است: در سال دوم 50 درصد، سال سوم 100 درصد و از سال چهارم به بعد، 150 درصد ارزش اجاری ملک به عنوان مالیات از خانه‌های خالی دریافت می‌شود.

  خلأهای قانونی مسدود می‌شود

  یکی از نگرانی هایی که اخیراً در خصوص فرار از پرداخت مالیات واحدهای خالی از سکنه ایجاد شده، انعقاد قراردادهای صوری است که طبق صحبت نمایندگان مجلس و مسئولان دولتی، راه های فرار برای این گروه از مالکان بسته خواهد شد.

  ولی اسماعیلی نماینده مجلس یازدهم با اشاره به ابراز نگرانی کارشناسان درباره شکل گیری قراردادهای صوری اجاره می گوید: خوشبختانه مجلس یازدهم به صورت کارشناسی تمام خلاءهای قانون مالیات بر خانه‌های خالی را شناسایی و برای رفع آن برنامه‌ریزی کرده است، از این رو به طور قطع در زمان تدوین و تصویب قانون مربوطه تمام این موارد مد نظر قرار خواهد گرفت.

  هر مشاور املاک، سقف تعداد قرارداد دارد

  در خصوص نگرانی از انعقاد قراردادهای صوری نیز اتحادیه املاک سقف تعداد قرارداد در سامانه املاک و مستغلات برای مشاوران تعیین کرده است.

  رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به این موضوع بیان می‌کند: اتحادیه مشاوران املاک با اداره آگاهی هماهنگ شده تا با مشاوران املاکی که در بازار مسکن اخلال ایجاد می‌کنند، مقابله کند.

  خسروی تصریح کرد: برای هر دفتر مشاور املاک مشخص است که چه تعداد قرارداد می‌تواند منعقد کند؛ اگر زیاد نوشته باشد، او را به اداره آگاهی معرفی می‌کنیم؛ کما اینکه تا کنون اسامی تعدادی از مشاوران املاک را به پلیس آگاهی ارائه کرده‌ایم.

  استفاده از تقاطع اطلاعاتی برای شناسایی خانه‌های خالی

  یکی دیگر از ترفندهایی که ممکن است مالکان برای وانمود کردن اینکه خانه دارای سکنه است به کار بگیرند روشن کردن چراغ ها برای کار کردن کنتور است. در این زمینه پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، پیش از این به ایسنا گفته بود: برای شناسایی خانه های خالی از یک تقاطع اطلاعاتی بین دستگاه های مختلف استفاده می کنیم.

  مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن در توضیح این برنامه گفت: ما از دیتاهای دستگاههای مختلف بهره می گیریم و یک خروجی بدست می آوریم. به طور مثال متوجه می شویم که فردی دارای دو پلاک ثبتی است اما مطمئن نیستیم. به همین دلیل به فرد پیامک می دهیم آیا قبول داری این دو پلاک به نام شما است یا خیر؟ در هر دو صورت باید به سامانه مراجعه و اطلاعات خود را تصحیح کند.

  اصلانی افزود: اگر فرد قبول دارد که دارای دو واحد مسکونی است یکی را به عنوان محل استقرار خودش در نظر می گیریم و برای دومی، باز هم اطلاعات می‌خواهیم لذا پیامک دوم را می فرستیم. ممکن است فرد بگوید که این واحد دارای مستاجر است بنابراین از او می‌خواهیم اطلاعات مستاجر را بدهد. این رفت و برگشت های اطلاعاتی انجام و مشخص می شود این خانه خالی است یا خیر، لذا مکانیزم های تشخیصی برای راستی‌آزمایی داریم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی