مدیران خودروعصر اعتبار

وزیر راه و شهرسازی:

موانع موجود بر سر راه اخذ مالیات از خانه‌ های خالی برطرف می‌شود

عصر ساختمان- وزیر راه و شهرسازی گفت: با مصوبه دولت موانع موجود بر سر راه اخذ مالیات از خانه‌های خالی برطرف می‌شود.

موانع موجود بر سر راه اخذ مالیات از خانه‌ های خالی برطرف می‌شود
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از خبرگزاری میزان، محمد اسلامی در حاشیه هجدهمین جلسه شورای‌عالی مسکن که با حضور معاونان وی در حوزه‌های بخش مسکن و فعالان بخش صنعت ساخت و ساز، سازمان نظام‌مهندسی ساختمان کشور و بانک مسکن برگزار شد، اظهار کرد: هجدهمین جلسه شورای‌عالی مسکن با حضور اتحادیه‌ها، انجمن‌ها و فعالان بخش ساخت‌وساز و کسانیکه در تولید و عرضه مسکن نقش دارند اعم از تولیدکنندگان مصالح ساختمانی، برقی و مکانیکی در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد.

  وزیر راه و شهرسازی هدف از تشکیل این جلسات را با حضور فعالان و دست اندرکاران صنعت ساخت و ساز، هماهنگی و هم‌اندیشی همگانی برای تولید مسکن و اجرای برنامه‌ها و سیاست‌های تدوین شده در حوزه مسکن عنوان کرد و افزود: شناسایی دقیق برنامه‌ها، اجرای آن‌ها و رفع موانع بر سر راه اجرای برنامه‌ها در سال 99 از اهداف برگزاری جلسات شورای‌عالی مسکن است.

  وی با اشاره به اینکه شورای راهبری جهش تولید مسکن به شکل ماهیانه برگزار می‌شود، تصریح کرد: پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های گوناگون و انگیزه‌های فراوانی برای تولید مسکن در کشور وجود دارد. در حال حاضر، متقاضیان واقعی مسکن در طرح اقدام ملی مسکن شناسایی شده‌اند. از حدود یک میلیون و 600 هزار نفری که در طرح اقدام ملی مسکن به شکل پیامکی و اینترنتی ثبت‌نام کردند، حدود 800 هزار نفر متقاضی واقعی وجود دارد.

  وزیر راه و شهرسازی دامه داد: در شهر‌های گوناگون، متقاضیان واقعی شناسایی و اراضی موردنیاز به اجرای طرح اقدام ملی مسکن تخصیص یافته و برخی از پروژه‌های این طرح در حال انجام است.

  وی از اجرای پروژه‌های بزرگتر با هماهنگی سازندگان و نقش‌آفرینان این طرح خبر داد و گفت: امید است با تشکیل این جلسات، همفکری و هم اندیشی، سرعت بیشتری در اجرای پروژه‌ها اعمال شود و باقیمانده طرح‌هایی که آغاز شده‌اند به اتمام رسیده و پروژه‌هایی که هنوز آغاز نشده‌اند، آغاز شوند.

  اسلامی بر پایدار سازی جریان تولید مسکن و نهضت خانه‌سازی در کشور تاکید کرد و افزود: در ستاد ملی کرونا رییس جمهوری تاکید کردند تا تخفیف‌هایی برای تولید مسکن اعمال شود تا جذابیت ساخت و ساز و حضور در عرصه ساخت و ساز مسکن افزایش پیدا کند و از این طریق بتوانیم تولید و اشتغال بیشتری را در حوزه مسکن شاهد باشیم.

  وزیر راه و شهرسازی در خصوص اجرایی‌شدن و بهره‌برداری از واحد‌های مسکونی کارمندان دولت، موضوع تفاهم‌نامه وزارت راه وشهرسازی با وزارتخانه‌های دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح، کار و تعاون و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش و وزارت صمت، اعلام کرد: احداث بخشی از واحد‌های مسکونی مربوط به 100 هزار واحد نیرو‌های مسلح آغاز شده است. بیش از 14500 واحد مسکونی مسکن فرهنگیان نیز در همکاری با وزارت آموزش و پرورش نیز کلنگ زنی شد. در خصوص تفاهم با وزارت کار و تعاون و رفاه اجتماعی نیز منتظر هستیم تا هماهنگی نهایی برای فهرست متقاضیان با وزارت راه و شهرسازی انجام شود و بتوانیم با اراضی که از سوی وزارت راه و شهرسازی برای آن‌ها پیش بینی شده است و همکاری سازندگانی که خود آن وزارتخانه تعیین می‌کند، کلنگ آغاز واحد‌های مسکونی تفاهم شده با آن‌ها را به زمین بزنیم.

  اسلامی در خصوص سامانه جامع املاک و اسکان نیز گفت: این سامانه رونمایی شده است و در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار دارد. سازمان امور مالیاتی باید اطلاعات مربوط را در این سامانه وارد کنند. پیش‌تر اعلام می‌شد که در قانون ایجاد این سامانه به سازمان امور مالیاتی واگذار نشده است. به همین دلیل وزارت راه و شهرسازی بر مبنای قانون، اقدام به راه اندازی این سامانه کرد و هفته گذشته نیز کمیسیون اقتصادی دولت مصوبه بهره برداری از این سامانه و اخذ مالیات از خانه‌های خالی را توسط سازمان امور مالیاتی تصویب کرد.

  وی اظهار امیدواری کرد تا با تصویب آن در دولت، مانع بر سر راه سازمان امور مالیاتی برای اخذ مالیات از خانه‌های برداشته شده و دیگر اقداماتی که سازمان امور مالیاتی در خصوص املاک و اسکان باید داشته باشد، انجام شود.

  اسلامی تصریح کرد: آنچه در قانون تصویب شده این است که مازاد بر نیاز هر نفر، واحد‌های مسکونی مشمول مالیات می‌شود و سازمان امور مالیاتی از طریق این سامانه می‌تواند آن‌ها را شناسایی و مبادرت به اخذ مالیات، کند.

  وزیر راه و شهرسازی در پایان تاکید کرد: با مصوبه دولت موانع موجود بر سر راه اخذ مالیات از خانه‌های خالی برطرف می‌شود.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی