مدیران خودروعصر اعتبار

قیمت زمین در امسال چه خواهد شد؟

عصر ساختمان- نایب رئیس اتحادیه املاک تهران می‌گوید: قیمت زمین کمی بیش از نرخ تورم در سال ۹۹ رشد خواهد کرد. قیمت مسکن به اندازه میزان تورم و در شهرهای کوچک‌تر نسبت به تورم کمتر افزایش خواهد یافت.

قیمت زمین در امسال چه خواهد شد؟
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۴:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از تجارت نیوز، نایب رئیس اتحادیه املاک تهران در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است قیمت زمین در سال 99 مجدد گران شود؟ گفت: قیمت زمین به دلیل اینکه یک سرمایه تلقی می‌شود و در آن می‌توان بناهای زیادی را ساخت گران‌تر از خانه است. با توجه به روند باسازی و نوسازی شهر تهران که از دهه 80 و 90 روند شتاب‌دهنده‌ای داشته بیشتر بافت‌های فرسوده بازسازی شده است و به نظر می‌رسد که قیمت زمین کمی بیش از نرخ تورم در سال 99 رشد خواهد کرد.

    حسام عقبایی افزود: چنانچه شهرداری ساخت برج و ساختمان‌های بلندمرتبه را ممنوع نمی‌کرد قیمت مسکن بیش از نرخ تورم افزایش می‌یافت. البته این ممانعت مانع از رشد قیمت مسکن نمی‌شود اما عوامل رشد قیمت مسکن را کمتر می‌کند.

    او اظهار کرد: با توجه به شیوع ویروس کرونا که منجر به کاهش میزان معاملات اقتصادی در کشور شده است اما طبق اعلام مرکز آمار میزان نرخ تورم در فروردین ماه 2/ 30 درصد اعلام شده است که به دنبال آن در سال‌های اخیر کاهش 40 درصدی تولید مسکن را شاهد بودیم. حال با توجه به تورم 35 تا 40 درصدی در قیمت مسکن نیز به همین میزان شاهد رشد قیمت مسکن هستیم. در شهرهای بزرگتر میزان رشد قیمت مسکن به اندازه میزان تورم و در شهرهای کوچک‌تر فاصله نسبت به تورم کمتر است. اما اینکه جهش یا سونامی مسکن داشته باشیم در نیمه اول سال 99 چنین چیزی را تجربه نخواهیم کرد.

    برچسب ها
    پورسعیدخلیلی