مدیران خودروعصر اعتبار

ادامه رکود مسکن با وجود وام‌های رنگارنگ

چه کسی می‌تواند اقساط ۱.۵میلیون تومانی بدهد؟!

عصر ساختمان:در بازپرداخت پلکانی دوره‌ای وام جدید ۶۰میلیونی خرید مسکن متقاضی ۱۵۵میلیون و ۲۸۰هزار تومان پرداخت می‌کند که سود آن در این روش حدود ۹۵میلیون تومان است و با احتساب ۱۰میلیون تومان وام جُعاله سود وام مذکور از ۱۰۰میلیون تومان فراتر می‌رود.

چه کسی می‌تواند اقساط ۱.۵میلیون تومانی بدهد؟!
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از تسنیم ، در بازپرداخت پلکانی دوره‌ای وام جدید 60میلیونی خرید مسکن متقاضی 155میلیون و 280هزار تومان پرداخت می‌کند که سود آن در این روش حدود 95میلیون تومان است و با احتساب 10میلیون تومان وام جُعاله سود وام مذکور از 100میلیون تومان فراتر می‌رود. دیروز عضو هیات مدیره بانک مسکن از آغاز پرداخت تسهیلات جدید خرید مسکن از اول دی‌ماه امسال خبر داد. براساس اظهارات رحیمی انارکی، وام‌های جدید 70، 60 و 50 میلیون تومانی خرید مسکن (با احتساب 10 میلیون تومان وام جعاله) فقط مشمول واحدهایی می‌شود که حداکثر20 تا 25 سال از زمان صدور پروانه ساختمانی آنها گذشته باشد.  به‌گفته وی، همچنین ساختمان‌هایی که بیش از 20 سال و حداکثر 25 سال از صدور پروانه ساختمانی آنها گذشته باشد می‌توانند در تمام مناطق شهری از سقف 35 میلیون تومانی تسهیلات استفاده کنند البته این بدون احتساب تسهیلات 10 میلیون تومانی جعاله است.

  بازپرداخت اقساط وام‌های جدید خرید مسکن به 3 روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره‌ای صورت می‌گیرد که بسته به انتخاب وام‌گیرنده انجام می‌شود. بر این اساس اقساط ماهانه وام 40میلیونی خرید مسکن به‌صورت ساده 693 هزار تومان است که وام‌گیرنده در ماه دوازدهم سال دوازدهم در مجموع 99 میلیون و 792 هزار تومان پرداخت می‌کند. با توجه به این مساله سود تسهیلات 40 میلیون تومانی 59 میلیون و 492 هزار تومان است. چنانچه 10 میلیون تومان وام جعاله (با بازپرداخت 5ساله) را هم به آن اضافه کنیم مجموعاً سود وام 50 میلیون تومانی بیش از 65 میلیون تومان خواهد شد. در روش پلکانی سالانه رقم اقساط وام 40 میلیون تومانی از 578 هزار تومان آغاز می‌شود و قسط ماه دوازدهم سال دوازدهم 989 هزار تومان است. در روش پلکانی دوره‌ای هم اقساط وام 40 میلیون تومانی خرید مسکن در دوره 5ساله اول 621 هزار تومان، در دوره 5ساله دوم 746 هزار تومان و در 2 سال آخر (سال‌های یازدهم و دوازدهم) ماهانه 895 هزار تومان است، در مجموع متقاضی در بازپرداخت پلکانی دوره‌ای وام 40 میلیونی 103 میلیون و 500 هزار تومان پرداخت می‌کند که سود آن حدود 63 میلیون و 500 هزار تومان خواهد بود.

  همچنین اقساط ماهانه وام 50 میلیون تومانی خرید مسکن در روش ساده 866 هزار تومان است و در ماه دوازدهم سال دوازدهم مجموعاً 124 میلیون و 704 هزار تومان برای دریافت این وام باید توسط وام‌گیرنده پرداخت شود. سود تسهیلات وام 50میلیونی در بازپرداخت ساده حدود 74 میلیون تومان است. اگر وام تعمیر را هم محاسبه کنیم میزان سود وام 60 میلیون تومانی (با احتساب 10 میلیون تومان وام جعاله) حدوداً 80 میلیون تومان است. در روش پلکانی دوره‌ای هم اقساط وام 50 میلیون تومانی خرید مسکن در دوره 5ساله اول 777 هزار تومان، در دوره 5ساله دوم 932 هزار تومان و در 2 سال آخر (سال‌های یازدهم و دوازدهم) ماهانه یک میلیون و 120 هزار تومان است. در مجموع متقاضی در بازپرداخت پلکانی دوره‌ای وام 50میلیونی 129 میلیون و 420 هزار تومان پرداخت می‌کند که سود آن در این روش حدود 80 میلیون تومان است. البته با احتساب 10 میلیون تومان وام جُعاله سود این وام حدود 86 میلیون تومان خواهد بود. در روش پلکانی سالانه میزان اقساط وام 50 میلیون تومان از ماهانه 723 هزار تومان شروع و به یک‌میلیون و 236 هزار تومان در ماه دوازدهم سال دوازدهم ختم می‌شود. اقساط ماهانه وام 60 میلیون تومانی خرید مسکن که مخصوص تهرانی‌هاست در روش ساده یک‌میلیون و 40 هزار تومان است.

  در ماه دوازدهم سال دوازدهم وام گیرنده مجموعاً 149 میلیون و 760 هزار تومان پرداخت می‌کند که سود آن حدود 90 میلیون تومان است. با احتساب 10 میلیون تومان وام جُعاله سود تسهیلات 70 میلیون تومانی در روش بازپرداخت ساده 95 میلیون و 600 هزار تومان است. در روش پلکانی دوره‌ای هم اقساط وام 60 میلیون تومانی خرید مسکن در دوره 5ساله اول 932 هزار تومان، در دوره 5ساله دوم یک‌میلیون و 120 هزار تومان و در 2 سال آخر (سال‌های یازدهم و دوازدهم) میزان اقساط ماهانه یک میلیون و 340 هزار تومان است. در مجموع متقاضی در بازپرداخت پلکانی دوره‌ای وام 60 میلیونی 155 میلیون و 280 هزار تومان پرداخت می‌کند که سود آن در این روش حدوداً 95 میلیون تومان است.  با احتساب 10 میلیون تومان وام جُعاله سود این وام از 100 میلیون تومان فراتر می‌رود. در روش پلکانی سالانه میزان اقساط ماهانه وام 60 میلیون تومانی از 867 هزار تومان آغاز می‌شود و میزان قسط ماهانه در ماه دوازدهم سال دوازدهم یک‌میلیون و 483 هزار تومان است.  گفتنی است، سود تسهیلات جدید خرید مسکن بانک مسکن 5/18 درصد است. با توجه به رقم سود نسبتاً بالای این تسهیلات به نظر می‌رسد دولت باید در راستای استقبال مردم از این وام، بخشی از یارانه سود را پرداخت کند.

  سودهای بالا و عدم تحرک بازار
  معاون وزیر راه‌وشهرسازی در امور ساختمان و مسکن در گفت‌وگو با میزان، گفت: نرخ سود مسکن باید در استطاعت مالی متقاضیان باشد در غیر این صورت تحرکی به بازار مسکن نمی‌بخشد. حامد مظاهریان درباره پیشنهاد وام‌های مختلف مسکنی بیان کرد: از نظر وزارت راه‌وشهرسازی، خروج مسکن از رکود با گسترش بازار رهن امکانپذیر است. وی افزود: وزارت راه‌وشهرسازی به کمک سیستم پولی و بانکی کشور می‌تواند به وام‌های بخش عرضه و تقاضا تنوع ببخشد، می‌تواند سرمایه بیشتری به حوزه مسکن وارد شود و مسکن بیشتری ساخته شود. وی ادامه داد: این امر نه‌تنها می‌تواند تقاضای مسکن را تأمین کند، بلکه می‌تواند به عنوان یک بخش مولد مساله بیکاری یا خروج اقتصاد از رکود را تا حدی حل کند. این مقام وزارت راه‌وشهرسازی درباره نرخ سود موردنظر برای پرداخت تسهیلات مسکن گفت: وزارت راه‌وشهرسازی به دنبال نرخ سودی است که در استطاعت متقاضیان وام باشد.  وی افزود: وام‌های با نرخ سود 20درصد به هیچ‌وجه نمی‌تواند به خروج مسکن از رکود کمکی کند. پیشنهاد وزارت راه‌وشهرسازی کاهش شدید نرخ تسهیلات است تا بازپرداخت آن در توان مالی متقاضیان باشد.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصر نمایشگاه (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی