مدیران خودروعصر اعتبار

آنالیز اوراق خرید مسکن

«تسه» در سال ۹۸ چقد سود داد؟

عصر ساختمان- اولین اوراق تسهیلات مسکن ارائه شده در سال گذشته (تسه۹۸۰۱) با ۳٫۸ درصد افزایش قیمت همراه شد و از کانال ۴۸ هزار تومان وارد کانال ۵۰ هزار تومان شد.

«تسه» در سال ۹۸ چقد سود داد؟
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از تجارت‌نیوز، اوراق تسهیلات مسکن فروردین ماه سال 1398(تسه9801) که در فروردین ماه با قیمت اولیه 48 هزار و 577 تومان در اختیار متقاضیان قرار گرفت، در اردیبهشت ماه با افزایش تقاضا از سوی فعالان این حوزه توانست قیمت خود را با 7٫2 درصد افزایش به سطح 52 هزار تومان برساند.

  اما پس از اردیبهشت ماه پربازده، اوراق تسهیلات مسکن (تسه9801) با افت قیمت مواجه شدند، به طوری که طی خرداد ماه و تیر ماه سال گذشته قیمت این اوراق در مجموع با ریزش بیش از 17 درصد مواجه شد و قیمت آن در پایان تیر ماه به 43 هزار تومان رسید.

  اوراق تسهیلات مسکن (تسه9801) در خرداد ماه و تیر ماه نیز به ترتیب با 10٫4 درصد و 6٫8 درصد کاهش قیمت همراه بود.

  پس از این افت قیمت‌ها، بازار در مرداد ماه شاهد افزایش قیمت اندک 1٫4 درصدی تسه9801 بود اما این روند ادامه‌دار نبود و اوراق تسهیلات مسکن فرودین ماه سال98 در شهریور و مهر ماه نیز به ترتیب با افت قیمت 3٫9 و 6٫5 درصدی مواجه شد.

  به عقیده کاشناسان رکود بازار تسه‌ها ناشی از افزایش قیمت‌های پی‌در‌پی خانه و محدود شدن سهم واحدهای نوساز دارای وام از بازار مسکن است.

  در آبان ماه اوراق تسهیلات مسکن با تغییر روند در کانال افزایش قیمت قرار گرفت و توانست افت قیمت دو ماه قبل خود را جبران کند. اوراق تسهیلات مسکن (تسه9801) در آبان ماه سال گذشته با 9٫7 درصد رشد قیمت در سطح 43 هزار و 430 تومان قرار گرفت.

  در آذر ماه نیز بازار شاهد افت 3٫7 درصدی تسه9801 بود.

  اوراق تسهیلات مسکن (تسه9801) در دی ماه بالاترین بازدهی ماهانه خود را به ثبت رساند و با رشد 11٫5 درصدی قیمت همراه شد.

  در دی ماه قیمت اوراق تسهیلات مسکن 11٫5 درصد رشد کرد، به طوری که قیمت هر برگ تسه9801 از 41 هزار تومان در ابتدای دی ماه به بیش از 46 هزار تومان در پایان دی ماه رسید و مورد دادوستد قرار گرفت.

  سه ماهه پایانی سال 1398، سال پربازدهی برای تسه بود، به طوری که در بهمن و اسفند ماه نیز با افزایش قیمت 3٫5 و 4٫4 درصدی همرا شد.

  در مجموع، اولین اوراق تسهیلات مسکن ارائه شده در سال گذشته (تسه9801) با 3٫8 درصد افزایش قیمت همراه شد و از کانال 48 هزار تومان وارد کانال 50 هزار تومان شد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۱۰ ماه پیش
    آرشیو