مدیران خودروعصر اعتبار

معجزه برای آسمان چین

عصر ساختمان-تصاویر ماهواره‌ای جدید «ناسا» نشان می‌دهد این روزها سطح آلودگی هوای چین به‌طور قابل‌توجهی کاهش یافته، اتفاقی که عمدتا به‌خاطر کاهش فعالیت‌های اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا بوده است.

معجزه برای آسمان چین
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان» به نقل از دنیای اقتصاد، به گزارش سازمان فضایی آمریکا از آغاز سال‌جدید میلادی سطح نیتروژن دی‌اکسید هوای این کشور روند کاهشی را دنبال کرده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از «بی‌بی‌سی» این اتفاق در زمانی است که فعالیت‌های بزرگ‌ترین اقتصاد آسیا کاهشی بی‌سابقه را به ثبت رسانده است و تولیدکنندگان این کشور به منظور محدود کردن شیوع ویروس کرونا فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌اند. در این رابطه از زمان شیوع این ویروس‌، تاکنون 80 هزار نفر چینی به این ویروس مبتلا شده‌اند. درحالی‌که این ویروس به 50 کشور دنیا سرایت کرده، اما تاکنون بالاترین آمار مرگ‌ومیر مربوط به چین بوده است، جایی که اولین بار اواخر سال گذشته این ویروس از استان هوبی این کشور منتشر شد. به ادعای دانشمندان «ناسا» کاهش سطح نیتروژن دی‌اکسید - گازی که عمدتا از وسایل‌نقلیه موتوری و کارخانه‌های صنعتی منتشر می‌شود – ابتدا از مناطق نزدیک محل شیوع کروناویروس یعنی شهر ووهان آغاز شد. این سازمان در ارزیابی‌های خود دو ماه نخست سال‌جاری را با دوره مشابه سال گذشته، 2019، مورد مقایسه قرار داده است.  به گزارش سازمان فضایی آمریکا کاهش سطح آلودگی هوای چین با اعمال محدودیت بر تردد وسایل‌نقلیه و همچنین فعالیت‌ کسب‌وکارها همزمان بوده است، آن هم در شرایطی که میلیون‌ها نفر از مردم این کشور در قرنطینه قرار گرفته‌اند. فی لیو، محقق کیفیت هوا در «مرکز پرواز فضایی گاددارد» ناسا در بیانیه‌ای در این خصوص می‌گوید: «برای اولین بار است که من چنین کاهش چشمگیر ذرات آلاینده را در چنین منطقه‌ وسیعی مشاهده می‌کنم.» این کارشناس در ادامه صحبت‌های خود می‌افزاید در بحبوحه بحران مالی 2008 نیز چنین کاهشی در سطوح نیتروژن دی‌اکسید مشاهده شده بود، اما آن کاهش روندی تدریجی‌تر داشت.

  به گزارش «ناسا» در گذشته جشن سال‌جدید چین در اواخر ماه ژانویه و اوایل فوریه منجر به کاهش سطح آلاینده شهرهای این کشور می‌شد. با این حال به محض اینکه این جشن پایان می‌یافت، ذرات آلاینده به هوای شهرها باز می‌گشتند. فی لیو در این رابطه اظهار می‌کند: «امسال نرخ آلودگی هوا نسبت به سال‌های گذشته قابل‌توجه‌تر و ماندگارتر بوده است. البته این موضوع برای من جای تعجب نداشت چراکه اقدامات گسترده‌ای برای مقابله با شیوع کروناویروس صورت گرفته است.» این خبر خوب محیط‌زیستی درحالی است که آسیب‌های ناشی از ویروس کرونا برای اقتصاد 14 هزار میلیارد دلاری چین بسیار وخیم‌تر از چیزی است که مقامات پکن انتظار داشتند، چراکه اقدامات پکن برای مقابله با شیوع این ویروس منجر به ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های تولیدی و خدماتی این کشور شده است. به عقیده کارشناسان این ارزیابی می‌تواند تهدیداتی جدی را متوجه چشم‌انداز 2020 رئیس‌جمهور شی‌جین‌پینگ سازد.

  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۹ ماه پیش
    آرشیو